Namai,  Verslas

Turto vertinimo paslaugų ypatumai

Žmonių turtas skirstomas į kilnojamą ir nekilnojamą turtą. Turto vertinimo paslaugos yra gana aktualios tiek vienu, tiek kitu atveju. Be abejonės, tai šiek tiek skirtingos procedūros. Visgi, galima išskirti tris pagrindinius turto vertinimo etapus: dokumentų analizė, turto apžiūra ir skaičiavimo metodikos pasirinkimas.

Jeigu vertinamas nekilnojamas turtas, tuomet svarbiausi yra identifikaciniai dokumentai. Iš jų galima nustatyti turto savininkus, turto dydį, išsidėstymą bei adresą. Vertinant kilnojamą turtą, šie dokumentai  taip pat  labai svarbūs. Šiuo atveju prireikia ir pasų bei apskaitos žurnalai. Sakykim, automobilis. Jis turi turėti techninį pasą, techninės apžiūros taloną, draudimo poliso kopiją. Kuo kiekvienas vertinamas daiktas turės daugiau dokumentų, įrodančių jo vertę, eksploatavimo sąlygas, tuo vertintojui bus lengviau nustatyti objektyvią turto vertę.

Ne ką mažiau svarbus klausimas, kuris rūpi žmonėms, ieškantiems turto  vertinimo paslaugų – kiek trunka toks procesas? Specialistai atsako – apie 3-4 dienas nuo vertinamo turto apžiūros. Be jokios abejonės, vertintojas be pradinių dokumentų negali pradėti vertinimo. Gavus reikiamus dokumentus, apžiūrėjus turtą ir atlikus apskaičiavimus pateikiame galutinė ataskaita. Galutinėje ataskaitoje nurodomi visi pagrindiniai vertinamo turto duomenys: rinkos vertė, likvidacinė vertė, turto išorės bei vidaus apdailos aprašymas, trumpas vietovės, kurioje yra turtas, aprašymas. Labai dažnai toji ataskaita pateikiama su nuotraukomis, kurios matoma turto būklė vertinimo metu.

Jeigu norite sėkmingo ir efektyvaus turto įvertinimo, turėtumėte įvertinti kriterijus, kurias dera vadovautis renkantis išties profesionalius turto vertintojus. Pirmas dalykas – reikėtų išsiaiškinti, ar Jūsų pasirinktoje įmonėje dirba pakankamai turto vertintojų, kurie galės įsigilinti į objektą ir pažvelgti į jį individualiau.

Antra, į ką būtinai atkreipkite dėmesį – įmonės reputacija. Teigiami kitų klientų atsiliepimai, platus tų klientų ratas ir nuveikti skirtingi, bet įdomūs darbai leis būti ramiems, jog pasirinkote tinkamus specialistus.

Tikriausiai teko girdėti apie retrospektyvinį turto vertinimą? Kas tai? Retrospektyvinis turto arba verslo  vertinimas yra toks vertinimas, kai turto rinkos vertė skaičiuojama konkrečiai datai praeityje. Tokie vertinimai dažniausiai užsakomi tuomet, kai juos reikia pateikti teismui arba norima sumažinti mokestinę naštą. Retrospektyvinio nekilnojamojo turto vertinimo  pagrindinis tikslas yra nustatyti turto vertę tam tikru praeities momentu, t. y. dovanojimo, paveldėjimo ar įsigijimo datai.

Mūsų šalyje veikiančios turto vertinimo įmonės savo paslaugas teikia ne tik individualiems fiziniams asmenims, bet ir bankams, įmonėms, teismams  ir kitoms įvairioms institucijoms.  Visa su užsakovu ir vertinamu turtu  susijusi informacija yra konfidenciali ir saugoma LR įstatymų.

(Perskaityta per mėnesį: 3, iš jų šiandien: 1.)