Namai

Apie bausmes – tai, ką turi žinoti kiekvieni tėvai

idomios originalios dovanos
Idomios originalios dovanos

Išauklėti atžalas netraumuojant jų tampa vis sudėtingesne misija net galintiems laisvai pelnyti titulą „Mėtų tėvai“. Idomios, originalios dovanos vietoj moralinio palaikymo, lepinimas arba visko draudimas bei emociniai kraštutinumai veda prie prastų padarinių, atsispindinčių vaikui augant, o vėliau – ir subrendus.

Šį kartą norėtume papasakoti, ką turėtumėte žinoti apie bausmes – ši neatsiejama auklėjimo dalis dažnai tampa pagrindine nesusipratimų ir psichologinių traumų priežastimi, tad siūlome apsidrausti nuo galimų klaidų.

Fizinės bausmės

Apie tai, jog mušti vaikų negalima, žino visi, tačiau tuo dažnai viskas ir pasibaigia. Jūs turite žinoti ne tik tai, ko negalima, bet ir kodėl negalima. Tuomet priimti sprendimus taps paprasčiau, galėsite remtis logiškomis priežastimis, o ne emocijomis ir išvengsite netikėtos dovanos atžalai užaugus – grubaus bendravimo, atstumiančio elgesio ir pan.

Visų pirma, mušamas mažametis jaučiasi žeminamas – jis žino, jog tėvai naudojasi jo silpnumu – t. y. tuo, kad jis nėra įgalus pasipriešinti. Toks veiksmas verčia jį jaustis menkaverčiu ir silpnina tėvų ir vaiko tarpusavio ryšį. Pasitikėjimas, pagarba ir įvairūs šilti jausmai ima slopti, vaikas nebepasitiki artimaisiais ir nebegalvoja, kad jie yra žmonės, galintys jį apsaugoti. Kartu su šiais jausmais randasi ir baimė, o su ja mažėja nuoširdumas bei atvirumas bendraujant su gimdytojais.

Net ir menkas smurtas – plekštelėjimas, lengvas pakratymas ir pan. – gali sukelti nepasitikėjimą savimi, ypač jei tokia bausmė yra naudojama dažnai. Vidinė mažylio būsena gali pasireikšti dvejopai – vaikas manys, jog visada yra dėl visko kaltas ir mušimas yra normalu (nors taip nėra!) arba jaus agresiją ir norą pasipriešinti, kurį jis išreikš už šeimos ribų (nes šeimoje pykčio išlieti negalės). Abiem atvejais yra formuojamas netinkamas požiūris į pasaulį ir save.

Racionalių bausmių ir taisyklių svarba

Bausmės skirtos tam, kad vaikas žinotų priežasties ir pasekmės ryšį, kas padės jam užaugus. Tad kiekviena bausmė turi būti logiška ir atitikti nusižengimą. Pavyzdžiui, jeigu atžala neatliks namų darbų (pareiga), negalės žaisti kompiuterinių žaidimų ar žiūrėti televizijos (pramoga). Kitas pavyzdys – jeigu mažylis vėluos atiduoti knygą į biblioteką ir gaus baudą, ją turės susimokėti iš kišenpinigių arba atidirbti (suplauti indus, palaistyti gėles ar sutvarkyti namus – svarbu, kad būtų nauda visai šeimai, o ne tik kam nors asmeniškai). Tačiau jeigu viskas bus atvirkščiai – už neatliktus namų darbus bus mažinami kišenpinigiai, o už bibliotekos delspinigius neleidžiama žaisti kompiuteriu – kils pasipriešinimas ir nepasitenkinimas. Tad ne tik idomios, originalios dovanos gali būti – įdomios bei originalios gali būti ir bausmės, tačiau svarbiausia – pagrįstos ir logiškos.

Taip pat svarbu taisyklės, kurių reikia laikytis nuolatos, o ne tada, kai yra laiko ar noro. Vaikas turi žinoti, kad negalima meluoti, imti tam tikrų daiktų neatsiklausus, vėluoti ir pan., o už šiuos nusižengimus laukia atitinkamos, jam žinomos bausmės. Mažasis šeimos narys privalo suprasti, kad visada lauks bausmė pasielgus netinkamai, tačiau jeigu jūs ne visada skirsite numatytas bausmes, vaikas suvoks, jog gali išsisukti ir rizikuos elgdamasis netinkamai, todėl bausmės efektyvumas mažės.

Didžiausia bausmė vaikui

Juokingos dovanos gimtadienio proga ar linksmos dovanos už gerą pažymį yra šaunus ir sveikintinas dalykas, tačiau jei manote, kad dovanos, internetu žaidžiami žaidimai ar kitos pramogos yra vaikui svarbiausia – klystate.

Viena efektyviausių ir labiausiai priverčiančių susimąstyti bausmių yra dėmesio nerodymas. Šaltas elgesys vaikui pasielgus netinkamai (ir ypač tai padarius ne kartą), yra geriausia bausmė, nes mažylis suvoks, kad elgdamasis blogai gali prarasti pačių svarbiausių gyvenime žmonių pasitikėjimą, kad nuvilia ar skaudina gimdytojus. Svarbiausia – nenustokite juo rūpintis, o tiesiog parodykite, kad tam tikros šunybės įskaudino, įžeidė jus.

(Perskaityta per mėnesį: 67, iš jų šiandien: 1.)