Baidariu nuoma Aukstaitijoje
Ne į temą

Baidarių nuoma Aukštaitijoje: svarbiausi patarimai

Pastaraisiais metais vienas populiariausių laisvalaikio praleidimo būdų tapo kelionės upėmis. Tai puiki galimybė pabėgti nuo miesto šurmulio ir pailsėti gamtos apsuptyje. Lietuva – miškų, ežerų ir upių kraštas, tam yra ypač tinkama. Maršrutų pasirinkimas yra itin platus – nuo ramaus pasiplaukiojimo Nerimi per Vilniaus centrą, iki sudėtingų trasų šiaurinėje šalies dalyje. Vandens turistus bene labiausiai domina baidariu nuoma Aukstaitijoje – tiek upėmis, tiek ežerais rengiamos išvykos pritraukia daugybę įvairaus amžiaus poilsiautojų, nuo moksleivių ir studentų, iki šeimų su vaikais ir senjorų grupių. Trumpai aptarsime, ką turite žinoti prieš išsirengdami žygiui į Rytų Lietuvą.

Visų pirma nuspręskite, kiek dienų norite keliauti. Siūlomi maršrutai varijuoja nuo vienos dienos, kai kelyje praleidžiama daugiausia 8 valandos, iki 5 dienų. Vienos dienos maršrutai paprastai yra lengvesni, jais keliauti gali nepatyrę baidarininkai arba ekipažai, kuriuose yra vaikų. Plaukiama ramios tėkmės upėmis, siekiant išvengti ekstremalių situacijų ir gamtinių kliūčių. Tuo tarpu kelių dienų išvykos gali būti labai įvairios – tiek ramus poilsis plaukiant upeliais ir ežerais, tiek ištvermės ir pasirengimo reikalaujantis darbas įveikiant slenksčius ir itin sraunią vandens tėkmę.

Planuojant kelių dienų maršrutą svarbu išsirinkti nakvynės vietas. Dažniausiai keliautojams siūlomi du variantai: nakvynė stovyklavietėse arba sodybose. Priklausomai nuo pasirinkto maršruto, naktis galima praleisti palapinėse po žvaigždėtu dangumi, tiesiog gamtos prieglobstyje. Tačiau turėkite omenyje, kad šiuo atveju su savimi tektų turėti gerokai didesnį bagažą – miegmaišiai, įvairios priemonės laužui sukurti ir maistui pasigaminti bei, žinoma, palapinės. Baidarių nuomos organizatoriai dažnai gali pasiūlyti nakvynę sodybose, esančiose atitinkamuose maršruto etapuose. Tai suteiktų žymiai komfortabilesnį poilsį, be to – neapsunkintumėte baidarės papildomu bagažu – visi nakvynei reikalingi daiktai ir virtuvės rakandai jūsų patogumui suteikiami sodyboje.

Kalbant apie konkrečius baidarių maršrutus Aukštaitijoje svarbu paminėti keletą daugiausiai keliautojų pagyrų sulaukiančių trasų:

  • Vienos dienos kelionei dažniausiai renkamasi maršrutai Bukos, Kiaunos, Lakajos, Žeimenos, Dysnos ir Šventosios upėmis bei Antalieptės mariomis ir Balaušo ežeru, kuriame aplankomos net 7 salos. Baidarininkai taip pat gali pasigrožėti Ginučių vandens malūnu, Palūšės bažnyčia, Trainiškio ąžuolų, patyrinėti Labanoro regioninį parką.
  • Dvi ar daugiau dienų trunkantys maršrutai yra gerokai ilgesni – sąrašą papildo Aisetos ir Srovės upės bei Utenio ir Dringio ežerai. Praplaukiamas Šuminų kaimas, Žeimenos ichtiologinis draustinis, galima užkopti į Puziniškio piliakalnį. Upės vinguriuoja Baranavos ir Švenčionėlių miškais.

Išvyka baidarėmis po gražiausias Aukštaitijos vietas gali tapti puikia atostogų pramoga. Tam nereikia vykti tūkstančius kilometrų ir turėti didelį biudžetą – atsakingai susiplanavę galite keletą nepamirštamų dienų praleisti miškų apsuptyje, mėgautis vandens čiurlenimu ir paukščių čiulbesiu, o visus rūpesčius palikti namuose. Tikimės, jog šie patarimai bus naudingi planuojant jūsų artimiausią žygį Lietuvos upėmis.

(Perskaityta per mėnesį: 68, iš jų šiandien: 1.)