Sporto statymai
Laisvalaikis

Krepšinis – faktai, kurių dar nebuvote girdėję

Krepšinis – tai yra viena populiariausių sporto šakų visame pasaulyje. Tai yra didžiulės ištvermės, įgūdžių ir komandinės dvasios žaidimas. Tačiau už krepšinio slypi kur kas daugiau nei tik krepšinio aikštelė, kamuolys, komanda, teisėjai ir treneriai. Todėl jei jūs jau kurį laiką domitės krepšiniu, nes planuojate dalyvauti sporto statymų srityje, daugiau informacijos apie tai rasite apsilankę šiame tinklapyje, o tam, kad galėtumėte labiau praplėsti savo akiratį krepšinio sporto pasaulyje, pateiksime jums ir kelis įdomius bei daugeliui jūsų galbūt dar niekuomet negirdėtus faktus.

James Naismith sukūrė krepšinį

James Naismith yra būtent tas žmogus, kuriam kiekvienas krepšinio entuziastas turėtų dėkoti už šią sporto šaką. Tai įvyko dar 1891 m., kuomet šio fizinio lavinimo mokytojo YMCA universitete Springfilde (Masačiusetsas) buvo paprašyta sukurti vidaus patalpose žiemos metu tinkančią užsiimti sporto šaką. Galiausiai jis taip pat parašė originalią krepšinio taisyklių knygą ir sukūrė Kanzaso universiteto krepšinio programą.

Krepšinis buvo žaidžiamas su kitokiu kamuoliu

Kad ir kaip kai kuriems žmonėms galėtų būti sudėtinga įsivaizduoti, anuomet krepšinis buvo žaidžiamas ne su krepšinio kamuoliu, o su futbolo kamuoliu ir persikų krepšiais. O tai reiškia, kad teisėjai turėdavo ir dar vieną pareigybę – jiems tekdavo po kiekvieno sėkmingai pataikyto metimo iš krepšio ištraukti kamuolį. Laimei, 1900 m. pasirodė pirmieji į dabartinius panašūs krepšiai ir krepšinio lentos. Tuo tarpu krepšinio kamuoliai buvo pradėti gaminti 1894 m.

Daugiau žaidėjų aikštelėje

Krepšinio sporto šakos atsiradimo pradžioje nebuvo apibrėžtas krepšinio aikštelėje esančių žaidėjų skaičius. Naismith norėjo sukurti sporto šaką, kuria būtų galima užsiimti žiemos metu, todėl jis siekė, kad krepšinį žaistų kuo daugiau žmonių. Taigi, kurį laiką krepšinio aikštelėje žaidė net 18 žmonių – po 9 kiekvienoje komandoje.

Nebuvo baudų

Stumdymas pečiu ir alkūne, laikymas, stūmimas ir kiti panašūs fiziniai veiksmai krepšinio aikštelėje niekuomet nebuvo leidžiami. Tačiau tokie veiksmai iki pat 1910 m. nebuvo pripažįstami baudomis – skirtingai nei šiomis dienomis, kai žaidėjui surinkus penkias pražangas tenka likusį rungtynių laiką praleisti ant žaidėjų suolelio. Nuo 1910 m. buvo pritaikytos naujos taisyklės – 4 pražangos. Tuo tarpu 1946 m. pražangų skaičius buvo padidintas iki penkių, o dar kitais metais Amerikos krepšinio asociacija pražangų skaičių padidino iki šešių.

Teisėjai naudodavo laikrodžius

Anuomet viena iš teisėjams atitekusių pareigų buvo ir laiko fiksavimas. Kita vertus, nereikėtų suprasti klaidingai – pradžioje teisėjams nereikėjo būti pernelyg susitelkusiems į laiką, kadangi tuo metu dar neegzistavo 24 sekundžių taisyklė. 24 sekundžių laikrodis buvo pristatytas 1954 m. Ir tai buvo padaryta tam, kad NBA komandos nebepiktnaudžiautų ir nesistengtų kaip įmanoma ilgiau savo rankose išlaikyti kamuolį.

Žaidimas trukdavo kur kas trumpiau

Krepšinio sporto šakos pradininkas Naismith pradžioje buvo sugalvojęs du kėlinius po 15 min., kartu su 5 min. trukmės pertrauka tarp kėlinių.

Maiklui Džordanui dėl savo batų teko mokėti baudas

Vos tik išgirstama minint legendinį NBA krepšininką Maiklą Džordaną daugeliui pirmoji į galvą šaunanti mintis būna susijusi su jo „Air Jordans“ – jau ikoniškais spėjusiais tapti sportbačiais, kurie sulaukė rekordinio pardavimų skaičiaus. Tačiau yra viena įdomi detalė, kurios greičiausiai dauguma jūsų iki šiol nežinojote. Šie jo batai neatitiko NBA „aprangos kodo“, todėl Maiklas Džordanas kiekvieną kartą, kai pasirinkdavo avėti savo sportbačius, NBA turėdavo sumokėti baudą – vietoje to, kad juos pakeistų kitais sportbačiais, kurie atitiko NBA taisykles. Laimei, galiausiai NBA leido avėti jo sportbačius krepšinio aikštelėje.

(Perskaityta per mėnesį: 8, iš jų šiandien: 1.)