Iki pirmojo elektros rinkos liberalizavimo etapo pabaigos, kurio metu elektros tiekėją turės pasirinkti beveik 100 000 šalies namų ūkių, liko nepilnas mėnuo. Tačiau kol kas procesas vyksta ganėtinai vangiai – tik trečdalis vartotojų, patenkančių į šį etapą, pasirinko savo elektros tiekėją. Praėjusią savaitę AB ,,Energijos skirstymo operatorius” pateikti duomenys rodo, kad daugiau nei 70 proc. pasirinkusiųjų (virš 20 000 vartotojų), nutarė likti su šiuo metu visuomeninio tiekėjo paslaugą teikiančia bendrove „Ignitis“. Tuo tarpu kiti penki nepriklausomi tiekėjai dalijasi likusią rinkos dalį.
Šie skaičiai rodo, kad elektros rinkos liberalizavimo teikiamomis galimybėmis šalies gyventojai nėra linkę naudotis. Natūraliai kyla klausimas, kur čia šuo pakastas? Bendraudamas su elektros tiekėją besirenkančiais vartotojais matau keletą priežasčių, dėl kurių šis procesas kol kas toks vangus ir ganėtinai nekonkurencingas.
Mano nuomone, pati didžiausia problema yra žmonių nenoras (o gal tingėjimas) gilintis į visų tiekėjų pasiūlymus. Priežasčių gali būti įvairių – sudėtinga suprasti skirtingą įmonių kainodarą, reikia daug laiko skirti sutarčių ir pasiūlymų nagrinėjimui ir pan. Galų gale, visų tiekėjų kaina skiriasi centais, tai kam sukti galvą dėl kelių centų ar eurų?
Pabandžiau paskaičiuoti, kiek apytiksliai galėjo sutaupyti tie 20 tūkst. gyventojų, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių nutarė tiekėjo nekeisti ir likti pas elektros energijos tiekėją „Ignitis“. Kadangi į pirmąjį etapą patenka nuo 5000 kw/h ir daugiau elektros suvartojantys butų ūkiai, tai paėmiau beveik minimalią mėnesio suvartojimo normą – 500 kw/h.
Portale www.manotiekejas.lt, kuriame vienoje vietoje galima rasti visų elektros tiekėjų pasiūlymus, gavau visų tiekėjų pasiūlymus mano suvartojamai mėnesio normai, kurie skyrėsi nuo vieno iki daugiau nei penkių eurų per mėnesį. Padauginau 5 eurų sumą iš 20 000 (tiek sutarčių su „Ignitis“ jau pratęsė gyventojai) ir gavau apvalų skaičių – 100 000 eurų per mėnesį. Taigi per metus vien šie dvidešimt tūkstančių vartotojų praras apie 1 200 000 eurų. Ar ne per didelė abejingumo savo išlaidoms kaina?
Iš viso Lietuvoje yra registruota apie 1.5 mln. namų ūkių, tad galima tik įsivaizduoti kokių sumų neteks šalies gyventojai tik dėl savo atsainaus požiūrio į elektros tiekėjo pasirinkimo procesą. Maža to, per didelės bei nereikalingos išlaidos elektros energijai yra tik viena medalio pusė. Nesant realios konkurencijos, vėl liks nuskriausti vartotojai – rinka nebus gyvybinga, pasiūlymai nebus konkurencingi, tiekėjai nebus suinteresuoti siūlyti naujų paslaugų ir t.t.
Mano jau minėti ESO duomenys taip pat leidžia daryti išvadą, kad vartotojai yra linkę atidėlioti sprendimus. Tačiau šioje vietoje atidėliojimas irgi turi savo kainą – štai praėjusią savaitę visuomeniniam tiekėjui elektros kainą nustatanti VERT paskelbė kitų metų kainas ir visi tiekėjai į šią naujieną sureagavo šiek tiek kilstelėdami savo tiekiamos elektros kainas. Jei patenkate į pirmąjį liberalizavimo etapą ir jau spėjote sudaryti sutartį – sveikinu, sutaupėte pinigų. O jei ne, patariu bent jau nelaukti gruodžio 10-osios – niekas nežino, ar artėjant paskutinėms pasirinkimo dienoms, kaina nešoktels dar. Juk nepasirinkus elektros tiekėjo, garantinis tiekimas Jūsų namams kainuos kur kas brangiau.
Tad labai rekomenduoju pasidomėti savo elektros ūkiu – skirti šiek tiek laiko pasinagrinėti, ką Jums siūlo elektros tiekėjai. Mėgstu lyginti elektros energijos rinką su telekomunikacijų sektoriumi – tikriausiai dažnas iš Jūsų prieš išsirinkdamas savo mobiliojo ryšio ar interneto tiekėją apsvarstote kelių įmonių pasiūlymus. Šiuo atveju linkiu elgtis taip pat, nes iš to laimėsime kiekvienas – ir vartotojas sutaupys, ir rinka bus gyvybinga bei konkurencinga.
Karolis Paliukėnas yra energetikos ekspertas ir platformos www.manotiekejas.lt, kurioje vartotojai gali matyti visų elektros energijos tiekėjų pasiūlymus vienoje vietoje, vadovas.
Pranešimą paskelbė: Antanas Martusevičius, UAB Augti