Finansai

„SpaceX“ raketa pakeltas „NanoAvionics“ Lietuvoje sukurtų palydovų kvartetas

Antradienio naktį „SpaceX“ misijos „Transporter 10“ metu į kosmosą paleisti dar keturi bendrovės „NanoAvionics“ pagaminti palydovai. Jie prisijungia prie palydovų spiečių, kurie tieks daiktų interneto ryšį, padės stebėti miestus ir vandenis bei seks šiltnamio efektą sukeliančias dujas ir jų šaltinius. 

„SpaceX“ raketa „Falcon 9“ iš Vandenbergo kosmodromo (Kalifornija, JAV) pakilo 00:05 val. Lietuvos laiku.

„Galime pasidžiaugti, kad per penkerius metus „NanoAvionics“ paleido daugiau nanopalydovų nei bet kuris kitas išorinis gamintojas Europos Sąjungoje ir JAV“, – sako „Kongsberg NanoAvionics“ („NanoAvionics) vadovas Žilvinas Kvedaravičius. Pridurdamas, kad vien 2023 m. kosmosą pasiekė ir misijas sėkmingai vykdo net 16 bendrovės sukurtų palydovų.

Tapo pasaulinių palydovų spiečių dalimi

„ContecSat-1“ yra pirmasis miestų ir vandenų stebėjimui bei pasėlių derliaus prognozėms skirto Pietų Korėjos bendrovės „Contec“ palydovų spiečiaus narys. Mažasis palydovas  „Contec“ klientams tieks jiems pritaikytus palydovinius vaizdus.

Du palydovai – „Tiger-7“ ir „Tiger-8“ – išplėtė bendrovės „OQ Technology“ palydovų spiečių. Tai – didžiausias pasaulyje siaurajuosčio 5G palydovų spiečius. „Tiger-7“ ir „Tiger-8“ ir dar 8 kiti „OQ Technology“ spiečiaus palydovai gali tiesiogiai prisijungti prie jau parduodamų daiktų interneto įrenginių, teikti stebėjimo duomenis energetikos ir žemės ūkio bendrovėms. 

Ketvirtasis palydovas „Horacio“ sukurtas ispanų bendrovei „Satlantis“. Jo duomenys bus reikalingi įvairioms įžvalgoms, skirtoms Žemės stebėjimo programoms – pakrančių ir sienų apsaugai, metano emisijų kokybiniam vertinimui, infrastruktūros analizei ir kt. 

Beveik pusė palydovų stebi planetos klimatą

Anot „NanoAvionics“ turinio projektų vadovo Šarūno Kazlausko šiuo metu įvairiose Žemės orbitose darbuojasi daugiau nei 8,5 tūkst. palydovų. Tačiau kiekvienas jų mums teikia įvairias paslaugas – itin tikslias orų prognozes, navigaciją, ryšio paslaugas, padeda pamatyti naujus šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltinius, nelegalius miškų naikinimus, ir net užtikrinti valstybių saugumą ir kt.

„Palydovai teikia išskirtinius duomenis, nes jie kiekvieną dieną gali autonomiškai aprėpti visą Žemės plotą. Tai kuria didžiulę naudą tiek valstybėms, tiek įvairioms industrijoms, tiek privatiems vartotojams“, – teigia Š. Kazlauskas. 

Beveik pusė „NanoAvionics“ gamintų palydovų prisideda prie klimato kaitos padarinių mažinimo, nes stebi šiltnamio efektą sukeliančias dujas, oro ir vandens kokybę, bioįvairovę, aptinka laukinius gaisrus, padeda optimizuoti žemės ūkį ir pan.

Apie „NanoAvionics“ 

„Kongsberg NanoAvionics“ – pirmoji lietuviška kosmoso technologijų įmonė ir viena lyderių pasaulyje, kurianti mažuosius palydovus. Palydovus ir jų misijų integracijos paslaugas „NanoAvionics“ tiekia NASA, ESA, „Thales Alenia Space“, MIT ir kt. organizacijoms, įsikūrusioms daugiau kaip 50 pasaulio valstybių.

Bendrovė į kosmosą jau yra paleidusi daugiau nei 30 palydovų, 4 jų – 2024 m. Šiuo metu „NanoAvionics“ biuruose Lietuvoje, Didžiojoje Britanijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose dirba beveik 300 žmonių. 

Pranešimą paskelbė: Ieva Gurviciute, UAB Kongsberg NanoAvionics

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)