„25 procentai vidutinių ir 22 procentai didelių įmonių Lietuvoje jaučia alternatyvaus finansavimo poreikį“, – tokį verdiktą 2019 metų pradžioje paskelbė Lietuvos bankas. Išryškėjus tokiems didesnių įmonių poreikiams, su bankais ir unijoms vis sėkmingiau konkuruoja sutelktinio finansavimo platformos, akcentuojančios NT projektų finansavimą, greitį ir lankstumą. Jų naujai siūlomas etapinio finansavimo modelis suteikia galimybę finansuoti milijoną eurų viršijančius projektus ir inovatyviai suderina NT vystytojų ir investuotojų naudas.
Poreikių analizė atskleidė aiškią tendenciją
2019 metais Lietuvos banko (LB) atlikta įmonių apklausa, vertinanti įvairaus dydžio Lietuvos įmonių paklausą finansiniams ištekliams ir skolinimosi įpročius, atskleidė tris esmines tendencijas.
Pirmiausiai įrodyta, kad auga tokių išorinių finansavimosi šaltinių kaip bankų paskolos ar sutelktinis finansavimas populiarumas. Pavyzdžiui, 2014 metais tokiais išoriniais finansavimo šaltiniais aktyviai naudojosi maždaug 19 procentų apklaustų įmonių, o 2019 metais tokį finansavimąsi renkasi jau net 35 procentai įmonių. Tai reiškia, kad vis daugiau įmonių finansuoja verslą skolintais, o ne nuosavais pinigais.
Antra, tokių alternatyvių finansavimo priemonių kaip sutelktinis finansavimas poreikį patvirtino beveik ketvirtadalis apklaustų įmonių. Tarp jų itin išsiskiria statybų sektoriaus įmonės – net 34 proc. jų domisi alternatyvaus finansavimo priemonėmis.
Taip pat apklausos duomenys patvirtino, jog tradicinių kredito įstaigų finansavimo sąlygos įmonėms pastaraisiais metais pastebimai griežtėja. Beveik 50 proc. apklaustų įmonių vadovai arba finansininkai teigė, kad šiuo metu skolinimo sąlygos verslui yra bent iš dalies apribotos. Lietuvos banko teigimu, tai rodo sparčiai išaugęs atmestų naujo kredito prašymų skaičius.
Galimybė plėtoti didesnius projektus
Stebint minėtąsias tendencijas, sutelktinio finansavimo su NT įkeitimu platformos NT vystytojams pristato etapinį finansavimą. Pagal šį finansavimo telkimo modelį, projektui reikalinga, milijoną ar kelis milijonus eurų siekianti, suma surenkama per kelis etapus.
„Pasitelkę etapinį finansavimą turimus kelių milijonų vertės projektus skaidome į etapus. Pirmajame vystymo etape įkeisto ir su kiekvienu finansavimo etapu vystomo NT vertė nuolat keliama, o nuo padidintos vertės išmokama papildoma paskolos suma. Tai užtikrina du vystytojams svarbiausius aspektus – konkrečiam vystymo etapui reikalinga suma surenkama greitai ir nereikia mokėti palūkanų už dar neįdarbintus pinigus”, – aiškina sutelktinio finansavimo platformos „Profitus“ įkūrėja ir vadovė Viktorija Vanagė.
Alternatyvaus finansavimo atstovai pabrėžia, jog sutelktinio finansavimo platformų su NT įkeitimu veikimo taisyklės ir Lietuvos banko priežiūra užtikrina, kad finansavimui neatrenkamos įmonės su prasta finansine būkle ir rizikinga bendra ekonomine padėtimi. Tai formuoja tvirtą alternatyvaus finansavimo reputaciją, skatinančią vis daugiau didesnių įmonių naudotis sutelktinio finansavimo platformomis.
Anot Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) direktoriaus Mindaugo Statulevičiaus, šiame platformų veiklos etape, prie jų reputacijos kūrimo svariai prisideda ir naudojami finansavimo telkimo modeliai.
„Alternatyvaus finansavimo poreikis išliks didelis, nes tradiciniai finansiniai instrumentai dėl konkurencijos trūkumo ir koncentracijos tampa riboti. Platformų žinomumas ir pasirinkimas auga, tačiau joms reikia ir laiko, ir paslaugų, padedančių užsitarnauti pasitikėjimą. Čia etapinis finansavimas atsiranda ne tik kaip galimybė platformoms augti, bet ir kaip priemonė auginti pasitikėjimą investuotojų tarpe, stabiliai kurti gerą istoriją“, – komentuoja M. Statulevičius.
LNTPA vadovui pritaria ir Palangoje kylančių „Birutės parko vilų“ projekto vystytojas Vidmantas Maslauskas – pasiūlytas etapinis finansavimas sprendžia visiems NT vystytojams itin aktualius klausimus.
„Nors etapiniu finansavimu per sutelktinio finansavimo platformą naudojamės pirmą kartą, jau galime įvardyti aiškią jo naudą. Šis modelis leidžia paspartinti statybų procesą ir padidinti statybų apimtis – pavyzdžiui, vienu metu vystyti keletą projektų“, – nurodo vystytojas.
Investuotojo perspektyva
Etapinis finansavimas nėra vien NT vystytojui palankus finansavimo modelis – jis teikia papildomos naudos ir investavimo paprastumą bei didelę grąžą vertinančiam investuotojui.
„Finansuojant milijoninį projektą etapais, kaip ir bet kurio kito projekto atveju, investuotojas gauna visą informaciją apie projektą ir renkasi patraukliausią grąžą. Investicija šiuo atveju patikimai apsaugoma pirminiu NT įkeitimu (hipoteka). Papildomais saugikliais etapinio finansavimo atveju tampa sprendimas finansuoti tik 60% nuo pakeltos NT vertės ir nuosekliai auganti įkeisto turto vertė“, – nurodo V.Vanagė.
Strategija, kai gerinama investuotojo pozicija, pirminiais duomenimis, pasiteisina – „Profitus“ fiksuoja stabilų vidutinės investuojamos sumos augimą. Nors minimali investicija šiuo metu yra 100 eurų, šį mėnesį vidutinė investicija platformoje jau viršija 9450 eurų.
Atsižvelgiant į esamą NT vystytojų poreikių analizę ir augantį susidomėjimą sutelktinio finansavimo platformomis, milijono eurų vertės ir didesnius NT vystymo projektus planuojančioms įmonėms etapinis finansavimas tampa ne tik inovatyviu, bet ir praktišku pasirinkimu. Esami pavyzdžiai jau įrodo modelio veiksmingumą, o investuotojų susidomėjimas ir gaunama papildoma nauda leidžia prognozuoti ir tolimesnį jo populiarėjimą.
Pranešimą paskelbė: Vytautas Urbonas, UAB „Sutelktinio finansavimo platforma „Profitus“