Gyvūnų prieglauda, kurioje gyvena visame pasaulyje garsus, nes filmuojasi „Netflix“ seriale „KATLA“, kalbantis varnas ir daug kitų gyvūnų, senas knygas ir islandiškas legendas saugantis mažo miestelio knygynas, modernių technologijų sklidinas istorinės atminties centras, senąsias žvejybos tradicijas puoselėjantis žuvų restoranas, tvarios bendruomenės namai, kuriuose ugdomi į socialinę atskirtį patekę vaikai, orios, restoranus primenančios maitinimo vietos nepasiturintiems, pomidorų karalystę primenantis didžiulis verslas, kuriam vystyti užtenka tik vienintelės rūšies daržovės, naudotų daiktų perdirbimo įmonės, kurios jaučia pareigą rūpintis jaunuoliais, juos įdarbinti – tokiais spalvingais ir įvairiais socialiniais verslais pasižymi Islandija.
Su jais visais ir turėjo galimybę susipažinti Lietuvos socialinio verslo (toliau – LiSVA) delegacijos nariai, kurie kelias savaites paskyrė jų aplankymui ir naujų kontaktų paieškai.
Kaip pasakoja asociacijos vadovė Viktorija Bražiūnaitė, LiSVA dalyvavo programoje „Dvišalis praktinis mokymosi mobilumas socialinio verslo ekosistemų plėtrai: Lietuva ir Islandija“ veiklose Islandijoje. „Dalyvavimas šioje programoje mums suteiks ilgalaikes galimybes ne tik gilinti savo žinias, bet ir kurti naujas partnerystes bei sustiprinti esamas su organizacijomis, kurios dedikuoja savo veiklą socialiniam verslui. Džiaugiuosi galimybe įgyti patirties, patobulinti kompetencijas ir pasisemti gerosios patirties,” – sako V. Bražiūnaitė.
Tarptautinę programą, kurioje dalyvauja LISVA atstovai, sudaro trys dalys: vietinių socialinių verslų lankymas, po to seks asmeninių, profesinių kompetencijų ir organizacijos institucinių gebėjimų stiprinimas ir galiausiai – bendrų projektų idėjų kartu su partneriu iš Islandijos generavimas.
Partneris – žinoma Islandijos organizacija „Step by Step“
Šios veiklos partneris yra gerai tarptautiniu mastu žinoma Islandijos organizacija „Step by Step“ (toliau–SbS) nedidelė, stipri inovatyvi suaugusiųjų neformalaus mokymo organizacija, įkurta 1987 m. Organizacija pirmauja kurdama novatoriškus mokymo metodus suaugusiųjų švietimo srityje.
„Pagrindinė mūsų stiprybė yra ilgalaikis ir produktyvus dalyvavimas projektuose, naudojant savo žinias suaugusiųjų mokymo, lygybės ir socialinės įtraukties srityse. Dalyvaujame mokslinių tyrimų, plėtros ir mokymo veiklose tarptautiniu lygiu. Mūsų organizacija turi stiprų profesinį tinklą, gilią patirtį ir jau dešimtmetį dirba su suaugusiais, socialiniais verslais (mažomis bei vidutinėmis įmonėmis, NVO) ieškodami tinkamo požiūrio į sėkmę nuolat besikeičiančioje rinkoje“, – svečiams iš Lietuvos pasakojo mentorė Hansina Bjarnfridur Einarsdottir, kuri yra ir projekto partnerė bei SbS vadovė.
Islandijos unikalumas
V.Bražiūnaitė pasakoja, kad socialiniais verslais turtinga Islandija itin sužavėjo, nes nuo pat pirmųjų jos gyventojų įsikūrimo saugo savo gamtą, istorija, palikimą, žmones, kultūrą ir viską, kas yra islandiška. „Čia pilna visokių iššūkių, kurie mums, Lietuvos piliečiams, yra nesuprantami: ugnikalnių išsiveržimai ir lavos tekėjimas, stiprios audros, rūkas, stiprūs lietus. Tai kelia didelį pavojų vietiniams žmonėms ir turistams. Šios dvi grupės turi būti atskirtos atskirais terminais, kadangi tai du skirtingi Islandijos pasauliai. Kaip ir minėjau anksčiau, vietiniai gerbia savo kultūrą, gamtą, istoriją, žmones, palikimą, tradicijas, o kai kurie turistai, deja, ne visada“, – įspūdžiais dalinasi LiSVA vadovė.
Pasak V. Bražiūnaitės, Islandijoje dominuoja toks nuostabus požiūris: jeigu nutiko katastrofa ar nelaimė, privalai padėti kuo gali. Tai reiškia, jei nutinka tam tikri kataklizmai, kiekvienas turi padėti kuo gali: pavyzdžiui, teikti maistą, antklodes, ieškoti pasiklydusių, valyti sniegą, priimti nakvoti į savo namus ir t.t. „Islandijoje yra Islandijos paieškos, gelbėjimo ir traumų prevencijos asociacija („ICE -SAR Association“) mano nuomone, jos primena bendruomenes, kurios atsitikus nelaimei, tikrai padės. Įdomiausia tai, kad niekas, niekam už sugaižtą laiką ir suteiktą pagalbą nieko nėra skolingas, ir niekas niekam už tai pinigų nemoka. Islandai tai supranta kaip visuotinę pareigą“, – pasakoja LiSVA vadovė.
Ją sužavėjo, kad bendruomenės visoje Islandijoje yra labai vieningos, jos bendradarbiauja su kitomis bendruomenėmis, įmonėmis ar iniciatyvomis. „Tai labai žavi, didelė jų stiprybė yra tame, kad nuolat tariasi tarpusavyje, kaip išspręsti susidariusias situacijas ir tai nėra vieno žmogaus sprendimas, o visų bendras sprendimas“, – teigia V. Bražiūnaitė.
Pasak jos, Islandija moka išgyventi sudėtingomis sąlygomis todėl, kad yra bendruomeniška, palaiko savo vietinių gyventojų kuriamus verslus, saugo savo piliečius ir svečius, myli gamtą ir istorinį palikimą. „Jie vertina save ir savo prekes, juk Islandijos kainos gerokai didesnės nei bet kur kitur Europoje. Todėl ši šalis ir turi sukūrusi tiek daug įvairių socialinių verslų, kurie gali būti puikus įkvėpimo šaltinis ir mums“, – įspūdžiais dalinasi LiSVA vadovė.
Socialinių verslų įvairovė
Islandijos svarbiausius prioritetus atspindi daugelis socialinių verslų, kuriuos aplankė svečiai iš Lietuvos. Pavyzdžiui, lankydamiesi gyvūnų prieglaudoje „Holar Farm“ LiSVA delegacijos nariai sužinojo, kad prieglaudos šeimininkei svarbiausia gyvūnų saugumas, o taip pat jie susipažino su kalbančiu varnu Krumi, kuris išgarsėjo visame pasaulyje, nes filmuojasi „Netflix“ seriale „KATLA“.
Senas knygas ir islandiškas legendas saugančio mažo miestelio knygyno „The Old Bookstore“ vadovas Eyþór Jóvinsson pasakojo, kad „pagrindinė jų misija – puoselėti šimtametes tradicijas ir išsaugoti islandų knygų bei sagų palikimą ateities kartoms“. Istoriją saugo ir modernių technologijų sklidinas istorinės atminties centras „Settlement Center“, kuris ją pateikia teatralizuotuose pasakojimuose. Senąsias žvejybos tradicijas puoselėjantis žuvų restoranas „Tjörusið“ remia vietinius žvejus, o vietiniai žvejai palaiko restoraną ir bendruomenę bei senas šio žvejų miestelio tradicijas.
Tvarios bendruomenės namai „Sólheimar“ LiSVOS delegaciją sužavėjo rūpesčiu į socialinę atskirtį patekusiais žmonėmis su negalia, o pajamas bendruomenei generuoja parduotuvės, meno galerijos, kavinės ir svečių namai. Islandijos „Salvation Army“ padalinys vykdo įvairias socialinio verslo veiklas – tai ori, restoraną primenanti maitinimo vieta nepasiturintiems, čia taip pat ruošiamas ir išvežiojamas maitinimas į vietines mokyklas, veikia kavinė „Kastalakaffi, kurioje galima pasimėgauti puikios kokybės kava su čia pat pagamintais desertais, kurie yra labai populiarūs ir kepami nuolat. Tai generuoja pajamas, kurios leidžia maitinti skurstančiuosius ir vykdyti kitas veiklas.
Kai atvyko į „Friðheimar“, LiSVA komandos nariai buvo maloniai nustebinti, kiek visko galima padaryti su pomidorais. Pomidorų karalystę primenantis didžiulis verslas, kuriam vystyti užtenka tik vienintelės rūšies daržovės, iš gaunamo pelno finansuoja vietinės bendruomenės inciatyvas, skiria pinigų sporto klubams, remia žirginį sportą.
„Kompan“ – įmonė, kuri ne tik prikelia daiktus antram gyvenimui, bet ir rūpinasi jaunimu. „Kompan“ komanda jaunus žmones priima neklausinėdami, nei kas tu toks, nei kodėl tu čia. Jie juos moko dirbti ir verslumo tada, kada šie jauni žmonės gali, nors ir porą valandų per dieną.
„Bergíð“ – paramos ir konsultacijų centro jaunimui įkūrėja svečius sujaudino asmeniniu pasakojimu, kaip neteko savo sūnaus, kuris laiku negavo psichologinės pagalbos, nes neatitiko tam tikrų formalių kriterijų. Todėl moteris ir įkūrė centrą jaunuoliams iki 25 metų, kad jie turėtų, kur ateiti ir kreipti dėl pagalbos.
Išsamūs pasakojimai apie Islandijos socialinius verslus publikuojami:
„Ši veikla yra finansuojama 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo Aktyvių piliečių fondo programos “Praktinio mokymosi mobilumo” „Bilateral Practical Learning Mobility for Social Enterprise Ecosystem Development: Lithuania and Iceland“ (Nr. DPM-015) projekto įgyvendinimo lėšomis”.
Pranešimą paskelbė: Auksė Kontrimienė, Lietuvos socialinio verslo asociacija (LiSVA)