Bonsai
Laisvalaikis

Mažųjų medelių grožis

BonsaiGėlynai, alpinariumai, dekoratyviniai krūmai, medeliai – neatsiejama kiekvieno privataus kiemo ar tiesiog sodo sklypo dalis. Turint nuosavos žemės lopinėlį, ypač šalia gyvenant, norisi jį pasipuošti. Įprastas variantas – įsiveisti gėlyną. Tačiau gėlės reikalauja gana daug priežiūros, ypač vienmetės ar dvimetės, todėl natūralu kad vis labiau populiarėja įvairūs daugiamečiai krūmai, dar geriau – spygliuočiai, kurie ir žiemą žaliuoja bei suteikia spalvų nykiam kraštovaizdžiui. Bonsai – dar gana egzotiškas, tačiau vis labiau populiarėjantis būdas pasipuošti ne tik palangę, bet ir visą kiemą.

Nesigilinant į smulkmenas, bonsas tai – didelio medžio maža kopija, sukuriama medelį nuolat prižiūrint, pagrinde karpant šakas, genint, palaikant norimą formą. Bonsų specialistai geba pasiekti išties įspūdingų rezultatų, jų sodus trokšta aplankyti daugybė susidomėjusių žmonių, o jų privačios pamokos bei konsultacijos gali kainuoti didžiulius pinigus. Šio meno tėvyne laikoma tolimoje Japonija, tačiau medelių dekoratyvinis genėjimas jau daugybę metų išplitęs ir po visą pasaulį. Lietuvoje dažniausiai auginami kambariniai bonsai, tačiau po truputi tai keliasi ir į lauką – juk esmė ta pati, galbūt tereikia kiek didesnių medelių.

Įdomiausia tai, kad bonsu paversti galima daugybę vietinių medžių rūšių. Turbūt pastebėjote, kaip puikiai aktyviai karpomose gyvatvorėse gyvuoja klevai, liepos, skroblai. O kokie vešlūs ir tankialapiai būna ąžuolai, kuriuos spėjame laiku karpyti. Logika paprasta – nukirptas auglys, kuris bandė stiebtis, dažniausiai kirpimo vietoje šakojasi bei augina lapus ar spyglius. Būtent to mums ir reikia – tankiai vešlaus augalo, o ne styrančių šakų ir tik jų galuose vešlių lapų.

Labai puikiai lietuviškuosius bonsus galima formuti iš pušų – jaunas pušeles laiku pradedant karpyti galima išgauti įmantrių formų medelį, kuris žaliuos visus metus ir bus puikia kiemo puošmena. Pušis leidžia patogiai formuoti tarsi atskiras žalias saleles, kiek atskirtas rudomis šakomis. Tokie pušiniai bonsai, ypač palytėti specialistų žirklių, gali atrodyti kaip miniatiūrinis miškas tarsi su šimtamečiais medžiais. Jei norite kažko vešlesnio, tam puikiai tinka mūsų eglė. Nukirpus jaunos eglutės viršūnę, ji šakojasi, atšakas kerpant – šios vėl šakojasi, taip gali suformuoti tikrą spyglių rutulį, vėlgi žaliuojantį visą žiemą.

Smagu tai, kad jei norite tiesiog malonumo ir nuolatinio tobulėjimo, jokių didelių žinių bonsų formavimui nereikia. Tiesiog pasisodinate medelį, kurį norite formuoti, duodate jam kelis mėnesius gerai įsišaknyti naujoje vietoje, ir tuomet belieka žaisti žirklėmis, žiūrėti kur link auga nukirptos atšakos ir vėl karpyti. Medelius karpyti galimą praktiškai visą laiką, nors tam tikrais metų laikais tą daryti ir geriau.

(Perskaityta per mėnesį: 911, iš jų šiandien: 1.)