povedybinė sutartis
Namai,  Ne į temą,  Paslaugos

Povedybinė sutartis, kokia jos nauda?

Nemaža dalis žmonių net nepagalvoja apie tokią sutartį, o kai kurie netgi veja šią mintį tolyn. Kadangi bijoma sutuoktinio reakcijos, prie to prisideda ir susiformavusi nuomonė, jog toks susitarimas sudaromas su mintimis apie skyrybas. Tačiau realybėje viskas kitaip.

Kadangi tai gali būti naudinga ne abiem žmonėms ir netgi kitiems šeimos nariams. Ir kai kuriais atvejais tai yra bene vienintelis būdas apsaugoti turimą turtą nuo galimos rizikos. Aišku, su ja susiduriama ne visada, tačiau nuo to niekas nėra apsaugotas. Būtent todėl savarankiškai reikia pasirūpinti tam tikroms turto bei kapitalo apsaugos garantijomis.

Povedybinės sutarties privalumai

Pagrindinis privalumas, kurį suteikia povedybinė sutartis yra vieno iš sutuoktinių turto apsauga nepriklausomai nuo kito. Ja aiškiai apibrėžiama, kas kam priklauso, todėl kitas žmogus neturi jokios teisės į jūsų turtą. Ir nors gali atrodyti, jog tai būtų aktualu tik skyrybų atveju, tačiau yra ir daugiau nepalankių aplinkybių.

Pavyzdžiui, vienam iš sutuoktinių užsiimant investavimu arba verslu, kuomet naudojamas skolintas kapitalas. Ir kažkam nepavykus tokiu atveju nuostoliai gali būti itin dideli. Tuomet kreditoriai sieks bet kokia kaina atgauti savo pinigus ir bendram šeimos turtui kils reali grėsmė. O sutartis leidžia atskirti nuosavybę ir tuomet į ją pretenduoti niekas kitas negali. Taigi, tai yra savotiška apsauga nuo nenumatytų gyvenimiškų atvejų.

Kokios galimos išlygos?

Kadangi tai yra pakankamai laisvos formos sutartis, tuomet ir tam tikrų išlygų joje gali būti. Todėl kai kuriais atvejais žmonės taiko ne visišką, o mišrų turto pasidalijimą. Pagal jį dalis turto, pavyzdžiui, bendrai pirktas būstas, priklauso abiem sutuoktiniams.

O jų asmeninės santaupos arba kitas įgytas turtas jau gali atitekti tik kažkuriam vienam. Ir kitas į jį pretenduoti negalėtų. Be to, tinkamai sudaryta sutartis nepalieka vietos interpretacijoms ir galimybėms kažkaip pergudrauti kitą žmogų. Todėl praktiškai visais atvejais rekomenduojama ją sudarant konsultuotis su teisininkais. Kadangi tik taip galima parengti variantą, kurio niekas negalės užginčyti. Tuomet nebus ir nenumatytų išlygų.

Be to, šis sutartinių susitarimas įsigalioja tik tuomet, kai jis patvirtinamas notaro ir yra įregistruojamas. Todėl net ir su teisininkais pasirašytas variantas dar turi būti patvirtintas. Lygiai taip pat sutartis gali būti ir anuliuojama. Tačiau tą padaryti galima tik abiejų sutuoktinių valia bei bendru sutikimu.

Kaip panaikinti povedybinę sutartį?

Kitais atvejais, norint panaikinti sutartį vienam iš sutuoktinių, reikės kreiptis į teismą. O ten jau bus vertinami visi argumentai, aplinkybės ir sprendžiama ar patenkinti tokį prašymą. Bet tą padaryti tikrai nėra paprasta. Todėl tai laikoma tikrai saugiu variantu apsaugoti savo asmeninį kapitalą bei įgytą turtą. Ir tai tikrai nereiškia, kad iškart galvojama apie skyrybas.

(Perskaityta per mėnesį: 8, iš jų šiandien: 1.)