Finansai

Sandorių rinkos prieštaravimai: dvejonės dėl įverčių ir tikėjimas ateitimi

Dr Juozas Rimas, advokatų kontoros COBALT partneris ir Įmonių įsigijimų bei susijungimų praktikos grupės vadovas

Startuolių bumas, jų įverčių nestabilumas ir nemažėjantis užsienio investuotojų pasitikėjimas – tokios yra pagrindinės pirmojo šių metų pusmečio sandorių rinkos tendencijos. Akivaizdi ir sveikatos priežiūros bei atsinaujinančios energetikos sektoriuose besitęsianti konsolidacija.

Kalbant apie startuolius, pasaulio mastu bene labiausiai matoma ir aptariama tendencija yra mažėjantys įverčiai. Vykstančiose derybose dėl rizikos kapitalo sandorių šiemet minimos gerokai mažesnės sumos nei prieš metus. Ryškiausias šios tendencijos pavyzdys yra Švedijos finansinių technologijų bendrovė „Klarna“. Ji neseniai pritraukė 800 mln. USD investiciją. Po šio finansavimo raundo (vertinant pagal pritrauktą sumą) bendrovės įvertis sumažėjo 85%, iki 6,7 mlrd. USD. Lygiai prieš metus „Klarna“ buvo vertinama 45,6 mlrd. USD.

Lietuvoje ši tendencija labiausiai pastebima kai kuriuose smulkesniuose sandoriuose, kai finansavimą siekia pritraukti startuoliai, dar neįgiję „svorio“ rinkoje.

Technologijų sektorius ir pramonė išlaiko pasitikėjimą

Tuo metu rinkos lyderiai pirmąjį pusmetį gerino sandorių verčių rekordus. Pvz., Varšuvos biržoje listinguojama „Vercom“ už 84 mln. eurų įsigijo lietuvių įkurtą ir išvystytą elektroninio pašto rinkodaros platformą „MailerLite“, o mokėjimų platforma „kevin.“ A serijos finansavimo etape pritraukė net 65 mln. USD.

Tiesa, mūsų šalyje startuolių įvertinimai visada buvo kur kas blaivesni nei kitapus Atlanto. Tad daugelis jaunų verslų išmoko gyventi ir augti savo lėšomis ir tik vėlesniuose etapuose pritraukė finansavimą. Todėl ir įverčių mažėjimas labiau juntamas smulkesniuose sandoriuose.

Nepaisant geopolitinių iššūkių, strateginiai investuotojai demonstruoja pasitikėjimą Lietuvos ir kitų Baltijos šalių perspektyvomis. Stambūs sandoriai gamybos sektoriuje – geriausias to patvirtinimas. Štai, norvegų „Kongsberg Defence & Aerospace“, didžiausia Šiaurės šalių kosminių technologijų įmonė, įgijo 77% Lietuvos mažųjų palydovų kūrėjos UAB „NanoAvionics“ akcijų, o BEWI, viena didžiausių pasaulyje pakavimo ir izoliacijos sprendimų kompanija – 100% UAB „Baltijos Polistirenas“ akcijų.

Sveikatos paslaugų ir energetikos sektoriuose – konsolidacija

Konsolidavimo tendencijos labiausiai matomos sveikatos priežiūros paslaugų sektoriuje. Pirmą pusmetį užbaigtas iki šiol didžiausias šio sektoriaus sandoris Lietuvoje – privačios medicinos verslo tinklų „InMedica“ ir „MediCA Group“ susijungimas.

Mūsų rinkoje veikia bent trys aktyvūs konsoliduotojai –  „Affidea“, „Innova Capital Group“ (įgijusi didžiausio odontologijos tinklo Lietuvoje „Clinic DPC“ akcijų) ir „INVL Baltic Sea Growth Fund“ (be kitų sandorių, pasirašęs gydyklų „Nemunas“ ir „Eglės sanatorija“ įsigijimo sutartis). Pastarasis fondas aktyvus ir kituose sektoriuose: jau kurį laiką konsoliduoja atliekų tvarkymo sektorių Baltijos šalyse. Taip pat įgijo vienos didžiausių Suomijoje gyvybės draudimo kompanijos „Mandatum Life“ verslą Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

Konsoliduojamas ir vaistinių sektorius. Tai vyksta tiek Baltijos šalių mastu („Magnum“ vykdomas „Apotheca“ vaistinių tinklo įgijimas), tiek platesniu regioniniu lygmeniu („Euroapotheca“ steigiant bendrą įmonę su „Oriola Corporation“, kurioje susijungs abiejų šalių vaistinių verslas Švedijoje).

Atsinaujinančios energetikos sektorius taip pat aktyvus. Štai Danijos atsinaujinančios energetikos kompanija „European Energy“ skelbia iki 2024 metų Lietuvoje investuosianti apie 1,5 mlrd. Eur. Ji žada pastatyti vėjo ir saulės jėgainių, kurių bendra galia sieks daugiau nei 1.000 MW. Tuo tarpu „Green Genius“ įgijo 100% akcijų bendrovės, turinčios teisę vystyti 85 MW vėjo elektrinių parką Jurbarko rajone.

Apie duomenis

Šios įžvalgos parengtos remiantis „Refinitiv“ duomenimis ir advokatų kontoros COBALT patirtimi.

„Refinitiv“ yra Londono vertybinių popierių biržos grupės įmonė. Tai viena didžiausių pasaulyje bendrovių, agreguojančių, analizuojančių ir teikiančių finansų rinkų duomenis, įskaitant informaciją apie susijungimus ir įsigijimus (M&A) bei kapitalo rinkų sandorius.

Naujausioje „Refinitiv“ apžvalgoje, COBALT įvardijama viena iš pirmaujančių susijungimų ir įsigijimų sandorių teisinių patarėjų Vidurio ir Rytų Europos regione. „Refinitiv“ reitinge COBALT stovi tarp tokių pasaulinių teisinių paslaugų rinkos lyderių kaip „Allen & Overy“, CMS, „Dentons“ ir „Baker Mckenzie“.

Agentūros duomenimis, 2022 m. sausio – liepos mėnesiais COBALT Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje iš viso konsultavo 16 sandorių. Pagal tai „Refinitiv“ reitinge COBALT užima 2 vietą smulkių įmonių segmente ir 4 vietą vidutinio dydžio įmonių segmente.

Apie “Cobalt”:  

COBALT yra viena didžiausių advokatų kontorų Baltijos šalyse. Daugiau kaip 200 teisininkų teikia kompleksines paslaugas vietos, regiono ir tarptautinėms korporacijoms, fondams, kredito įstaigoms bei įmonėms, taip pat privatiems asmenims visose verslo teisės srityse. Septynis kartus kontora laimėjo „Geriausios advokatų kontoros Baltijos šalyse“ titulą. Prestižiškiausi advokatų kontorų žinynai „Chambers Global“, „Chambers Europe“, „Legal 500“, „IFLR 1000“ ir kiti kasmet COBALT įtraukia į geriausių regiono advokatų kontorų sąrašą.

Pranešimą paskelbė: Andrius Baranauskas, Winning Reputation

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)