klasikiniai paminklai
Paslaugos

Klasikiniai paminklai ir tradicijų saugomos vertybės

klasikiniai paminklaiMada dominuoja visur ir visai nesvarbu, ar kalbėsime apie drabužius, ar mirusiųjų atminimą. Ilgą laiką kuklūs mirusiųjų paminklai buvo pakeisti itin dideliais akmenimis, kurie vėliau buvo traktuojami kaip neįdomi pompastika. Šiandien, keičiantis laikams, vis daugiau dėmesio skiriama lenktoms formoms ir vingiuotoms linijoms. Tiesa, mados ateina ir praeina, o klasikiniai paminklai yra nesenstanti vertybė, išskirianti savo minimalistiniu dizainu, ramybe ir tvarka.

Kaip keitėsi mada?

Vertinant mados klausimus, reikia pastebėti ir tai, kad prieš kelis dešimtmečius pasirinkimas nebuvo toks didelis. Šiandien gaminami įvairių stilių ir skirtingo dizaino paminklai, tuo tarpu, prieš 20 metų galėdavai rinktis tik akmens dydį. Iš kitos pusės, net ir atsiradus galimybei investuoti į pageidaujamo dizaino gaminius, klasikiniai paminklai neprarado savo vertės. Tiesa, klasika taip pat įgavo modernumo – griežtos formos nyksta, todėl didesnis dėmesys rodomas apvalintų kampų paminklams. Priklausomai nuo pirkėjų lūkesčių, galima rinktis skirtingo dydžio, spalvų ir formų klasikinius paminklus. Paminklų gamintojai teigia, kad pastaraisiais metais vis drąsiau derinami kelių skirtingų rūšių akmenys. Vertinant spalvas, didžiausias palankumas rodomas tamsiems tonams ir ramioms spalvoms.

Šiuolaikinės paminklų tendencijos

Vertinant šių dienų kapavietes Lietuvoje, pastebima aiški dviejų grupių tendencija – artimųjų atminimui parenkami kuklesni, tradicinio dizaino paminklai ir gėlėmis apsodintos kapavietės arba investuojama į prabangią kapo aplinką, skulptūras ir akmeninius paminklus, neretai pasirenkant ir viso kapo uždengimą. Tokia aplinka atrodo prabangiai ir tvarkingai, tačiau nereikalauja sudėtingos priežiūros. Šis pasirinkimas rekomenduojamas miesto gyventojams, neturintiems laiko dažnai lankyti tolėliau esančių artimųjų kapų. Tiesa, itin populiarus ir tarpinis šių dviejų pasirinkimų variantas – klasikiniai paminklai iš akmens ir uždengta (arba dalinai uždengta) kapavietė, atrodanti solidžiai ir nereikalaujanti daug priežiūros. Paprastai šios kapavietės puošiamos kukliais gėlių sodinukais arba nedideliais krūmeliais.

Svarbiausia – nuoširdus atminimas

Ieškodami paminklo artimųjų atminimui, visų pirma turite prisiminti, kad kapas – ramybės vieta, todėl itin didinga pompastika, ryškiaspalviai paminklai ir netradiciniai sprendimai čia netinka. Aišku, niekas kitas, o tik artimieji žino, kaip dera paminėti mirusiųjų atminimą ir kurį paminklą rinktis. Pastaraisiais metais daugėja ir autorinių paminklų, kurie reikalauja didesnių investicijų, tačiau žavi savo individualumu ir išskirtiniu dizainu. Vis dažniau statomos ir medžio skulptūros, kurios laikui bėgant sunyksta. Šiandien meninę vertę turinčių paminklų galima pamatyti ne tik didžiųjų miestų kapinėse, bet ir mažosiose užmiesčių kapinaitėse.

(Perskaityta per mėnesį: 287, iš jų šiandien: 1.)