hemorojus
Sveikata

Hemorojus – baisi liga, dėl kurios kenčia gyvenimo kokybė

hemorojus

Jei kam atrodo, kad hemorojus – nieko tokio, gyventi galima, tai labai klystate. Pasikalbėjome su žmogumi, kuriam visai neseniai buvo atlikta hemorojaus operacija (operuotas 3 stadijos hemorojus) apie ligą ir jos pasekmes.

Kiek metų sergate hemorojumi?

Daugiau nei 10 metų.

Kodėl nesikreipėte pas gydytojus anksčiau?

Kreipdavausi. Gydymas būdavo paskiriamas tas pats – vaistai Detralex ir žvakutės (Mastu, Posterisan, Hemorol ir kitų gamintojų) nuo hemorojaus. Kartais dar ir tepalas. Kelioms savaitėms pagerėdavo, o po to vėl tas pats – išlindę mazgai, kraujavimas tuštinantis, kartais niežulys išangėje, retai skausmas. Atrodė, kad nieko baisaus, gyventi galima.

Kaip dabar ryžotės operacijai?

Gausus kraujavimas. Kartais nei iš šio nei iš to… Tai buvo ženklas, kad liga progresavo labai smarkiai. Labai bijojau susirgti storosios žarnos vėžiu. Nusprendžiau kažką daryti iš esmės, tad susikaupiau ir nuėjau pas proktologą, kuris ir paskyrė operaciją.

Papasakokite apie pačią operaciją…

Man operavo jau 3 stadijos hemorojų, todėl vien žiedelių ant mazgų jau nebeužteko. Anestezija – dalinė, spinalinė. Tiesiog suleidžia vaistų į nugarą ir nejauti pusės kūno kelias valandas. Operacijos metu gali bendrauti su medikais, juokauti. Pati operacija truko kažkur apie pusvalandį, gal 40 minučių. Po jos – lašalinės su fiziologiniais skysčiais ir medikamentais. Toliau sunkiausias laikas – anestezijos praėjimas ir prasidedantys skausmai. Ligoninėje gulėjau tris dienas. Valgyti buvo galima bet ką. Už tai pasituštinti tai labai skaudėjo. Po kiekvieno bandymo pasituštinti reikėjo nuskausminamųjų. Išėjęs iš ligoninės dar kurį laiką gėriau stiprius nuskausminamuosius. Normalus tuštinimasis be jokių skausmų sugrįžo po mėnesio. Tą mėnesį po operacijos gauni nedarbingumo biuletenį.

Kokius nepatogumus buityje ir gyvenime sukelia hemorojus?

Pirmiausia – labai daug nepatogumų tuštinantis. Sėdi ilgai, nes atrodo, kad dar neišsituštinai. Reikia daug tualetinio popieriaus, o tai gali būti didelė problema naudojantis viešais tualetais. Po kiekvieno tuštinimosi būtina švariai išvalyti tualetą, nes juk nesinori išsiduoti, kad kraujuoji…  Viduriavimas arba skystesnis tuštinimasis – košmaras. Tenka šlapiomis servetėlėmis ir sėdmenis valyti. Tai labai nehigieniška procedūra. Neduok dieve rimtojo reikalo užsimanai lėktuve ar kur gamtoje…

Negali nešioti baltų arba šviesių apatinių, nes kiekviena kraujo dėmelė iš karto matyti. Jei karšta, prakaituoji, tai susitepa visi apatiniai. Juos keisti gali prireikti net ir po du kartus per dieną.

Blogiausia, kad kraujuoja tada, kai to nesitiki. Kadangi neskauda (išangėje nėra nervinių mazgų, tad skausmo nesijaučia), negali žinoti, kada pradeda tekėti kraujas. Kartais lytinių santykių metu pasirodo kraujas. Tai sukelia labai daug problemų, nes sutepama patalynė ir, aišku, sugenda visa romantiška atmosfera…

Ką galėtumėte patarti sergantiems hemorojumi?

Nelaukti operacijos keleto metų. Savarankiškas gydymas nepadeda. Liga pati nepraeina. Reikia kreiptis į patyrusius specialistus. Kitaip iš savo gyvenimo galėsite išbraukti mėnesį sunkaus pooperacinio laikotarpio. Per jį visi tikrai sužinos, kokia liga sergate, tad slėpti nebeliks tikslo. Pasipasakokite savo šeimos nariams. Jie padės susitaikyti su liga ir nuolatos primins užsirašyti pas gydytoją apžiūrai. Tai geriausias patarimas. Kol esi vienas su liga, tol atrodo, kad ją įveiksi, o iš tiesų dar giliau įklimpsti… Artimųjų palaikymas labai svarbus.

 

(Perskaityta per mėnesį: 682, iš jų šiandien: 1.)