Finansai

BREXIT DOVANA – GALIMYBĖ APSIPIRKTI BE MOKESČIŲ LIETUVOJE

Įvykęs ”Brexit” procesas gerokai pakoregavo visos Europos gyvenimą, tačiau atnešė ir galimybių. Nuo 2021 metų nuolatiniai Jungtinės Karalystės gyventojai, įskaitant ir čia nuolat gyvenančius lietuvius, gali pasinaudoti ”Tax Free Shopping” (apsipirkimo be mokesčių) paslauga, apsilankę bei apsipirkę Lietuvoje ar kitose Europos Sąjungos šalyse.

Iki šiol ”Global Blue” teikiama tarptautine ”Tax Free Shopping” paslauga naudojosi Norvegijoje, Izraelyje, Islandijoje, JAV bei kitose ne ES šalyse gyvenantys lietuvių emigrantai, o nuo šių metų sausio prie jų gali drąsiai jungtis ir tautiečiai, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra Anglija, Velsas ar Škotija. Nors laisvas judėjimas tarp JK ir ES šalių yra apribotas tiek dėl ”Brexit”, tiek dėl koronaviruso pandemijos sukeltų suvaržymų, tačiau Lietuvą lankantys ar planuojantys ateityje tai daryti bei PVM mokestį pageidaujantys susigrąžinti keliautojai, turėtų prisiminti svarbiausius mokesčio grąžinimo etapus.

Nuolatiniai Jungtinės Karalystės gyventojai, Lietuvoje apsipirkę ne mažiau kaip už 40 € (įskaitant PVM 21%) ir prekybos vietoje gavę ”Tax Free” formą, gali susigrąžinti priklausančią išmoką pasirinktu būdu: grynaisiais pinigais arba išmoka į kreditinę kortelę. Įsigyjant pirkinius, svarbu atkreipti dėmesį, kad prekės turi būti skirtos asmeniniam naudojimui bei eksportuotos iš ES per tris mėnesius nuo jų įsigijimo dienos.

Pirkėjai iš Jungtinės Karalystės (kaip ir kiti ”Tax Free Shopping” paslaugos vartotojai) turi atlikti eksporto procedūrą. Išvykstant iš ES teritorijos, muitinės postuose reikia pateikti galiojančias „Tax Free“ formas, apsipirkimo dokumentus, prekinės išvaizdos nepraradusius pirkinius bei gauti muitinės atžymą. Šią procedūrą būtina atlikti išvykstant iš ES teritorijos, nes jau atkeliavus į Jungtinę Karalystę prekių eksporto deklaravimas nebėra atliekamas. Tai svarbu žinoti, ir tiems keliautojams, kurie ne tik gyvena JK, tačiau šios šalies teritorijoje keičia skrydžius.

UAB ”Global Blue Lietuva” generalinis direktorius, Denis Grinevičius, primena, kad galimybe susigrąžinti mokesčius už Lietuvoje įsigytas prekes negali pasinaudoti Šiaurės Airijos gyventojai, nes jie ir toliau yra laikomi ES rezidentais. Tikimasi, kad pastaraisiais metais Lietuvoje įvestos lankstesnės ”Tax Free Shopping” paslaugos taisyklės sudarys geresnes apsipirkimo sąlygas ne tik platesniam paslaugos vartotojų segmentui, tačiau teigiamai prisidės ir prie bendros šalies prekybos apimčių augimo.

*„Global Blue“ yra PVM mokesčių grąžinimo operatorius, Lietuvoje veikiantis nuo 1993 m. bei bendradarbiaujantis daugiau nei su 800 šalies mažmeninės prekybos įmonių.

Pranešimą paskelbė: Dalia Zacharovaitė, UAB Global Blue Lietuva

(Perskaityta per mėnesį: 8, iš jų šiandien: 1.)