Finansai

Verslas nusivylęs ESO permokos grąžinimo sąlygomis: siūlo inicijuoti derybas tarp ESO ir vartotojų

Lietuvos verslo konfederacija (LVK) neslepia apmaudo dėl Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) siūlymo grąžinti vartotojams 156,4 mln. Eur dydžio permokos Energijos skirstymo operatoriui (ESO) sąlygų. Dėl to verslo atstovai prašo VERT, kaip elektros energijos vartotojų teises ginančios institucijos, inicijuoti derybas tarp vartotojų ir ESO.

„Kuo labiau gilinamės į vartotojų grąžinimo schemą, tuo liūdniau darosi. Dabar skaičiuojame, kad vartotojai realiai neatgaus nė 30% nuo 156,4 mln. Eur linksniuojamos permokos“, – teigė LVK prezidentas A. Romanovskis.

Nors nuo 2018 m. vartotojų kainų lygis ūgtelėjo 43,7 procentiniais punktais, o nuo 2021 m. pradžios – 36,8 procentiniais punktais, grąžinant permoką nebus taikomas permokos indeksavimas ar jokios realią rinkos situaciją atitinkančios palūkanos. Vien dėl to vartotojais neatgaus maždaug 40 centų nuo kiekvieno euro, permokėto ESO.

Vienas svarbiausių visuomenei nepristatytų permokos grąžinimo schemos aspektų yra tas, kad dėl nenumatytų išlaidų padidėjimo augs ir pats perskirstymo tarifas. Iš papildomos dedamosios skirstymo tarifui perskaičiavimo VERT numato papildomas 96 mln. Eur ESO įplaukas, o tai reiškia, kad vartotojai 156,4 mln. Eur sau grąžins sumokėdami ESO 96 mln. Eur, taigi, 61% permokos vartotojai dengs savo pačių lėšomis.

LVK teigimu, kitas itin probleminis aspektas – likusi 39 proc. suma, kurią vartotojai tikėtųsi atgauti, taip pat nebus indeksuojama, jai taip pat nebus taikomos jokios realios palūkanos. Šalyje svarstomu laikotarpiu fiksuota žymi infliacija, todėl nepritaikius jokio realaus indeksavimo ar palūkanų, tikėtina vartotojų atgauti suma mažės dar labiau, iki maždaug 24 centų nuo kiekvieno euro permokėto ESO.

 „Gyventojai su verslu ESO paskolino 156,4 mln. Eur ir pagal dabartinę schemą neturėtų tikėtis atgauti daugiau nei 40 mln. Eur, ir dar be realių palūkanų. Tai yra smūgis ypač toms įmonėms, kurių permokos siekia šimtus tūkstančių, kurioms su didele dalimi šių lėšų teks atsisveikinti“, – teigė A. Romanovskis.

LVK taip pat kritikuoja VERT siūlymą buitiniams vartotojams grąžinti permokas pirmumo tvarka, o tik tada grąžinti verslo permokas. LVK nuomone, permokos turėtų būti grąžinamos visiems vartotojams vienu metu, nediskriminuojant vartotojų pagal jų grupes.

„Tikimės, kad permokos grąžinimo klausimu VERT apgins tiek gyventojų, tiek verslo teises ir interesus“, – teigė A. Romanovskis.

Pranešimą paskelbė: Ineta Rizgelė, Lietuvos verslo konfederacija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)