Iranas – tai šalis, kurios istorija viena iškiliausių, seniausių ir turtingiausių. Išvertus iš persų kalbos žodis „Iranas“ reiškia „arijų žemė“. Tačiau iki pat 1935 metų ši šalis buvo vadinama Persija. Pirmieji gyventojai čia pradėjo kurtis dar IV tūkstantmetyje pr. m. e. Daugybę šimtmečių šiuolaikinio Irano teritorija buvo pačių įvairiausių įvykių, karų ir sukilimų arena. Čia žlugo dinastijos, įvairios tautos nuolat kraustydavosi ir keliaudavo, čia susidurdavo įvairios religijos ir tikėjimai. Kita vertus, čia visada kartu sugyveno ir klestėjo įvairios tautos ir religijos.
Iranas – tiesioginis Persijos, seniausios antikos valstybės, įpėdinis. Ši Achemenidų ir Sasanidų dinastijų valstybė iškilo karalių Kyro ir Darijaus laikais ir driekėsi nuo Viduržemio jūros iki Himalajų kalnų. Savo šlovės viršūnėje Persija buvo laikoma senovės pasaulio valdytoja.
Valdant Achemenidams, dabartinio Irano teritorijoje susikūrė pirmoji centralizuota valstybė, kuri nuolat ir atkakliai užkariaudavo kaimynines žemes ir tautas. Pavyzdžiui, maždaug apie 500 m. pr. m. e., didžiausio klestėjimo metu, Achemenidams priklausė dabartinės Irano, Irako, Gruzijos, Armėnijos, Turkijos, Bulgarijos, Egipto, Sirijos, Jordanijos, Izraelio, Palestinos, Libano teritorijos, taip pat rytinė Graikijos dalis, Didžiulė Pakistano teritorijos dalis ir kitos žemės. Vėliau atsilaikiusi prieš Aleksandro Makedoniečio graikų armiją, atlaikiusi senovės Romos puolimus, Persija išliko kaip valstybė, vėl sustiprėjo ir pakilo.
Tais laikais pagrindinis tikėjimas šalyje buvo zoroastrizmas, tai kita po judaizmo seniausia monoteistinė religija. Tik kai XVI a. Sasanidų imperiją sutriuškino žiaurūs arabų antpuoliai, zoroastrizmas – ši viena seniausių pasaulio religijų užleido vietą naujajai – islamui. Ši religija tapo esminiu Persijos valstybės gyvavimo faktoriumi. Nuo 1501 metų Iranas išpažįsta islamą, tai valstybinė šalies religija, o vietoje karalių šalį valdo sultonai, emyrai, šachai ir padišachai, čia aukščiausią valdžią turi dvasininkai.
Pažymėtina, kad daugelį išskirtinių architektūros, kultūros ir literatūros dalykų islamo pasaulis perėmė ir išplatino būtent iš Sasanidų Persijos, o laikui bėgant daug kas buvo tiesiog paprasčiausiai priskirta islamui. Tad šiandien kelionės į Iraną atveria mums nepaprastai spalvingą Artimųjų Rytų valstybę su savo tūkstančių metų istorija, garsėjančią ne tik naftos atsargomis, ikrais, šafranu, pistacijų riešutais, bet ir daugybe lankytinų senovės istorijos vietų bei paminklų. Iranas – puiki kelionės kryptis, jei išsiilgote egzotikos.