Paslaugos

Ar Kaunas – dirbančių studentų miestas?

Dažnai girdime pasakojimus apie universitete praleistus metus ir tvirtai tariamus žodžius, kad studijų metai yra patys geriausi jaunystės metai. Daugelis su tuo sutinka, nes tuo konkrečiu gyvenimo laikotarpiu įgijo daug žinių, susirado draugų ir įgavo patirties: gyvenimiškos, pamokančios, darbinės. Daugybė ką tik iš tėvų namų ištrūkusių jaunuolių stengiasi kuo greičiau tapti nepriklausomais ir vienas iš būdų tai pasiekti – pradėti ieškoti darbo Kaune ir taip užsidirbti pragyvenimui. Na, o jei dabar kaip tik ieškai skelbimų, siūlome pasižvalgyti po darbo pasiūlymai Kaune randu.lt portalą.

Lietuva gali didžiuotis tuo, kad iš Baltijos šalių išsiskiria ypač dideliu jaunų studentų skaičiumi aukštosiose mokyklose. Aukštojo mokslo siekimas iš karto po mokyklos baigimo yra jaunuolių tikslas. MOSTA (Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras) atliktos apklausos atskleidė, kad aukštojo mokslo siekimą skatina įsitikinimas, kad „studijos skatina asmenybės tobulėjimą“ ir nuostata, kad „be diplomo negausiu gero darbo“.

Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, 2015-2016 m. m. šalyje buvo apie 135 tūkst. studentų, maždaug trečdalis jų studijuoja Kaune. MOSTA duomenimis, kas antras studijuojantis asmuo derina studijas ir darbą.

Įvykdžius apklausą paaiškėjo, kad studentams darbas yra antraeilis dalykas, jiems svarbiausias yra išsilavinimas. Pusė apklaustųjų teigė, kad rinktųsi mokslus, o ne darbą. Anot jų, darbas padeda realizuoti save, užsidirbti papildomai ir pajausti didesnį savarankiškumo jausmą.  Apklaustieji teigė, kad darbo vietas rado skelbimuose, kai kurie sulaukė draugų rekomendacijų. 76,4 % apklaustųjų Kauno studentų tvirtino, kad dirbti pradėjo dar pirmame kurse, kartais susiduria su sunkumais, bet šiuos du dalykus suderinti visgi pavyksta.

Anot Kauno studentų, darbdaviai juos palaiko, kai kurie netgi skatina pasirinkti aukštąjį mokslą ar jo neatsisakyti dėl darbo. Įmonės yra linkusios pačios ugdyti būsimus specialistus ir noriai suteikia, jei būtina, mokymosi atostogas.

Apklausos metu išaiškėjo vietos, kurios siūlo palankiausias darbo sąlygas Kauno studentams. Daugiausia buvo nurodytos įvairios parduotuvės, kurios siūlo sudaryti lankstų darbo grafiką. Studentams patogų darbo grafiką siūlo ir „Mondelez Lietuva Production“. Ten dirbanti Kauno kolegijos trečio kurso studentė Evelina teigė, kad pasirinko šią vietą dėl lankstaus darbo grafiko, kurį ganėtinai nesudėtinga suderinti su paskaitų tvarkaraščiu. Vytauto Didžiojo universiteto 3-io kurso studentė ir „Mondelez Lietuva Production“ gamybos darbuotoja paklausta, kodėl derina darbą ir studijas teigė: „Šiais laikais, mūsų visuomenė mus skatina derinti studijas ir darbą. Kadangi yra tokie laikai, būti studentu tampa ypatinga prabanga. Mano nuomone, kiekvienas žmogus būdamas studentu turėtų turėti kažkokį darbą, kad vėliau turėtų daugiau šansų susikurti savo įsivaizduojamą ateitį.“.

Vykdant Kauno studentų apklausą paaiškėjo, kad čia ateitį kuriantys jaunuoliai ne tik atstovauja kitų įmones, bet ir patys kuria savo verslą, yra laisvai samdomi darbuotojai, o peržiūrėjus darbo skelbimus buvo pastebėta, kad kai kurios įmonės siūlo darbą, kurį gali dirbti ir negalią turintys studentai.

Žinoma, studentai dirba ir kituose miestuose, bet dirbančiųjų Kaune skaičius ypač didelis. Todėl peršasi išvada, kad gyvenimą ir studijas Kaune pasirinkę jaunuoliai čia randa puikias, galbūt net, kitų miestų atžvilgiu, pavydėtinas sąlygas, kurios suteikia galimybę pradėti kurti trokštamą ateitį.

Didžioji dalis Kaune  pirmaisiais saldžiais mokslo vaisiais besimėgaujančių jaunuolių turi tvirtą nuomonę – studijas ir darbą suderinti galima. Visi vieningai sutinka, kad apie tolimesnį gyvenimą reikia pradėti galvoti kuo anksčiau, kad vėliau netektų gailėtis dėl veltui iššvaistyto laiko ir prarastų galimybių.

(Perskaityta per mėnesį: 8, iš jų šiandien: 1.)