Finansai

VILNIUS TECH pergalė: Lietuvos Aukščiausiasis Teismas galutinai atmetė PST reikalavimus

Lietuvos Aukščiausiasis teismas (LAT) 2023 m. gruodžio 19 d. nutartimi galutinai atmetė Panevėžio statybos tresto (PST) reikalavimus dėl tarp Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) ir PST sudarytos statybos rangos sutarties pakeitimo. PST siekė pakeisti sutartį siekiant padidinti statybos darbų kainą 360 tūkst. eurų suma. PST teikė ieškinį prieš VILNIUS TECH teisme dėl šios sumos priteisimo, nors byla LAT dar nebuvo išnagrinėta.

„Susidariusi situacija nebuvo eilinė tiek dėl sudėtingų teisinių klausimų, tiek dėl PST veiksmų. Bylai dar esant kasaciniame teisme, PST pareiškė atskirą ieškinį universitetui dėl skolos priteisimo, nors kasaciniame teisme dar nebuvo išnagrinėtas klausimas, ar skola iš viso egzistuoja. Dėl to rinkoje ėmė sklandyti gandai, neva VILNIUS TECH atsisako padengti PST susidariusią skolą. Toks teiginys klaidingas, kadangi byla kasaciniame teisme tuomet tebesitęsė.

Kol vyksta teisiniai procesai, įprasta praktika yra sulaukti galutinio sprendimo. Priešingu atveju yra patiriamos nereikalingos laiko, finansinės ir kitos sąnaudos. Kita vertus, galbūt tokios taktikos buvo imtasi sąmoningai, bandant daryti spaudimą VILNIUS TECH. Nepaisant to,  sulaukėme palankaus galutinio teismo sprendimo. Pastarasis patvirtina, kad VILNIUS TECH buvo teisus tiek dėl sutarties keitimo, tiek dėl skolos nebuvimo“, – teigia teisminiame ginče VILNIUS TECH atstovaujančios teisės firmos „Sorainen“ partneris, advokatas Kazimieras Karpickis.

Pasak VILNIUS TECH kanclerio doc. dr. Vaidoto Trinkūno, tai labai svarbi pergalė universiteto bendruomenei.

„Tiesą sakant, geresnės kalėdinės dovanos ir negalėtume sulaukti. Šis teismo sprendimas labai reikšmingas. Dėl ko visgi apmaudu, kad viso šio teisinio proceso metu padaryta žala universiteto geram vardui ir reputacijai“, – teigia VILNIUS TECH kancleris doc. dr. V. Trinkūnas.

Dar pernai Vilniaus apygardos teismas du kartus atmetė PST ieškinius dėl sutarties pakeitimo. Tuomet buvo reikalauta pakeisti sutarties sąlygas, taip padidinant sutarties vertę. PST sutartį su universitetu dėl naujų mokomojo ir laboratorijų korpusų statybų Saulėtekyje sudarė 2020 m. Pasirašytos sutarties vertė siekė 15,9 mln. eurų.

Pranešimą paskelbė: Paula Zlatkutė, UAB „INK agency“

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)