Booking.com
Nuolaida viešbučiuiSpausk ir atgauk 10 % nuo viešbučiui išleistos sumos.

Tvenkinys kieme ir žuvys jame

Šamas

ŠamasJei jau kas turi kiek didesnę sodybą, su erdvesniu kiemu, būtinai pagalvoja ir apie nuosavą kūdra. Tikrą vandens telkinį, puošiantį kiemą, atgaivinantį karštomis vasaros dienomis, užauginantį skanių žuvų bei šiaip teikiantį malonumą vien dėl savo egzistavimo. Juk turėti savo vandens telkinį – tikrai ne kasdienis reiškinys, dėl kurio verta ir pasistengti.

Žinoma, tvenkiniui reikia vietos. Mažame sodo sklype turėti bent kiek didesnį telkinį tikrai sudėtinga. Na, jei turėsite vos kelių kvadratinių metrų tvenkinuką, tikriausiai tai bus tiesiog kiemo dekoracija, be kažkokių didesnių kėslų. Nei maudynėms, nei žuvų auginimui toks telkinys greičiausiai netiks. Tad natūralu, jog tvenkinius kasasi dažniausiai tie, kurių kiemą sudaro dvidešimt ar daugiau arų žemės. Tokiame kieme kelių arų tvenkinys jau netrukdys, jame galės augti įvairios žuvys, pradedant įprastais karpiais ir karosais, baigiant kiek egzotiškesniais amūrais ar net šamais.

Tvenkinio dydžio pasirinkimas dažniausiai remiasi į tris pagrindinius dalykus. Valdos dydis – pirmas kriterijus, galintis greitai atmušti norą turėti didelį telkinį. Juk kūdra per pusę kiemo tikrai nebus patogu. Toliau eina finansai – tvenkinio kasimas nėra pigi pramoga, po to sekantis aplinkos sutvarkymas kainuoja dar daugiau. Tad dera gerai pagalvoti. Galiausiai seka teisiniai reikalavimai. Kuo didesnis telkinys, tuo daugiau apribojimų jam taikoma. Standartinis tvenkinio dydis, kuriam įprastomis sąlygomis dar nereikia jokių leidimų – trys arais. Tokio dydžio tvenkinio tikrai pakanka ir pagrindinėms jo reikmėms – tiek kiemo papuošimui, tiek šamų ar karpių auginimui, tiek ir maudynėms.

Kaip prižiūrėti tvenkinį ir ką jame laikyti? Pirmiausiai tikriausiai norėsite užsiveisti žuvų. Patys pakančiausiai yra karpiai bei karosai, kurie gali išgyventi turbūt daugelyje kūdrų. Štai amūrų į naujus tvenkinius įveisti nepatartina, nes šie žolėdžiai paprasčiausiai neturės ką valgyti. Jei mąstote apie galiūną šamą, reikia gerai atsižvelgti į šios žuvies reiklumą, kad jau po pirmos savaitės netektų išžvejoti savo šamų iškilusių pilvais į viršų. Tačiau šamas – įdomi, skani, tinkama auginimui žuvis, jei planuojate turėti ar jau turite kūdrą, pagalvokite ir apie šamą.

Tvenkinys kieme reikalauja ir nemažai priežiūros. Pradžiai laiką atima jo apželdinimas, aplinkos sutvarkymas, o vėliau – to apželdinimo reguliavimas, kad per porą metų kūdra nepavirstu vientisu augalų kilimu. Gali tekti ir pašienauti, gali tekti į pagalba telktis amūrus, jei daug dumblių – padės plačiakakčiai. Naudinga turėti tikrai gilių tvenkinio vietų, kur augalai negalės augti ir bus bent dalis atviro vandens. Žuvims tai patiks.

(Perskaityta per mėnesį: 134, iš jų šiandien: 1.)