Namai

4 dalykai, kuriuos privalote žinoti apie kultivatorius

Jeigu turite sodybą arba gyvenate kaime ir esate smulkus arba vidutinis ūkininkas, ko gero, jau žinote, kad jums reikia kultivatoriaus – įrankio, kuris padeda iškasti dirvos paviršių, ją išpurenti ir paruošti žemę sodinimui ir sėjimui. Nuo įprasto plūgo kultivatoriai skiriasi tuo, kad kultivatoriumi žemę galima ne tik iškasti, bet ir tinkamai išpurenti. Taip pat naudojant benzininį arba elektrinį kultivatorių, jums nereikės naudoti kastuvo, ieškoti traktoriaus ar arklio – šias priemones šiais laikais rasti gali būti nelengva ir ganėtinai brangu. Taigi, kaip jau supratote, kultivatorius yra itin naudingas daiktas žemės ūkyje, bet ką reikėtų apie jį žinoti? Internetinės parduotuvės pigu.lt ekspertai atsako į šitą klausimą.

Kultivatoriaus galia turėtų būti proporcinga dirbamos žemės plotui

Visų pirma, prieš perkant kultivatorių, turite paskaičiuoti, kokius žemės plotus jums teks su juo apdirbti. Būtent nuo dirbamos žemės dydžio priklausys ir tai, kokio galingumo kultivatorių turėtumėte rinktis. Jeigu plotas siekia vos kelis arus (iki 10), jums puikiai tiks ir silpniausi kultivatoriai su vos 1-4 arklio galiomis, tuo tarpu jeigu turite daugiau negu 10 arų dirbamos žemės, rekomenduojame rinktis galingesnius kultivatorius su daugiau kaip 4 AG. Be abejo, galingą kultivatorių galite užsisakyti net ir turėdami mažą dirbamos žemės plotą, bet tai rekomenduojame daryti tik tuo atveju, jeigu ateityje tikrai planuojate plėstis ir didinti savo dirbamos žemės plotą.

Taupantys laiką turėtų rinktis didesnį įrankį

Dar vienas itin svarbus aspektas renkantis kultivatorių, yra jo apdirbamas plotis. Kai kurie (paprastai maži, kompaktiški ir lengvi) kultivatoriai gali apdirbti vos 20-30 centimetrų, tuo tarpu kiti gali apdirbti daug didesnius plotus, o brangesni sodo įrankiai netgi gali darbinio pločio nustatymą reguliuoti. Didesnes žemes turintiems rekomenduojame ieškoti bent jau 60-90cm dirbamu pločiu pasižyminčio kultivatoriaus. Darbą, be abejo, galėsite atlikti net ir su pačiu mažiausiu įrankiu, tačiau jis su 90 cm dirbamą plotį turinčiu kultivatoriumi užtruks iki 3-jų kartų trumpiau negu su kultivatoriumi, kurio darbinis plotis yra vos 30 cm.

Kultivatoriai gali naudoti benziną arba elektrą

Mažesni kultivatoriai paprastai naudoja elektrinį varikliuką, tuo tarpu didesni įrankiai naudoja benziną. Elektriniai įrankiai paprastai yra lengvesni ir juos naudoti yra lengviau, jie reikalauja mažiau priežiūros. Kai kurie elektriniai kultivatoriai yra bevieliai, tačiau kitus teks jungti prie elektros lizdo – savaime aišku, tai nėra labai patogu.

Taigi, nors elektriniai kultivatoriai yra lengvesni ir pigesni, jie dažnai turi gana žymiai mažiau galios, todėl jeigu jums reikia kultivatoriaus, kuris galėtų nuveikti daugiau darbų greičiau, rinkitės kultivatorių su benzininiu varikliu.

Kultivatoriaus priedai gali būti tokie pat svarbūs, kaip ir pats kultivatoriaus

Nors pagrindinė kultivatoriaus funkcija yra išpurenti žemę ir paruošti ją sodinimui arba sėjimui, gamintojai daugeliui kultivatorių yra pagaminę ir specialius priedus, kurie gali smarkiai praplėsti kultivatoriaus funkcionalumą. Dažniausiai perkami ir naudojami priedai yra skirti:

  • aukštos žolės pjovimui,
  • sniego kasimui,
  • bulvių kasimui,
  • arimui,
  • barstymui.

Turėkite omenyje, kad priedus palaiko tik labai nedidelė dalis kultivatorių ir dažniausiai jie yra ganėtinai brangūs. Lyg to būtų negana, ir patys priedai kainuoja ganėtinai nemažai, todėl juos pirkti verta tik tuo atveju, jeigu žemės ūkis jums yra itin svarbus – juk kultivatorius paprastai naudojamas vos kelis kartus per metus!

 

(Perskaityta per mėnesį: 124, iš jų šiandien: 1.)