Finansai

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pranešimas: „Grįžtantiems smulkiesiems verslininkams valdžia turėtų būti patarėja, o ne baudėja“

2020 m. gegužės 12 d. pranešimas žiniasklaidai

Liberalų sąjūdžio frakcija susirūpinusi, kad po karantino atgaivinant veiklą smulkusis verslas sulaukia vis daugiau tikrintojų. Kasdien skelbiama pažeidimų statistika, taip formuojant neigiamą nuostatą apie mažąsias, dažniausiai – šeimų – įmones mažuose miesteliuose ir kaimuose. Valdantieji vis dar akcentuoja galimus pažeidimus, užuot greitinę realią pagalbą. Liberalų įsitikinimu, valdžia iš naujo vėl bandantį dirbti nevalstybinį sektorių turėtų ne persekioti ir bausti dėl galimų biurokratizuotų tvarkų pažeidimų, o jį konsultuoti ir jam padėti.

„Po karantino sugrįžimą į darbo rinką vėl lydi baudų šmėklos. Šeimos verslus, mėginančius grįžti bent prie dalinės veiklos, uolūs tikrintojai dosniai apdalina ne patarimais ir konsultacijomis, o sankcijomis ir bauginimu. Toks smulkaus verslo stigmatizavimas yra itin blogas ženklas Lietuvai ir kelia nerimą. Parama vis dar neperlipa biurokratų slenksčių, o tikrintojai jau budi prie durų. Tarsi verslas būtų kaltas dėl to, ką jam padarė karantino draudimai“, – atkreipia dėmesį Liberalų sąjūdžio pirmininkė, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen. 

Liberalai ragina plačius įgaliojimus turinčias valstybės kontroliuojančias institucijas nepjauti šakos, ant kurios sėdi dirbančioji Lietuva: būti reikliais patarėjais, o ne baudėjais.

„Eilinis žmogus, rajone turintis nedidelę parduotuvėlę, tikrai neturi galimybių perskaityti visų valstybės išleistų teisės aktų. Vien per šią krizę Ekstremalių situacijų operacijų centras jau yra „prikepęs“ tiek oficialių pranešimų, kad jie jau nebetelpa 3 segtuvuose. Mažos parduotuvėlės ar siuvyklos savininkui tai – neįkandamos užduotys. Savo rajone labai gerai tai matome. Tuo tarpu biurokratai nepasivargina su paaiškinimais: parašomos vos kelios eilutės su nuoroda į kažkada priimtą nutarimą, nepridedant jokio palyginamojo dokumento. Todėl akivaizdu, kad savarankiškai dirbdamas klaidų neišvengsi. Šiandien labai svarbu, kad tikrintojai taptų pagalbininkais“, – tikina Plungės rajono meras Audrius Klišonis, Liberalų sąjūdžio pirmininkės pavaduotojas.

Liberalų manymu, stojant ekonomikai valdžia turėtų remti visus, kurie tik nori dirbti – jos tiek tiesioginė, tiek netiesioginė parama ne tik turėtų „nupirkti laiko“ verslui, kad jis išgyventų, bet ir paskatintų naujų darbo vietų kūrimą.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

(Perskaityta per mėnesį: 23, iš jų šiandien: 1.)