Finansai

Specialistė patarė, ką daryti, kad vaikai valgytų daugiau vaisių ir daržovių

Vaisiai ir daržovės yra neatsiejami nuo sveikos mitybos. Kiekvienas suaugęs žino, kad daržo ir sodo gėrybės yra labai naudingos mūsų organizmui, tačiau kaip tai paaiškinti vaikams? Kartais tėvams gali atrodyti, kad daržovės – vaikams vienas iš nemėgstamiausių produktų, tačiau, pasak mitybos specialistės Vaidos Kurpienės, tai tėra mitas. Mažieji šiuos vitaminų šaltinius pamėgs, jei tinkamai suderinsite visos dienos meniu, pasiūlysite vaikams skirtingų vaisių ir daržovių. Pastaruoju metu parduotuvėse šių produktų asortimentas – itin gausus.

Vaisių, uogų ir daržovių – daugiau nei 300 rūšių

„Pirkėjai mūsų parduotuvėse daržoves, vaisius bei uogas gali rinktis iš itin plataus asortimento. Šiuo metu galima rasti net apie 300 jų rūšių – nuo skirtingo skonio pomidorų iki egzotiškojo geltonojo kertuočio.

Pardavimų duomenys rodo, kad pirkėjai per aštuonis šių metų mėnesius, lyginant su tokiu pačiu laikotarpiu pernai, dažniau rinkosi ir atrado įvairias uogas (82 proc.), egzotinius vaisius (72 proc.), obuolius (33 proc.), agurkus (10 proc.) bei kitus vaisius ir daržoves“, – pirkėjų pasirinkimus įvardija „Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė.

V. Kurpienė priduria, kad vaikams svarbi ne tik skonių įvairovė, bet ir maisto produktų spalvos, formos.

„Estetika ir patiekimas yra svarbiausi kriterijai, į kuriuos atsižvelgdamas vaikas renkasi, kokį maistą valgyti. Vaikams geriau pasiūlyti mažesnio dydžio vaisius, nes jų nereikia pjaustyti. Supjaustyti vaisiai dienai bėgant keičia savo spalvą, išvaizdą ar net kvapą, o tai gali nulemti, kad vaikas galiausiai vaisių ar daržovių atsisakys“, – sako mitybos specialistė.

Vaikas tikrai suvalgys reikiamą ir rekomenduojamą dienos vaisių ir daržovių normą, jeigu juos pasiūlysite skirtingomis porcijomis skirtingų valgymų metu.

„Vaikams daržoves bei vaisius reikėtų valgyti 5 kartus per dieną. Taigi ne tik pagrindinių valgymų metu, bet ir užkandžiaujant. Tokiu būdu vaikas per dieną gaus jam reikalingą antioksidantų, įvairių maistinių medžiagų, skaidulų kiekį. Šios medžiagos yra būtinos augimui“, – teigia dietistė.

Tinkamiausias paros laikas vaisiams – rytas

V. Kurpienė pastebi, kad daržoves ryte vaikai valgo nenoriai, todėl pusryčiams verta jiems pasiūlyti vaisių, kurie dienos pradžioje puikiai tiks dėl juose esančių natūralių cukrų.

„Vaisiai ryte padeda pabusti, suteikia energijos, skysčių bei medžiagų, stiprinančių imunitetą. Pavyzdžiui, Vitamino C, betakarotenų (Vitamino A) bei kitų antioksidantų. Net jeigu vaikas pusryčius valgo darželyje ar mokykloje, rekomenduoju pusryčių ritualą pradėti dar namuose – stabtelėti kelioms minutėms, prisėsti prie stalo ir suvalgyti vaisių ar uogų porciją. Tai padės ugdyti įprotį valgyti pusryčius. Kokie jie bus, padiktuos sezoniškumas. Rudenį gėrybių sezonas keičiasi labai greitai, jų asortimentas yra labai platus – lentynose gausu tiek lietuviškų, tiek atvežtinių uogų bei vaisių“, – pataria dietistė.

V. Drulienė tikina, kad šiemet pirkėjai uogas rinkosi pastebimai dažniau nei pernai.

„Pastebime, kad uogos tarp pirkėjų šiemet yra kaip niekada populiarios. Pirkėjams įvairių uogų įsigyti pasiūlėme anksčiau nei pernai, o ir asortimentas nuo pat metų pradžios buvo platesnis, lyginant su 2018 m.

Bene labiausiai išaugo šilauogių paklausa, kurių per šiuos metus pirkėjai jau įsigijo daugiau nei 38 tonas, o tai yra net dvigubai daugiau nei per tokį patį laikotarpį praėjusiais metais“, – atskleidžia „Maximos“ komercijos vadovė.

Užkandžiams – patraukliai ir patogiai patiekti vaisiai bei daržovės

„Labai svarbu žinoti, kokios daržovės patinka vaikui ir kaip jos, atsižvelgiant į vaiko lūkesčius, turėtų būti patiekiamos. Pavyzdžiui, daugelis mažų vaikų nemėgsta salotų, tačiau mėgsta pagaliukais ar griežinėliais supjaustytas, nesumaišytas daržoves.

Užkandžiui dienos metu geriau rinktis kitos spalvos daržoves, nei kad buvo valgyti vaisiai ryte. Pavyzdžiui, jeigu vaikas ryte valgė oranžinį mangą, tai dieną jam geriau pasiūlyti nedidelių pomidorų, agurkų ar kitų daržovių, kurios nebūtų oranžinės spalvos“, – patarimu dalinasi mitybos specialistė ir dviejų vaikų mama V. Kurpienė.

Pasak jos, labai svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kokios spalvos vaisius ir daržoves mėgsta vaikai, mat skirtingos spalvos reiškia skirtingų tipų antioksidantus. Vaikams derėtų pasiūlyti ragauti ne tik jų mėgstamų spalvų gėrybes, bet ir kitokias.

Vakarienės metu – pirmenybė daržovėms

Vakarienės metu daržovių nelinkusiems valgyti vaikams specialistė rekomenduoja pradėti nuo mažų porcijų.

„Pirmiausia vaikui pasiūlykite suvalgyti nedidelę porciją daržovių, o tik tuomet patiekite visą kitą. Pradėkite nuo kelių kąsnių ir pamažu tą kiekį didinkite. Taip porcija vaikui atrodys įveikiama. Nusprendę keisti mitybą, jokiu būdu negąsdinkite vaikų, griežtai neraginkite valgyti daržoves – tai juos tik atgrasys. Svarbus yra tarpusavio susitarimas, tam tikrų sąlygų sukūrimas ir kantrybė“, – sako V. Kurpienė.

Anot jos, svarbu nepamiršti, kad daržovės yra vertingos ir dėl skaidulų, kurios gerina virškinamojo trakto veiklą.

„Valgant daržoves sumažinama pilvo pūtimo, vidurių užkietėjimo rizika. Be to, daržovėse yra labai daug vitaminų, mineralų, antioksidantų, kurie gerina sveikatos būklę, stiprina imunitetą, gali net teigiamai paveikti mokymosi rezultatus.

Vis dėlto bent valandą prieš miegą šviežių daržovių geriau nevalgyti, nes organizmas gali nespėti jų suvirškinti, tad vaikas prasčiau miegos. Miegas bus kokybiškas, jei vakarienę valgysime 2 valandas iki jo“, – patarė mitybos specialistė.

Apie bendrovę „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia beveik pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 15 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 550 tūkst. klientų.

Pranešimą paskelbė: Rusnė Tamošaitytė, UAB „Fabula ir partneriai”

(Perskaityta per mėnesį: 17, iš jų šiandien: 1.)