Steigiantieji įmonę apie tai dažnai net nesusimąsto. O vertėtų. Ypač, kai nėra pinigų įstatiniam kapitalui (UAB steigimo atveju). Bet apie viską iš pradžių.
Faktai palyginimui. Įmonės steigimas užtrunka 5-7 darbo dienas. Kainuoja 179-199 eurus (priklauso ar VšĮ, ar MB, ar UAB steigiamas). Pavadinimą steigiantysis asmuo pasirenka pats, tačiau jį vis tiek reikia rezervuoti „Registrų centre“, kad būtų galima patikrinti, ar nėra anksčiau rezervuotas ir atitinka lietuvių kalbos normas naujai steigiamoms įmonėms. Įmonės pirkimas užtrunka tiek, kiek laiko trunka pasirašyti dokumentus. Per 1-2 darbo dienas naujas savininkas registruojamas „Registrų centro“ informacinėje sistemoje. Gatava įmonė su 2500 eurų įstatiniu kapitalu kainuoja 269 eurus. Pavadinimo pasirinkti patiems negalima, tik galima rinktis esančias įmones sąraše. Jų pavadinimai būna gana standartiniai ir nieko nesakantys, pavyzdžiui „Gedauda“, „Zorena“, „Velmona“ ir pan.
Įmonių steigimo pliusai:
- Galima pasirinkti norimą pavadinimą;
- Pigiau arba iš viso nemokamai;
- Galima pasirinkti norimą verslo formą ar įstatinio kapitalo dydį.
Įmonių pirkimo pliusai:
- Veiklą vykdyti galima jau kitą dieną, nereikia laukti savaitės ar ilgiau, kol bus sutvarkyti dokumentai;
- Nereikia turėti 2500 eurų įstatinio kapitalo, jei perkate UAB.
- Tarp įmonių pavadinimų galima rasti ir angliškų, nors to dabartinės įmonių registravimo taisyklės neleidžia *
Minusai? Jų turi tiek viena, tiek kita verslo pradžios forma, tačiau jie tikrai ne esminiai. Ir kainų skirtumas labai nedidelis.
Įmonės steigimas turėtų būti atliekamasi su profesionalų pagalba. Taip pat ir įmonės pirkimas. Pirkdami tiesiai iš savininkų rizikuojate įsivelti į popierizmų liūną, nes įmonė gali būti vykdžiusi veiklą, turinti tam tikrų įsipareigojimų, skolų, bylų. Dėl to reiktų būti labai atsargiems ir pirkti tik iš patikrintų šaltinių. Paprastai tie patys įmonių steigėjai turi keletą pavadinimų. Jie patys kažkada jas įsteigė ir tiesiog specialiai nevykdė veiklos, tad ir „prisidirbti“ nespėjo.
Prieš priimdami tokį svarbų žingsnį, būtinai pasikonsultuokite su finansininkais dėl tolimesnio jūsų įmonės valdymo. Jie papasakos, kokių dar dokumentų reikės ateityje, kad visiškai laisvai galėtumėte vykdyti veiklą.
* Parduodamos įmonės su angliškais pavadinimais yra akivaizdžiai įkurtos seniau, iki apribojimų įvedimo (tik lietuviški įmonių pavadinimai). Tokiu būdu galima surasti ir gana skambių užsienietiškų pavadinimų.