Finansai

LVPA PRADEDA SUTARČIŲ PASIRAŠYMO PROCESO SKAITMENINIMĄ

LVPA modernizuoja projektų finansavimo sutarčių pasirašymo procesą: nuo š. m. liepos 1 d. visos projektų finansavimo sutartys pasirašomos elektroniniu būdu pagal kliento poreikius, t. y. tvirtinant jas kvalifikuotais parašais arba nesant galimybei siunčiant paštu. Nauja tvarka startavo su priemonių „Naujos galimybės LT ir „Regio potencialas LT“ projektų finansavimo sutarčių pasirašymu.

Verslo investicijos į technologijas regionuose

LVPA pradeda pasirašinėti priemonės „Regio potencialas LT“ projektų finansavimo sutartis. Šiuo metu 83 įmonėms skirtas 15,7 mln. Eur finansavimas, o likusieji 75 projektai  įtraukti į rezervinį sąrašą.

Iš viso „Regio potencialas LT“ projektų vertinimo ir atrankos procese buvo teigiamai įvertinti 158 smulkiųjų ir vidutinių įmonių projektai, kuriuose numatytos investicijos regionų plėtrai siekia 60 mln. Eur, iš jų net 29,3 mln. Eur skiriama Europos regioninės plėtros fondo.

Didžiausia smulkiojo ir vidutinio verslo koncentracija yra didmiesčiuose, todėl ES investicijos verslo plėtrai regionuose yra itin svarbios. LVPA administruojamos priemonės „Regio potencialas LT“ tikslas skatinti labai mažas, mažas ir vidutines įmones investuoti į modernių technologijų diegimą ir modernizavimą regionuose.

Įvertinus įgyvendinti planuojamų projektų veiklas akivaizdu, kad lyderiauja medienos ir metalo apdirbimo, maisto pramonės ir nemetalo produktų gamybos įmonės. 

Didžiausia „Regio potencialas LT“ investicija skirta įmonei UAB „Danvita“, projekto metu planuojančiai įsigyti duonos gaminių gamybai reikalingą įrangą. Bendra šio projekto vertė siekia 1,44 mln. Eur, iš jų tinkamos finansuoti lėšos sudaro net 1,42 mln. Eur. 

Naujų rinkų skautavimas ir kontaktai užsienyje nuolatinė Lietuvos įmonių kompetencija

Pritraukti vietines ir užsienio investicijas į mažiau išsivysčiusias vietoves, padidinti verslo konkurencingumą ir sudaryti prielaidas spartesniam ekonomikos augimui yra ir viena iš 2014–2020 m. prioritetinių investavimo sričių Lietuvoje.

Lietuvos įmonių  produkcijos konkurencingumui užsienio rinkose padeda ir viena populiariausių ES investicijų priemonių smulkiajam ir vidutiniam verslui „Naujos galimybės LT“, kuria . Jos tikslas – skatinti labai mažas, mažas ir vidutines įmones ieškoti naujų užsienio rinkų ir plėtoti esamas rinkas,  finansuojamas įmonių ir jos produkcijos pristatymas užsienyje vykstančiose tarptautinėse parodose.

LVPA pradeda pasirašyti 297 projekto finansavimo sutartis ir pagal „Naujų galimybių LT“ Nr. 5 kvietimą, skirtą pavienėms įmonėms dalyvauti tarptautinėse parodose. Bendros finansuojamų projektų investicijos siekia 25,3 mln. Eur, iš jų Europos regioninės plėtros fondo finansavimas sudaro 12,5 mln. Eur, o nuosavas įmonių indėlis – 12,8 mln. Eur.

Dalyvavimas tarptautinėse parodose, gaminamos produkcijos ar teikiamų paslaugų pristatymas užsienio rinkoms, o kartu ir siekis praplėsti bei užmegzti naujus verslo kontaktus – puiki galimybė įmonėms eksportuoti savo produkciją ar paslaugas ir taip tapti konkurencingoms pasaulyje.

Pagal LVPA įvertintas ir atrinktas „Naujų galimybių LT“ paraiškas 2019 m. daugiausia į tarptautines parodas planuoja vykti tekstilės, plastikinių gaminių, elektros įrenginių gamintojai bei  reklamos, turizmo, IT paslaugų teikėjai. Populiariausios iš pasirinktų yra Vokietijos, Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės parodos, taip pat Bahreino Karalystė, Uzbekistanas, Indonezija, Peru.

Pasak LVPA direktoriaus Aurimo Pautieniaus-Želvio, LVPA vizija skaitmeninėmis priemonėmis grįsti ES investicijų valdymo verslui procesai. „Siekiant dirbti greitai ir patogiai įmonėms, turime nuolat galvoti, kaip analizuojant ir tobulinant pagrindinius veiklos procesus Lean metodais sutaupyti laiko bei  skirti jiems kuo mažiau pastangų, taip užtikrinant greitesnę projektų veiklų pradžią“. Pasak LVPA direktoriaus pirmas projektų finansavimo sutarčių pasirašymo procesų skaitmeninimo etapas yra popierinių dokumentų atsisakymas. Jį pradedame nuo „Naujos galimybės LT ir „Regio potencialas LT“ sutarčių pasirašymo.

Pagal Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos 2019-2020 m. kvietimų planą  numatytas dar vienas priemonės „Naujos galimybės LT“ kvietimas teikti paraiškas 2020 m. II ketvirtyje.

Pranešimą paskelbė: Greta Jakutytė, VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra

(Perskaityta per mėnesį: 11, iš jų šiandien: 1.)