Kapu tvarkymas
Ne į temą

Įdomūs faktai apie mirtį, kurie praplės jūsų akiratį

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad apie kapines kalbėti nevertėtų – juk tai šventa vieta, kurioje amžinojo poilsio yra atgulę mirusieji. Tačiau žvelgiant pasauliniu mastu matyti, kad žmonės į laidojimą ir kapines žvelgė labai skirtingai. Be to, visame pasaulyje yra labai populiaru keliaujant po skirtingas užsienio šalis kartu aplankyti ir žinomiausias kapines. Todėl paminklų statymas ar kapų tvarkymas tikrai nėra vieninteliai dalykai, apie kuriuos mes turėtume galvoti, kai kalbame apie atsisveikinimą su mirusiais žmonėmis, pačią mirtį ir kapines.

1. Vidutinė žmogaus gyvenimo trukmė. Ar kada nors susimąstėte, kiek sekundžių vidutiniškai gyvena žmogus?! Vienas milijonas sekundžių yra lygu 11 dienų. Tuo tarpu vienas milijardas sekundžių prilygsta 33 metams. Taigi, vidutinė žmogaus gyvenimo trukmė yra 2,5 milijardai sekundžių! Žvelgiant į šį skaičių jis neatrodo labai didelis, todėl nenuostabu, kodėl žmonės yra linkę sakyti, jog turėtume vertinti kiekvieną savo gyvenimo sekundę.

2. Žmonių mirštamumas pasaulyje. Šiandien pasaulyje gyvena beveik 7,8 milijardai žmonių. Statistika rodo, kad kiekvieną dieną pasaulyje miršta apytiksliai 150 tūkstančių žmonių.

3. Žemėje gyvenusių ir gyvenančių žmonių skaičius. Labai dažnai mes kalbame apie tai, kiek žmonių pasaulyje gyvena šiomis dienomis (ir šis skaičius jau buvo paminėtas), tačiau retai susimąstome apie tai, kiek apskritai žmonių per visą pasaulio istoriją yra gyvenę žemėje. Ir šis skaičius iš tiesų yra įspūdingas. Dabartinis pasaulyje gyvenančių žmonių skaičius atspindi tik vos 7% visų pasaulyje gyvenusių žmonių. O jų pasaulyje gyveno net 108 milijardai!

4. Mirštančios ląstelės. Jei kalbame apie mirtį, turėtume kalbėti ne tik apie faktinę žmogaus mirtį. Reikėtų nepamiršti, kad mūsų organizme yra milijardai ląstelių, kurios taip pat yra gyvos ir turi savo gyvenimo trukmę. Taigi, kiekvieną minutę žmogaus organizme miršta per 300 mln. ląstelių! O nervinių ląstelių mirštamumas ypatingai išauga tuomet, kai žmogus patiria didelį ir nuolatinį stresą.

5. „Asmenukės“ ir socialiniai tinklai. Ar būtumėte kada nors galėję įsivaizduoti, kad gyvensime laikais, kai nuo „asmenukių“ mirs daugiau žmonių nei nuo ryklių? Taip, tai daugeliui iš jūsų gali nuskambėti kaip nevykęs pokštas, tačiau tokia yra statistika, kuri rodo, kad žmonių, kurie miršta darydami „asmenukes“, skaičius yra gerokai didesnis nei tas, kuris atspindi mirčių nuo ryklių užpuolimų skaičių. Ir visa tai neabejotinai yra nulemta pasaulyje sparčiai išpopuliarėjusių socialinių tinklų (ir žmonių neatsakingumo bei išsiblaškymo).

6. Enzimai ir žmogaus palaikai. Kiekvienas esate girdėjęs apie enzimus, tačiau ar buvote girdėję apie tai, jog praėjus vos trims dienoms po žmogaus mirties tie patys enzimai, kurie jam būnant gyvam padėdavo skaidyti suvartojamą maistą, pradeda valgyti patį žmogaus kūną?

7. Žmogaus sąmoningumas mirus. Sautamptono universiteto mokslininkai rado įrodymų, kad po klinikinės mirties žmogaus sąmoningumas gali išlikti bent kelias minutes.

8. Gyvūnai taip pat sielvartauja. Daugelis žmonių mano, kad gyvūnai neturi jokių jausmų. Tačiau toks požiūris yra labai neteisingas ir klaidingas. Mokslininkai jau seniai nustatė, kad tokie gyvūnai kaip delfinai ir drambliai, sielvartauja dėl savo mirusių gentainių ir atlieka tam tikrus tik jiems būdingus laidojimo ritualus.

9. Nemirtingi gyvūnai. Ar žinojote, kad mūsų žemėje gyvena nemirtingų gyvūnų? Na, bent jau tie gyvūnai nemiršta nuo senatvės. Tarp tokių gyvūnų yra medūzos ir plokščiosios kirmėlės. Tereikia tik įsivaizduoti, kas slypi vandenynų gelmėse ir kiek metų žemėje gyvena gyvūnai, kurių žmogus dar niekuomet iki šiol nebuvo matęs.

(Perskaityta per mėnesį: 59, iš jų šiandien: 1.)