Finansai

Seimas tobulins Žuvininkystės įstatymą

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis Seimui pristatė Žuvininkystės įstatymo pataisas, kuriomis siūloma tobulinti perleidžiamų žvejybos teisių sistemą, palengvinti teisės į žvejybos galimybę įsigijimo sąlygas. Siūloma patikslinti nuostatas, reglamentuojančias perleidžiamųjų žvejybos teisių suteikimą, individualių žvejybos galimybių ir žvejybos kvotų skyrimą.

Siekiant apsaugoti vandens buveines nuo rizikos, susijusios su nevietinių ir svetimų žuvų rūšių naudojimu akvakultūroje, siūloma atsisakyti pramoninių akvakultūros tvenkinių ūkių kriterijų, nes veiklos apribojimai turėtų būti taikomi visuose akvakultūros tvenkinių ūkiuose.

Pasak ministro, įstatymo projektu numatoma padidinti lašišų ir menkių Baltijos jūroje žvejybos galimybių rezervo dalį, kuri gali būti skirta Baltijos jūros priekrantės žvejybai, patikslinti nuostatas, reglamentuojančias perleidžiamų žvejybos teisių suteikimą individualių žvejybos galimybių ir žvejybos kvotų skyrimą, atsižvelgiant į Žuvininkystės įstatymo taikymo problemas ir skirtingų interpretacijų galimybes.

Teikiamu įstatymo projektu numatoma suvienodinti reikalavimus dėl sumokėjimo už aukciono būdu įsigytą perleidžiamąją žvejybos teisę verslinei žvejybai vidaus vandenyse ir jūrų vandenyse, sumažinti pradinę teisių į žvejybos galimybes aukciono kainą.

Projektu siūloma tikslinti nuostatas dėl žvejybos laivų registravimo ir išregistravimo dėl žuvininkystės duomenų kaupimo informacinėje sistemoje.

Numatoma sunkiu pažeidimu pripažinti verslinę žvejybą, neturint Lietuvos Respublikos žvejybos laivo liudijimo.

Siūloma sudaryti sąlygas žvejybos Kuršių mariose kvotos laikinam perleidimui, ūkio subjektui išlaikant galimybę gauti teisę į žvejybos kvotą be aukciono.

Numatoma sudaryti palankesnes sąlygas apsikeitimui individualiomis žvejybos galimybėmis ir tokiu būdu efektyvesniam žvejybos galimybių panaudojimui, leidžiant skelbti individualių žvejybos galimybių panaudojimą realiu laiku.

Taip pat siūloma padidinti ekonominio perleidžiamųjų teisių į žvejybos galimybes Baltijos jūroje suteikimo kriterijaus – sugautų žuvų pardavimo Lietuvos teritorijoje – svarumą ir vertinti ne per paskutinius 3, o per pasirinktus 3 kalendorinius metus iš paskutinių 10 kalendorinių metų parduotą Lietuvoje laimikį.

Projektui po pateikimo pritarta bendru sutarimu. Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Kaimo reikalų komitetas, projektą Seimo posėdyje siūloma svarstyti gruodžio 5 d.

Pranešimą paskelbė: Saulė Eglė Trembo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

(Perskaityta per mėnesį: 4, iš jų šiandien: 1.)