Finansai

„OP Corporate Bank“: Lietuvos ekonomika atsigauna – šiemet augs 1,5%

Verslo bankas „OP Corporate Bank“, priklausantis didžiausiai Suomijos finansų grupei „OP Financial Group”, šiemet prognozuoja Lietuvos ekonomikos augimą ir pažymi, kad sunkiausias laikas jau praėjęs. Šiemet bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas turėtų siekti 1,5%, o kitais metais – jau 2,5%.

Augs eksportas ir BVP

„„OP“ prognozuoja, kad vidaus paklausa šiemet atsigaus dėl kylančio darbo užmokesčio, gerėjančios eksporto situacijos ir globalios ekonomikos. Realusis BVP šiemet turėtų augti 1,5%, o kitąmet, atsigavimui įgavus pagreitį, augimas sudarys 2,5%”, – sako Ilkka Saksa, „OP Financial Group“ vyriausiasis strategas.

Ekonomisto teigimu, Lietuvos įmonės turėtų pajusti suaktyvėjimą eksporto sektoriuje. Šiemet pasaulinės ekonomikos augimo perspektyvos tebėra kuklios, tačiau tikimasi, kad metų eigoje augimas paspartės.

Pramonės sektorius rodo daugiausia optimizmo ženklų, tai palankiai veiks nuo eksporto priklausomas ekonomikas, taip pat ir Lietuvą. Pramonė Lietuvoje sudaro apie 17% BVP – tai didesnė ekonomikos dalis nei Latvijoje, Estijoje ar Suomijoje.

Didžiausios Lietuvos eksporto rinkos yra Latvija, Lenkija, Vokietija, Estija bei kitos Europos Sąjungai priklausančios valstybės.

Infliacija – vidutinė

Pasak ekonomisto, didžiausią įtaką infliacijos sulėtėjimui euro zonoje turėjo krentančios maisto ir energijos kainos. Didesnį infliacijos lėtėjimą stabdo paslaugų sektoriaus kainos, kurios laikosi ties 4% augimo riba.

2022-2023 m. laikotarpiu infliacija Baltijos šalyse buvo didžiausia tarp euro zonos šalių ir siekė apie 20% piko metu. Šiuo metu infliacija Lietuvoje ir Latvijoje yra sumažėjusi iki vidutinio lygio tarp euro zonos šalių, Estijoje ji išlieka aukštesnė, lyginant su kitomis euro zonos šalimis. „OP“ prognozuoja, kad infliacija Lietuvoje sumažės nuo 9% pernai iki 1,5% šiemet, bet pakils iki 2,5% kitais metais.

EURIBOR mažėjimas – nuo birželio

Infliacijai lėtėjant ir artėjant prie norimos 2% ribos, tikimasi, kad Europos Centrinis Bankas (ECB), kaip prognozuoja „OP Financial Group“, jau šių metų birželį pradės mažinti palūkanų normas ir tai turėtų kartoti keturis kartus šiais metais.

Tikėtina, kad šių metų pabaigoje indėlių palūkanos sieks apie 3%, tuo tarpu EURIBOR palūkanų norma sudarys 3% ar mažiau.

Pasak ekonomisto, praėjusiais metais Lietuvos ekonomika sugebėjo atsilaikyti ir nepatyrė didelio nuosmukio, gyventojai buvo gana atsargūs vartojimo atžvilgiu dėl didelio ekonominio neapibrėžtumo ir pakilusių palūkanų normų.

Taip pat Lietuva pateko tarp šalių, kurias smarkiai paveikė palūkanų normų kilimas, nes Lietuvoje, kaip ir Suomijoje, beveik visos būsto paskolos imamos su kintamomis palūkanų normomis. Todėl nuo 2022 m. birželio iki praėjusių metų pabaigos vidutinės palūkanų normos pakilo nuo 2% iki 6%.

„Mažėjantis EURIBOR turės teigiamą įtaką vartojimo ir ekonomikos atsigavimui“, – sako I. Saksa.

„OP Corporate Bank“ Lietuvos filialas yra penktas didžiausias bankas Lietuvoje pagal paskolų portfelio dydį. Bankas dirba išskirtinai su verslo klientais, aptarnauja didžiąsias ir savo srityse pirmaujančias vidutines šalies įmones.

Daugiau informacijos: 

Raminta Vileniškienė, „OP Corporate Bank“ Lietuvos filialo komunikacijos ir kultūros vadovė, el. paštas raminta.vileniskiene@op.fi,  www.opbank.lt   

Pranešimą paskelbė: Paulina Zinkevičiūtė, Komunikacijos agentūra „Chestnut“ (MB „Žydintis kaštonas“)

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)