Paslaugos,  Pirkiniai

Kodėl šiuolaikiniuose namuose reikalinga rekuperacinė vėdinimo sistema?

Būsto šildymo kaina sudaro didžiąją dalį būsto komunalinių mokesčių, tad natūralu, jog siekiama sutaupyti šioje srityje arba bent jau mėgautis šiluma. Todėl šiuolaikiniai būstai ar renovuojami senesni būstai yra vis sandaresni, nes tik sandarumas užtikrina, jog nebus šilumos praradimo per sienas ir langus.

Tačiau yra ir kita viso to pusė – oras namuose nebecirkuliuoja, natūraliai nepatenka pro langus. Anot mokslininkų, tokiomis sąlygomis oras kambariuose tampa labiau užterštas nei lauke. Kadangi daug laiko praleidžiame patalpose, nuo oro priklauso mūsų savijauta, sveikata, nuotaika ir darbingumas. Šviežias ir gaivus oras yra visa ko pagrindas – išvėdintame kambaryje lengviau užmigti, jaučiamės darbingi, galime sutelkti dėmesį.

Taigi atrodytų natūralu – reikia vėdinti kambarius ir užtikrinti oro cirkuliaciją. Gal tiesiog atverti langus? Tačiau langų atvėrimas išleidžia šilumą, atvėsina orą kambaryje, o tai yra pagrindinė priežastis, kodėl ir sandarinome langus. Kita vertus, pusvalandį atvertas langas nepakeičia viso oro tūrio ir uždarius vėl „užsistovi“, sudaro palankias sąlygas pelėsiams ir drėgmei kauptis. Tad išeities reikia ieškoti kitur.

Vienas geresnių šiuolaikinių sprendimų šioje situacijoje – rekuperacinė sistema. Rekuperacija arba dar kitaip vadinama šilumogrąža yra mechaninis patalpų vėdinimas, kurio metu pašalinamas iš patalpų šiltas oras sušilto į patalpas tiekiamą orą. Tokiu būdu patalpos vėdinamos, tačiau ne vėsinamos. Neprarandama taip brangiai kainuojanti šiluma. Kad būtų lengviau suprasti, galima pateikti tokį pavyzdį. Rekuperacinės sistemos yra įvairių efektyvumų, optimalu būtų įsirengti 85 proc. efektyvumo rekuperatorių. Tai reiškia, jei kambario temperatūra yra +4oC, o patalpų +24oC, tai rekuperatorius iš lauko įeinantį orą pašildys iki 21oC. Taigi temperatūros skirtumas bus pakankamai mažas ir tokį orą pašildyti iki norimos būsto temperatūros bus galima itin greitai.

Turintiems autonominį šildymą ar gyvenantiems nuosavuose namuose tai reiškia mažesnes šildymo sąskaitas, o gyvenantiems butuose tai reiškia nuolatinę šilumą be jokio šilumos praradimo. Ir svarbiausia, nuolatinis vėdinimas užtikrina gerą savijautą ir sveikatą. Taigi akivaizdu, jog rekuperatorinė ventiliacijos sistema yra išties naudinga.

 

(Perskaityta per mėnesį: 96, iš jų šiandien: 1.)