technologijos saugumas
Internetas

Kaip atskirti saugius interneto tinklalapius?

Pastaruoju metu itin daug kalbama apie internetines atakas, pinigų iš banko vagystes, kompiuterių užvaldymą ir kitus kibernetinius nusikaltimus. Todėl itin svarbu laikytis tam tikrų saugumo internete taisyklių, kad netaptumėte atsitiktine auka.

Pirmiausia – pačio kompiuterio saugumas

Kompiuteryje viena programa yra privaloma be kalbų – antivirusinė programa. Nors žinoma geriausias sprendimas būtų naudoti Premium versijas, kurios užtikrina efektyvesnį saugumo užtikrinimą, tačiau daugeliui paprastų interneto vartotojų užtenka ir bazinio paketo, kuris yra nemokamas. Avita, Kaspersky, Avast, Norton ar kita žinoma antivirusinė programa tikrins įeinančius laiškus, atverčiamus tinklalapio puslapius atsisiunčiamus failus ir įspės apie gresiantį pavojų. Žinoma, reikėtų bent kartą per savaitę ar dažniau atlikti visą kompiuterio skanavimą ir antivirusinė turėtų būti nuolat aktyvi.

Atsarginės kopijos

Saugomės dėl to, kad norime apsaugoti savo duomenis ir savo turtus. Todėl tai ką laikome kompiuteryje neturėtume laikyti vienoje vietoje. Darykitės atsargines kopijas. Šiuo metu populiariausi būdai saugoti į „debesis“ – interneto serverius arba į išorinį kietąjį diską. Taip duomenys visuomet bus saugesni, juk teisingai sakoma, kad „niekada nedėk kiaušinių į vieną krepšį“.

Atsargiai tikrink paštą

Visuomet atsimink, kad bankai, valstybės institucijos nesiuntinėja laiškų su prašymais prisijungti ar atsiųsti duomenis el.paštu. Todėl jei gauni keistą laišką su nuoroda jame, o tekstas skamba ne visai gramatiškai taisyklingas, siuntėjo adresas nėra įprastas, tuomet nespausk nuorodos, trink tokį laišką arba persiųsk jį tikrajai institucijai, kurios vardu siunčiami laiškai.

Lankykis patikimuose tinklalapiuose

Patikimas tinklalapis labai slidus terminas, kadangi net ir patikimi, solidūs tinklalapiai neapsaugoti nuo įsilaužimų, kurie gali pakenkti ir tinklalapio lankytojams. Visgi, ten kur reikalai susiję su pinigais, būkite ypatingai atsargūs. Pirmiausia, apsipirkinėdami naujoje el.parduotuvėje, patikrinkite ką apie šią parduotuvę kalba internautai, kokie atsiliepimai, taip pat patikrinkite įmonės rekvizitus ir įmonės atsiliepimus (rekvizitai.lt tam puiki vieta). Jei informacija nekelia abejonių, tuomet perėjus prie apmokėjimo atkreipkite dėmesį ar tinklalapio adreso pradžia pasikeitė iš HTTP į HTTPS. HTTPS yra saugus HTTP protokolas skirtas vartotojo duomenis užšifruoti bei apsaugoti. Šiuo protokolu vykdomi visi apmokėjimai, registracijos ir kiti veiksmai susiję su vertinga informacija.

Lankantis specifiniuose tinklalapiuose, peržvelk jų sertifikatus, jų ženkliukus. El.parduotuvės turi gražinimo garantijas, medicininių prekių ar kosmetikos pardavėjai tyrimų patvirtinimus ar testus (pvz. „Dermatologų patvirtinta“). Gerai įsižiūrėjus galima atskirti patikimus tinklalapius, nuo tinklalapio norinčio tik pasisavinti jūsų pinigus.

„Gyvenant“ internete visuomet riekia pasikliauti sveiku protu, nuojauta ir būti atsargiems. Pavojai tyko už kiekvieno kampo ir tik patys galite apsisaugoti.

(Perskaityta per mėnesį: 107, iš jų šiandien: 1.)