Finansai

MITA parengta ketvirtinė žaliavų rinkų apžvalga

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje (MITA) veikiantis Tvarios ekonomikos ir analitikos centras kviečia susipažinti su pirmąja jo parengta išsamia Lietuvos žaliavų rinkų apžvalga. Ekspertai pabrėžia, kad žaliavų rinkų tendencijų stebėsena yra itin svarbi valdant strategines verslo subjektų veiklos rizikas. 

Kadangi žaliavų paklausos ir pasiūlos svyravimai lemia žaliavų kainų pokyčius ir tiekimo sutrikimus, importuodami bei eksportuodami įvairias žaliavas ir tarpinius ar jau pagamintus produktus, Lietuvos verslo subjektai patiria neigiamą žaliavų rinkų svyravimų poveikį.  

Stiprinant įmonių atsparumą tokio pobūdžio globaliems iššūkiams, būtina įsivertinti žaliavų rinkose kylančias grėsmes ir pasiruošti, kaip spręsti dėl išteklių priklausomybės kylančias problemas. Pavyzdžiui, žaliavų tiekimo saugumą ir su tuo susijusį šalies pramonės konkurencingumą didina Lietuvos pramonės judėjimas link žiedinės ekonomikos. Be to, tai padeda siekti bendrų Europos Sąjungos tikslų, kitaip tariant, judėti link poveikio klimatui neutralumo.  

Pirmojoje MITA Žaliavų rinkų apžvalgoje analizuojamas žaliavų poreikis ir suvartojimas Lietuvoje, identifikuojamos svarbiausios nacionaliniu mastu žaliavų grupės, analizuojamos kainų kitimo tendencijos ir perspektyvos, bei antrinių žaliavų panaudojimas Lietuvoje. Be apibendrinančių išvadų ir įžvalgų joje pateikiami ir konkretūs centro analitikų pasiūlymai. 

Projekto „Smart Inotech pramonei“ ir jo padaliniui – Tvarios ekonomikos ir analitikos centrui – vadovaujančio Pauliaus Petrausko teigimu, analitikų darbai planuojami atsižvelgiant į politikos formuotojams reikalingus informacinius išteklius. „Šios ketvirtinės apžvalgos leis įvertinti kritiškai svarbias žaliavų ir energetinių išteklių rūšis, stebėti žaliavų ir energetinių išteklių rinkų tendencijas ir perspektyvas, antrinių žaliavų panaudojimo galimybes bei užtikrinti efektyviai Pramonės 4.0 platformai reikalingus išteklius“, – pabrėžia P. Petrauskas. 

Beje, žaliavų rinkų tendencijų stebėsena – tik viena iš septynių prioritetinių projekto „Smart Inotech pramonei“  padalinio – Tvarios ekonomikos ir analitikos centro – veiklos krypčių. Centro ekspertai analizuoja ir gretina Lietuvos pramonės vizijas apibrėžiančius kelrodžius, rengia „žaliojo“ vandenilio panaudojimo pramonėje Lietuvoje galimybių studiją, šalies pramonės sektorių pažangos vertinimui kuria skaitmeninimo indeksą, dirba puslaidininkių technologijų klausimu, grynina poreikį Pažangios gamybos susitarimo studijai ir po peržiūros iš pramonės perspektyvos atnaujina Lietuvos bioekonomikos plėtros galimybių studiją.  

Parengta įgyvendinant iš Europos Sąjungos stuktūrinių fondų lėšų finansuojamą projektą „Smart Inotech pramonei“. Projekto  Nr. 01.2.1-LVPA-V-842-01-0004. Plačiau apie projektą skaitykite ČIA.  

Pranešimą paskelbė: Karolina Urbonaitė, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

(Perskaityta per mėnesį: 2, iš jų šiandien: 1.)