Finansai

Tarpusavio skolinimo platformų rinkoje – nauja investicijų galimybė

Tarpusavio skolinimo platforma „Savy“ plečia veiklą ir siūlo investuoti į paskolas privatiems asmenims su nekilnojamojo turto (NT) įkeitimu. Tai pirmas kartas Lietuvoje, kai investuotojai turi galimybę įdarbinti pinigus į mažiausios rizikos produktu laikomas būsto paskolas per „žmonės žmonėms“ principu veikiančią platformą. 

Prognozuojamos ekonomikos recesijos akivaizdoje investuotojams šiandien tenka peržiūrėti savo investicijas ir ieškoti, kaip suderinti uždarbio apetitą bei galimą riziką, tad investavimas į paskolas privatiems asmenims su NT įkeitimu taps dar viena galimybe turėti daugiau saugumo garantijų, nes visos investicijos bus užtikrintos nekilnojamuoju turtu. Prognozuojama, kad tokių paskolų grąža bus nuo 6 iki 10 proc. per metus.

„Nekilnojamojo turto įkeitimas yra įprasta praktika teikiant didesnes paskolas verslui, tačiau verslo paskolos laikomos rizikingesnėmis nei būsto paskolos privatiems asmenims dėl labai paprastos priežasties –  įmonei bankrutuoti yra kur kas paprasčiau nei fiziniam asmeniui, o net jei taip ir nutiktų, iš fizinio asmens yra kur kas didesnė tikimybė išieškoti skolas, kuo rūpinamės mes, turėdami visas teisines galimybes parduoti įkeistą turtą“, – teigė Audrius Žiugžda, tarpusavio skolinimo platformos „Savy“ direktorius.

Investuotojai gali patys pasirinkti, į kurią paskolą ir kokią sumą investuoti, įvertindami galimą grąžą ir riziką. Kiekvienos paskolos su NT įkeitimu palūkanos nustatomos individualiai atsižvelgiant į kelis pagrindinius kriterijus – asmens (šeimos) pajamų tvarumą, pradinio įnašo dydį, paskolos sumos ir įkeičiamo turto vertės (angl. LTV) bei pajamų ir finansinių įsipareigojimų santykį. Mažiausia galima investuojama suma – 100 Eur.

„Savy“ jau turi teigiamos patirties administruojant paskolas su NT įkeitimu. 2015 – 2017 metais iki tol, kol įsigaliojo naujas su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymas, įgyvendinantis europinę būsto kredito direktyvą, paskolų su NT įkeitimu buvo išduota už beveik 0,5 mln. Eur, o vidutinė šių paskolų metinė palūkanų norma siekė 12,31 proc. Investavusiems į šias paskolas iki šiol išmokėta daugiau nei 140 000 Eur palūkanų. 98 proc. išduotų paskolų jau yra grąžintos, o iš likusių aktyvių paskolų nėra nė vienos vėluojančios ar nemokios.

Šiuo metu konkurencija būsto paskolų rinkoje yra pakankamai didelė, tačiau tradiciniai bankai vis dar nenoriai teikia paskolą ne pirmam būstui, tad „Savy“ paskolos su NT įkeitimu taps gera alternatyva norintiems įsigyti antrą ar trečią būstą, sodybą, sodo ar kitą žemės sklypą. Gautas paskolos lėšas taip pat bus galima panaudoti būsto remontui arba turimų paskolų refinansavimui. Maksimali paskolų su NT įkeitimu suma – 200 000 Eur, o laikotarpis – iki 20 metų.

Pranešimą paskelbė: Audra Kondrote, UAB „Bendras finansavimas”

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)