Finansai

Pensijų fondams ateina lengvesni laikai

Andrius Adomkus

UAB „Luminor investicijų valdymas“ 

Pensijų turto valdymo grupės vadovas ir valdybos narys

Atėjus karantino pabaigai ir palengva matant prošvaistes ekonominėje situacijoje, kartu atsigauna ir „Luminor investicijų valdymo“ pensijų fondai.  Iki šių metų gegužės pabaigos „Luminor“ pensijų fondų grąža buvo neigiama,  tačiau grįžtant į įprastas vėžes antros pakopos pensijų fondams situacija klostosi palankiai. Taip pat, trečiosios pakopos pensijų fondai turi teigiamą 12 mėnesių ir 5 metų grąžą. Vis dėlto, rinkai atsigaunant anksčiau ir greičiau nei tikėtasi, svarbu išlikti budriems – pandemijos grėsmė ekonomikai vis dar egzistuoja.

 Kol sausio mėnesį rašėme komentarus apie „Luminor“ pensijų fondams itin sėkmingus 2019-uosius, mus visus ištiko bene didžiausias šimtmečio sveikatos, taip pat ir ekonominis šokas. Nuo tada atsidūrėme sudėtingame finansiniame kelyje, baiminantis, kad pasaulio ekonomika gali sustoti. Pandemijai pasiekus piką ir bent kol kas juntamam lengvam atokvėpiui, monetarinę ir fiskalinę politiką prižiūrinčios institucijos išleido rekordines ekonomikos skatinimo programas, kurių anksčiau negalėjome įsivaizduoti.

 Krizė palietė visų mūsų gyvenimus, taip pat ir finansų rinkos investuotojus. Tokioje kritinėje situacijoje, kaip niekada anksčiau, buvo sunku numatyti galimus scenarijus. Neturint ankstesnės analogiškos patirties, neišvengiamai susidūrėme su rizikingo turto vertės kritimu, taip pat euro zonos šalių obligacijų grąža kovo mėn. buvo neigiama.

 Tuo metu pensijų fondų valdytojai mažino riziką siekdami apsaugoti turtą sumažindami  rizikingų turto klasių dalį – akcijas, aukšto pajamingumo ir besivystančių rinkų obligacijas, tuo pačiu padidindami grynųjų pinigų ir vyriausybės obligacijų turto klasių dalį. Akcijų portfeliuose sumažinome investicijas pirmiausia tokiose neigiamai paveiktose rinkose kaip Europa ir Jungtinės Amerikos Valstijos.

 Šie fondų valdytojų atlikti pakeitimai neramiu laikotarpiu buvo itin svarbūs, nes tai sušvelnino rinkos nuosmukį mūsų pensijų fondams. Virusui pradėjus plisti daugelyje išsivysčiusių rinkų, Federalinis rezervų bankas paskelbė apie rekordines priemones įmonių obligacijų rinkoms palaikyti.

 Mes padidinome rizikingų turto klasių dalį, grįždami prie besivystančių šalių aukšto pajamingumo  obligacijų rinkos, tačiau nusprendėme likti prie mažesnės akcijų dalies pensijų fondų portfeliuose. Remiantis pasaulio akcijų indeksais, balandžio ir gegužės mėnesiais kapitalo rinkos ėmė stebėtinai greitai augti ir buvo sėkmingos didžiajai daliai investuotojų. Prie to prisidėjo ir tikėjimas, kad šalių valdžios toliau gelbės pasaulio ekonomiką savo valdomais instrumentais.

 Vis dėlto, didžiulė pramoninei pasaulio ekonomikai padaryta žala kelia ilgalaikius iššūkius, nes darbo rinkai, gamybai ir įmonių pelnui atsigauti prireiks laiko. Kitas iššūkis – kad pasibaigus skatinimo priemonėms ir tebeegzistuojant geoekonominei įtampai, atsitiesimas gali kur kas užtrukti.

 Atsižvelgiant į vis dar didelę antrosios viruso bangos tikimybę, akcijų rinką vertiname su ribotu grąžos potencialu. Turint omenyje tai, kad rinkos sąlygos kurį laiką greičiausiai išliks nepastovios, akylai stebime rinkoje vykstančius pokyčius ir, prireikus, esame pasiruošę koreguoti pensijų fondų portfeliuose esančias investicijas.

Pranešimą paskelbė: Monika Mazaliauskaitė, UAB „Gravitas Partners“

(Perskaityta per mėnesį: 18, iš jų šiandien: 1.)