nuotekų valymo įrenginiai
Namai,  Technologijos

Mitas ar ne? Nuotekų valymo įrenginiai lepūs ir negalima pilti ko nori?

Vietovėse, kur nėra galimybės prisijungti prie centralizuotos nuotekų valymo sistemos, namų savininkams tenka spręsti dilemą, kaip tvarkytis su buityje susidarančiomis nuotekomis. Dažniau pasirinkimas iš dviejų variantų – nuotekų rezervuaras, dar kitaip vadinamas bačka arba nuotekų valymo įrenginiai

Įdomu tai, jog darančius šį pasirinkimą, prie bačkos lenkia mintis, jog biologiniai valymo įrenginiai yra lepūs, negalima pilti ko nori, reikia save riboti ir keisti gyvenimo būdą. Tačiau specialistai teigia, jog tai mitas. Valymo įrenginiai susitvarko su didžiąja dauguma nuotekų, išskyrus kelis atvejus nedarančius įtakos gyvenimo būdui. 

Tačiau akcentas tam, ką galima, o ko negalima mesti į kanalizaciją išlieka dėl bendros informacijos. Anot specialistų, kartais žmonėms tiesiog reikia priminti, jog nesvarbu, kokia nuotekų sistema naudojamasi, visos keptos vištos nuleisti į kanalizaciją tikrai negalima. 

Kas iš tikro kenkia biologiniams valymo įrenginiams?

Dažnai apibendrinama, jog negalima į nuotekas pilti cheminių valiklių, skalbiklių ir panašių priemonių. Iš tikrųjų tai nėra tikslus pasakymas. Biologiniai valymo įrenginiai gali drąsiai susidoroti su nuotekomis iš jūsų skalbimo mašinos, indaplovės ar vonios su storu putų sluoksniu. Tai nėra problema, kuomet naudojama buitiniais kiekiais.

Žinoma, tiek žmonėms, tiek valymo įrenginiams būtų sveikiau, jog būtų naudojamos ekologiškos skalbimo ir plovimo priemonės, tačiau jei naudosite ir įprastas priemones, nieko blogo neatsitiks. 

Bet štai problemą kelia stiprios cheminės medžiagos – vandenilio peroksidas ir chloras. Šios medžiagos yra pavojingos ir gali sunaikinti nuotekas skaidančias bakterijas. 

Dar viena pavojinga medžiaga – rūgštys susidarančios šildymo katilų kondensate. Jei planuojate prijungti šildymo katilo kondensato nubėgimą tiesiai į nuotekų valymo sistemą, pasitarkite su sistemos specialistu, jog šis įvertintų galimą žalą ir kaip būtų galima užkirsti kelią valymo sistemos pažeidimui.

Stambios atliekos neskirtos mesti į kanalizaciją

 Biologiniai valymo įrenginiai, kaip ir miesto įrenginiai skirti nuotekoms. Šiukšlės turėtų būti metamos į šiukšlinę. Deja, santechnikai atsiliepiantys į avarinius iškvietimus dėl užsikišusios kanalizacijos gali papasakoti jau anekdotais tapusias istorijas, kaip iš kanalizacijos vamzdžių traukė striukes, batus ir net visą keptą vištą. Jau nekalbant apie drėgnas servetėles ar sauskelnes, kurioms ne vietą kanalizacijoje. 

Lygiai taip pat ir su biologiniais valymo įrenginiais. Stambios atliekos neskirtos šiais sistemai, jos visų pirma gali net nepatekti iki valymo rezervuaro, o užkišti vamzdį pakeliui. O jei patenka – nėra suskaidomos, pūva, rūgsta ir valymo įrenginiai pradeda skleisti nemalonų kvapą. 

Apskritai, maisto atliekos yra linkusios pūti ir yra sunkiau skaidomos, tad tiesiog reikia prisiminti, jog jų vieta šiukšlinėje, o ne kanalizacijoje. 

Neteisingai apskaičiuotas sistemos dydis ir poreikis

Labiau nei cheminiai valikliai ar maisto likučiai, biologiniai valymo įrenginius apkrauna per dideli nuotekų kiekiai. Taip atsitinka tuomet, kai neteisingai apskaičiuojami sanitariniai mazgai ir jų generuojamas nuotekų kiekis bei namo gyventojų poreikiai. Paprastai nuotekų sistemos dydis paskaičiuojamas nuo gyventojų skaičius. Žinoma, nuo sistemos dydžio priklauso ir kaina.

Tad pasitaiko atvejų, kuomet nusprendžiama pataupyti ir įsigyti mažesnio galingumo (dydžio) sistemą. Tačiau ilgainiui išlenda problemos – bakterijos nespėja apdoroti nuotekų, jos neišvalomos, talpos perpildytos, nuotekos pradeda skleisti nemalonius kvapus ir pan. Deja, pakeisti sistemą kainuoja kaip įsigyti naują, tad klaidų padaryti negalima, reikia iškarto pasirinkti teisingai. Būtent dėl to, skaičiuojant sistemos dydį, netgi svarstomos šeimos pagausėjimo tikimybės – ar bus vaikų, ar atsikraustys kartu gyventi tėvai ir pan. 

Taigi, apibendrinant, ar nuotekų valymo sistema yra lepi? Tikrai ne. Yra tik keletas dalykų, kuriuos reikia žinoti, tačiau tai nėra gyvenimo būdą keičiantys pokyčiai, jie tikrai nekelia nepatogumų.

(Perskaityta per mėnesį: 57, iš jų šiandien: 1.)