Finansai

Seimas pritarė „vieno langelio“ baudų administravimo principui

Šiandien Seime pritarta Finansų ministerijos ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) parengtam Mokesčių administravimo įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo mokesčiai, ekonominės piniginės sankcijos, baudos ir teismo priteistos sumos būtų administruojamos „vieno langelio“ principu per VMI sistemą. Taip ženkliai sumažės žmonių patiriamos išlaidos dėl skolos išieškojimo bei tenkanti administracinė našta.

 „Seimui teigiamai apsisprendus prievolės valstybei bus administruojamos ir išieškomos vieno langelio principu, perduodant šį darbą VMI. Dėl šio sprendimo ne tik procesai vyks greičiau, sklandžiau ir nuolat, tačiau svarbiausia – žmonėms kainuos gerokai mažiau. Šiandien priimtu sprendimu Seimas ne tik sumažino administracinę ir finansinę naštą žmonėms, tačiau ir padėjo sukurti vieningą, aiškią sistemą, kuri iki šiol buvo decentralizuota, nepatogi ir brangi“, – sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Minimu projektu įgyvendinama „Naujos kartos Lietuva“ plane esanti reforma „Vienas langelis prievolėms valstybei sumokėti“.

Seimui šiandien apsisprendus dėl pasiūlymų, VMI pavesta vykdyti ne tik mokesčių, bet ir kitas prievoles valstybei – baudų už administracinius nusižengimus, ekonominių piniginių sankcijų, procesinių baudų, teismo priteistų sumų bei baudų už nusikalstamas veikas administravimą. VMI informuos apie skolas, vykdys prievolių valstybei apskaitą, įskaitymą iš mokesčių permokos, išieškojimą iš sąskaitų, o tik nepavykus išieškoti – perduotų išieškojimą antstoliams.

Taikant standartizuotas skaitmenines procedūras ne tik sumažės administracinė našta, informacija žmones pasieks greičiau ir patogiau, bet ir pats skolų valstybei išieškojimas žmonėms taps gerokai pigesnis. Šiuo metu taikomi antstolių paslaugų įkainiai, kurie nedidelėms skolų sumoms (iki 60 eurų) gali viršyti pačią skolą nuo 1,8 iki 10 kartų. Skolas išieškant VMI, žmonės patirs tik apie 2 eurų išlaidas, kurias sudaro Piniginių lėšų apribojimų informacinės sistemos (PLAIS) palaikymo mokesčiai.

Visų skolų išieškojimą, papildomai – ir mokestinių, VMI perduotų antstoliams iškart tais atvejais, kai:

  • antstolis jau vykdo kitų skolų išieškojimą iš žmogaus, turinčio turto ar pajamų;
  • žmogus neturi sąskaitų bankuose, bet turi turto ar pajamų.

Kitais atvejais – perduotų po 6 mėnesių, jei per šį laikotarpį nepavyktų išieškoti visos sumos iš žmogaus sąskaitos.

Projektas užtikrins, kad visos piniginės prievolės valstybei, pasieks biudžetą kuo greičiau. Šios nuostatos gerokai pagerins įsipareigojimų valstybei administravimą:

  • iš vienos pusės bus užtikrintos asmenų teisės būti informuotiems apie jų turimas prievoles valstybei, išieškojimo procedūras, skatinamas savanoriškas skolų sumokėjimas,  bus mažinama nesislapstančių nuo išieškojimo asmenų finansinė ir administracinė našta;
  • iš kitos pusės – VMI, turėdama centralizuotą aktualią informaciją apie prievoles valstybei, efektyvią skolininkų informavimo sistemą bei išieškojimo įrankius, galės jais tinkamai ir efektyviai naudotis, t. y., bus racionaliai panaudojamos valstybės kompetencijos ir techninės prievolių valstybei administravimo galimybės.

Pranešimą paskelbė: Gerda Pajedaitė, LR Finansų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)