Nors klausimų apie mechaninio vėdinimo sistemas kyla vis mažiau, tačiau dar neretai kyla dvejonių, kam ir ar būna priverstinė ventiliacija namuose.
Jeigu gyvenate senesnės statybos namuose, kuriuose nėra įrengta mechaninio vėdinimo rekuperacinė sistema ir esate patenkinti esama sistema, tuomet – nebūtina. Tačiau ar apie ją nevertėtų pagalvoti – štai čia jau visai kitas klausimas.
Visų pirma, priverstinio vėdinimo sistema nėra privaloma ar būtina nei vienam namui. Tiesiog jos poreikis priklauso nuo namo sandarumo ir energinio naudingumo klasės. Kaip žinia, anksčiau beveik visuose namuose dominavo natūralus vėdinimas ir visi buvo tuo patenkinti. Tačiau taip buvo iki tol, kol nepasikeitė statybos reglamentas dėl pastatų energinio naudingumo klasės ir neatsirado naujos kartos, itin sandarūs, namai.
Būtent čia ir paaiškėjo, kad natūralus vėdinimas šiems namams yra netinkamas. Kodėl? Todėl, kad jiems yra keliami labai aukšti sandarumo reikalavimai ir vėdinimas per pravirus langus ar kitas angas neatitinka šių reikalavimų. Tai reiškia, kad vėdinimas tokiu būdu neleistų pasiekti reikalingų normų arba tai būtų be galo sudėtinga. Taip vis daugiau žmonių išgirdo ir ėmė domėtis, kas yra rekuperacinės vėdinimo sistemos, paprasčiau – priverstinė ventiliacija.
Paaiškėjo, kad šis vėdinimo būdas turi net keletą labai svarbių pranašumų, tokių kaip energijos taupymas, komfortas, švarus oras. Pirmasis kriterijus yra vienas iš pagrindinių, lemiančių efektyvų vėdinimo sistemos veikimą, tiek senesnės, tiek naujos kartos namuose. Todėl pastariesiems namams, kad būtų įgyvendinti keliami statybos reglamento reikalavimai, mechaninė ventiliacija tapo vienintele išeitimi.
Tačiau ne mažiau svarbu yra aptarti ir kitus faktorius, kurie suteikia pranašumo prieš natūralų vėdinimą. Kalbant apie komfortą, tai čia gali būti daug skirtingų dedamųjų: švarus, grynas oras, garsų ir kvapų nebuvimas, alergijos sumažinimas. Kyla klausimas, kaip visi šie dalykai susiję su rekuperacine vėdinimo sistema? Labai paprastai – vėdinimo sistemoje įrengiami specialūs filtrai, kurie neutralizuoja kvapus, sulaiko kietąsias daleles, bakterijas, žiedadulkes bei sporas. Taigi, pro uždarus langus išvengiama garsų, sklindančių iš aplinkos, teršalų ir alergenų.