Finansai

Seimo Ateities komitete pristatytas Lietuvos struktūrinių reformų finansavimo modelis

2021 m. kovo 5 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Šios dienos Seimo Ateities komiteto nuotoliniame posėdyje Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Paulius Lukauskas pristatė Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (RRF) bei buvo aptarta jo įtaka Lietuvos ateities raidai.

Posėdžio metu akcentuota, kad RRF yra nukreiptas į Vyriausybės planuojamas struktūrines reformas ir yra vienas iš pagrindinių prioritetinių sričių finansavimo šaltinių. Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planas taip pat sinchronizuoja numatomas Vyriausybės ir Europos Komisijos (EK) rekomenduojamas reformas. Pažymėtina, kad šis finansavimo šaltinis bus suderintas ir su Nacionaliniu pažangos planu.

RRF biudžetą sudaro 2,225 mlrd. eurų dotacijų ir 3 mlrd. eurų paskolų galimybė. P. Lukausko teigimu, šiai dienai pasinaudoti paskolų galimybe ir papildomai investuoti neplanuojama, tačiau RRF sąlygos leidžia papildomas korekcijas, jei jų prireiktų.

Prieš kelias dienas pristatytas Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo planas sutampa su pagrindiniais RRF komponentais:

  • žalioji pertvarka (EK rekomenduoja investicijoms į žaliąsias technologijas, energetinį efektyvumą ir žiedinę ekonomiką skirti apie 37 proc. lėšų);
  • skaitmeninė transformacija (EK rekomendacija – skaitmeninių technologijų ir procesų reformos skirti apie 20 proc. lėšų);
  • švietimas;
  • sveikata;
  • inovacijos ir mokslas;
  • socialinė apsauga;
  • viešojo sektoriaus efektyvumo didinimas.

Komiteto posėdyje buvo pristatyta ir Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės iniciatyva – pasitelkus patarėjų tarybą išskirtos trys svarbiausios reformų kryptys, nurodytos Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo plane, – švietimas, skaitmenizacija ir žaliasis kursas. Į jas bus kreipiama dauguma RRF numatytų lėšų. Seime šias sritis kuruoja Ateities komitetas.

Kitame komiteto posėdyje planuojama toliau tęsti Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano svarstymą.

 Ateities komiteto biuras

Tel. (8 5) 239 6950

El. p. ateitieskt@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

(Perskaityta per mėnesį: 8, iš jų šiandien: 1.)