augantys stalai
Sveikata

Augantis baldai vaikams

Tėvai, rinkdami savo atžaloms darbo baldus, turi atsižvelgti į jų patogumą ir funkcionalumą. Jei vaikas ruošiasi eiti į mokyklą arba mėgsta daug piešti, daryti rankdarbius, jam dirbti vertėtų įrengti atskirą vietą. Patogią, funkcionalią ir praktišką darbo erdvę sukurti pirmiausia padės tinkamai parinkti baldai.

Jei mažylis neturi savo kambario, įrengti darbo vietą galima bet kuriame namų kampelyje: suradus atokesnę vietą svetainėje, tėvų miegamajame ar net virtuvėje. Svarbu, kad ji būtų kuo arčiau lango – labai svarbu natūralus apšvietimas. Turėdamas savo darbo vietą, vaikas netrukdomas galės skaityti, rašyti, piešti, mokytis ir užsiimti kita norima veikla.

Tinka įvairiam ūgiui

Svarbiausi bet kokios darbo vietos komponentai – patogus stalas ir kėdė. Įrengiant darbo zoną mažamečiams, nereikėtų pamiršti, kad ji turi būti tokia pat patogi, kaip ir suaugusiesiems skirta darbo vieta, kad turėtų keistis ir „augti“ kartu su vaiku. Plačiau apie augančius stalus vaikams skaitykite čia.

Tokią funkcionalią darbo zoną augančiam vaikui padės sukurti reguliuojamo aukščio baldai, kitaip vadinami transformuojamaisiais moduliniais. Prireikus juos galima sumažinti, pailginti, naujai sukomplektuoti.

Šiandien galima įsigyti specialiai vaiko darbo vietai sukurtą baldų sistemą – reguliuojamo aukščio stalą ir kėdę su įvairiausiais priedais. Tokia sistema pritaikyta 1,10–1,80 m ūgio, iki 80 kg sveriantiems vaikams. Atsižvelgiant į skirtingas nuomones, buvo apskaičiuota ir įvertinta viskas: individualiai reguliuojamas atstumas nuo akių iki skaitomos knygos ar monitoriaus, natūralią laikyseną atitinkantis žiūrėjimo kampas, ištraukiama klaviatūros lentyna su atrama rankoms ir kompiuterio priedams, vieta kojoms.

Stalą galima reguliuoti

Svarbiausias vaiko darbo vietos komponentas – praktiškas ir patogus rašomasis stalas, kurio aukštį, stalviršio pasvirimo kampą galima reguliuoti ir nustatyti pagal sėdinčiojo ūgį. Tai labai svarbu norint išlaikyti tiesią vaiko laikyseną, užtikrinti gerą savijautą.

Ergoterapeutu teigimu, augantis stalas “Profi” pasižymi geromis savybėmis. „Jis yra saugus, nes turi apvalintus kampus, taip pat atsparus ir lengvai valomas. Plienines stalo kojas nesudėtinga paaukštinti arba pažeminti, nustatyti tinkamą aukštį monitoriaus dėklui, pakelti stalviršį iki norimo aukščio“.

Jei vaikas ruošiasi skaityti, piešti ar rašyti, patartina nustatyti tokius stalviršio pasvirimo kampus – atitinkamai 0–5, 15 ir 30 laipsnių. Prie tokio stalo vaikas gali dirbti ir stovėdamas – reikia tik pakelti stalviršį iki vaikui patogaus aukščio. Taip jis nepervargs nuo per ilgo sėdėjimo darbo vietoje.

Šis jaunuolio darbo stalas yra ne tik funkcionalus, bet ir praktiškas – jame įrengtos smulkių priemonių laikymo vietos, grioveliai pieštukams, rašikliui, stalčiai ir knygų laikikliai, kabliukas kuprinei pakabinti. Tikėtina, kad šios smulkmenos pratins atžalą laikytis tvarkos. Be to, toks stalas gali virsti ir žaisminga darbo vieta, jei bus dekoruota įvairiais priedais, tarkim, spalvotomis rankenėlėmis.

Slėptuvė kėdėje

Neretai juokaujama, kad darbo stalas ir kėdė yra tarsi gyvas organizmas, du vienas kitą papildantys komponentai.

Specialiai darbo stalui sukurta kėdė yra praktiška tuo, kad galima reguliuoti jos atlošo aukštį, sėdėjimo gylį ir aukštį, keisti užvalkalus ir juos skalbti. Ši kėdė turi universalius ratukus, kurie nebraižo grindų dangos. Pagrindinis šio baldo akcentas – masyvus plieninis karkasas. Jis kėdei suteikia stabilumo.

Ypač originaliai ir praktiškai atrodo po kėde įrengtos „slėptuvės“ – specialios dėžutės, kuriose galima sudėti smulkius daiktus.

Prastas apšvietimas kenkia akims

Dar viena svarbi vaiko darbo vietos dalis – geras apšvietimas. Idealu, jei darbo vieta bus įrengta prie lango arba netoli jo – natūralus apšvietimas labai svarbu, tačiau jo gali nepakakti. Geriausia, kai yra bendras patalpos apšvietimas ir papildomas šviestuvas ant darbo stalo, su reguliuojamu korpusu ir šviesos srautu. Taip galima nustatyti šviesos intensyvumą, kritimo kampą, išvengti susidarančių šešėlių, atspindžių.

Jei prastas apšvietimas, o stalas per žemas ar parinkta netinkamo aukščio kėdė, tai darbo vieta vaikui bus nepatogi, kenks jo sveikatai. Tokios darbo sąlygos gadina regėjimą, nuo netaisyklingo sėdėjimo pradeda skaudėti nugara, krypsta stuburas, skauda sąnariai, kaklas. Įrengiant darbo vietą reikėtų į tai atsižvelgti.

Tegul vaikas pats įvertina, ar jam stalas ir kėdė patogūs, stabilūs, ar sėdint galima laisvai judėti. Tegul bent trumpam prisėda ir nusprendžia, ar jam priimtinas jums patikęs darbo stalas ir kėdė. Jei šie jam nepatogūs, nepatinka – reikia ieškoti kito, patogesnio baldų komplekto.

 

(Perskaityta per mėnesį: 96, iš jų šiandien: 1.)