Finansai

Finansų ministrė G. Skaistė: „Būtina užtikrinti, kad ES finansinė parama Ukrainą pasiektų artimiausiu metu“

Sausio 16-17 dienomis finansų ministrė Gintarė Skaistė Briuselyje dalyvaus Europos Sąjungos (ES) finansų ministrų susitikimuose, kuriuose didžiausias dėmesys bus skiriamas ES ekonominei situacijai rusijos karo prieš Ukrainą akivaizdoje aptarti bei Bendrijos finansinei paramai Ukrainai.

ECOFIN posėdyje Europos Komisija (EK) pristatys vertinimą dėl ES ir Ukrainos ekonominės ir finansinės situacijos bei pateiks naujausią informaciją apie Makrofinansinės pagalbos paketo Ukrainai, kuriuo 2023 m. šaliai numatoma suteikti 18 mlrd. eurų paramą, įgyvendinimą.

„Praėjusių metų pabaigoje pasiekus susitarimą dėl 18 mlrd. eurų paramos paketo Ukrainai dabar esminė užduotis – užtikrinti, kad pirmasis mokėjimas šalį pasiektų kuo greičiau, dar iki sausio mėnesio pabaigos. Tai itin svarbu padedant Ukrainai atsilaikyti prieš agresorių ir išlaikyti funkcionuojančią valstybę. Priklausomai nuo karo eigos, realūs Ukrainos finansavimo poreikiai 2023 metais gali būti didesni nei dabar numatoma, todėl ES turi būti pasiruošusi lanksčiai reaguoti į besikečiančią situaciją ir, prireikus, plėsti paramos apimtis“, – teigia finansų ministrė G. Skaistė.

ECOFIN posėdžio metu nuo sausio 1 d. ES Tarybai pirmininkaujanti Švedija pristatys savo prioritetus ekonomikos ir finansų srityje. Taip pat ECOFIN numatoma patvirtinti Tarybos išvadas dėl Metinės tvaraus augimo apžvalgos, Įspėjimo mechanizmo ataskaitos ir Euro zonos rekomendacijų bei priimti Tarybos įgyvendinimo sprendimus pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę (RRF).

Europ grupės (EG) posėdžio metu vyks diskusija dėl euro zonos ekonominės situacijos, įskaitant Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vertinimą. Taip pat vyks apsikeitimas nuomonėmis apie šalių taikomas nacionalines priemones, skirtas amortizuoti neigiamą aukštų energijos kainų poveikį gyventojams ir verslui.

EG posėdžio metu bus diskutuojama dėl euro zonai aktualių ES Ekonominės valdysenos peržiūros aspektų, tokių kaip poprograminių šalių stebėjimas, makroekonominių disbalansų procedūra ir taisyklių įgyvendinimo užtikrinimo mechanizmo efektyvumas.

Š. m. sausio 1 d. Kroatijai tapus 20-ąja euro zonos nare, posėdyje bus trumpai pristatyta naujausia informacija, susijusi su Kroatijos kunų konvertavimu į eurus. Taip pat bus aptariama pažanga vystant  skaitmeninio euro projektą.

Pranešimą paskelbė: Gintarė Sabaliauskienė, LR Finansų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)