refinansavimas
Verslas

Skolos refinansavimas pagal vekselį – atgyvena ar paprastesnis skolinimosi būdas?

Paskola iš privačių asmenų yra patogesnis ir dažnai greitesnis būdas nei skolinimąsis iš bankų ar kredito bendrovių. Deja, dažniausiai tokios paskolos ir jų refinansavimas teikiamas pasirašius vekselį. Tačiau pastarojo juridinės galios neretai neįvertina skolininkai.

Kuo skiriasi vekselis nuo standartinės sutarties?

Daugelis apsigauname manydami, kad skolinimąsis iš privačių amsenų yra mažiau įpareigojantis. Atvirkščiai, skolinimąsis arba refinansavimas pagal vekselį yra kreditoriaus nenuginčijamas argumentas, kad iki tam tikros dienos neatgavus skolos, jis gali be jokio perspėjimo kreiptis ne į teismą, bet tiesiai į antstolius. Tuomet įsisuka visa sąskaitų arešto ir sugadintos kredito istorijos karuselė.

Tuo tarpu kreditai ir skolų refinansavimas pagal standartines sutartis reiškia, kad kreditorius, pamatęs, jog skolininkas nesilaiko sutarties sąlygų sąlygų, įstatymų nustatyta tvarka turi teisę kreiptis į teismą. Teismas išnagrinėja turimus duomenis ir abiejų pusių argumentus, tuomet paskiria pradėti skolos išieškojimo procedūrą arba pritaikyti lengvatines sąlygas skolos išieškojimui.

Kol bus skolininkų, tol bus vekselių

Taigi, pagal vekselį teikiamų paskolu refinansavimas atsiliepimai yra įvairūs. Tačiau greičiausiai kol bus skolininkų, tol bus ir vekselių. Žinoma, vekseliu teikiamas refinansavimas be uzstato, refinansavimas be turto ikeitimo, taip pat taip yra suteikiamas paskolu refinansavimas isiskolinusiems. Bet jeigu yra galimybė jo nepasirašyti, o galimas paskolu refinansavimas bankuose – tai ir reiktų daryti. Pagal vekselius neteikiamos paskolos refinansavimas swedbank, paskolos refinansavimas seb (paskolu refinansavimas kaune kreditų unijose, greitųjų kreditų bendrovėse).

Kartais kredito bendrovės irgi siūlo pasirašyti vekselį, siūlydamos atidėti įmokų mokėjimą ir norėdamos būti tikros, kad atgaus susidariusią skolą. Neretai gyventojai greitai susigundo šia galimybe, o tik gavus laišką iš antstolių sužino kaip veikiama turint rankoje vekselį.

Tuomet akylesnis skaitytojas manęs pagrįstai klaus ar galima skolintis iš privačių asmenų ir nepasirašyti vekselių? Atsakymas nevienareikšmis. Vekselio pasirašymas yra dviejų pusių susitarimo reikalas. Kita vertus, šiuo metu yra sukurta ne viena internetinė platforma, kuri vienija skolininkus ir kreditorius. Jų sandoriai patvirtinami ne vekseliais. Taigi, galimybių daug. Tereikia nepamiršti rinktis, lyginti ir klausti, klausti, klausti…

 

(Perskaityta per mėnesį: 83, iš jų šiandien: 1.)