Finansai,  Ne į temą

Parduoda mišką: kada investicija verta dėmesio?

parduoda-miskaVisuomenėje netyla diskusijos apie prekybą miškais. Tai sukelia ne tik audringas diskusijas, be ir kivirčus tarp gamtos mylėtojų ir miškais besirūpinančių valdininkų ar miško savininkų. Dažnai vieni kitų nesupranta. Aršios diskusijos verda kai pasisuka kalba apie miškų pardavimus.  Kaip teigia portalo administratoriai parduokmiska.lt  parduoda mišką dažniausiai tie, kuriems miškas nėra nacionalinė ar šeimos vertybė.

Dažnai ieškome kas parduoda mišką už pigesnę nei rinkos kaina ir galvojame, kad tai gali būti puiki investicija. Miškininkai dažnai turi įrodinėti, kad miškas yra ne ekonominis vienetas, o gamtinė vertybė. Tačiau norėdami tinkamai prižiūrėti valstybinius miškus ir vykdyti įsipareigojimus valstybei, miškininkai privalo siekti gerų ekonominių rezultatų.

Parduoda mišką išsikirtimui

Daugelis miško savininkų parduoda mišką išsikirtimui. Tai yra įmonė ar privatus asmuo išpjauna medžius ir išsiveža medieną. Tokiu būdu miško savininkui lieka miško valda, kuria jis toliau rūpinsis. Atėjus laikui jis vėl galės parduoti medieną. Tokiu miško pardavimo būdu daugiausiai naudojasi miško savininkai, nes pačiam susirasti įrangą, žmones, kurie atliktų darbus būna per sudėtinga procedūra.

Lietuvos visuomenėje yra žmonių, kurie nepatenkinti miškų kirtimu. Aišku jei žmogus gyvena šalia miško, gali juo pasigrožėti. Ir štai vieną dieną pabudęs vietoje jam brangaus miško randa plynę – be jokios abejonės nebus patenkintas, o jo ir nelabai guodžia, kad tą mišką miškininkai ar miško savininkai atsodina. Vaizdas juk ne tas. Atsodinti medeliai į mišką ims panašėti tik po kokių 5-10 metų.

Tačiau reikia suprasti vieną dalyką – gyvename vartotojiškai: mums visiems reikia popieriaus, medinio stalo ir kitų baldų, namų ir pan. Mediena – tai plačiai naudojama žaliava, be kurios vargiai ar kas nors apsieitų. Tačiau to vartojimo valstybinės miškų urėdijos netenkina bet kaip – tam yra sudėtingas miškininkystės mokslas, kuriuo remiantis yra reglamentuojama ir vykdoma kompleksinė miškų ūkio veikla, apimanti miškų atkūrimą, priežiūrą, apsaugą, racionalų miškų išteklių vartojimą vykdant aplinkosauginių reikalavimų nuostatas ir prekybą mediena bei miško ištekliais. Viskas daroma profesionaliai, todėl Lietuvos valstybiniuose miškuose miškingumas ne tik nemažėja, bet ir auga.

Per visą nepriklausomybės laikotarpį miškininkai sugebėjo išlaikyti sėkmingai veikiančią valstybinę miškų sistemą.

Miškas ir jo turtai

Jei kiltų klausimas – kas yra svarbiau naudingos iškasenos ar miškas? Į šį klausimą vienareikšmio atsakymo nėra ir greičiausiai nebus surasta. Naudingų iškasenų kasėjai sako ir sakys, kad svarbiau yra iškasenos, o miškininkai sakys, kad svarbiau yra miškas.

Lietuvoje miško žemės pavertimas kitomis naudmenomis galimas tik išimtiniu atveju. Miškų įstatyme įtvirtinta, kad miško žemė gali būti paverčiama kitomis naudmenomis, kai yra tam akivaizdus visuomenės interesas, pavyzdžiui valstybinės svarbos objektams, įrengti, visuomenės paskirties ir bendrojo viešojo naudojimo objektams įrengti, krašto apsaugos teritorijoms, skirtoms valstybės sienos apsaugai. Todėl tokia procedūra užimtų gana daug laiko.

Taigi apibendrinant galima pasakyti, kad miškai ir jų turtai neįkainojami kokiais pinigais, tik nedaugelis gali tai suprasti ir įvertinti. Todėl raginame į miškus žiūrėti atsakingai. Tuo labiau, kad miško savininkai tai dažnai pamiršta. Tuo tarpu ūkininkavimas Lietuvos valstybiniame miškų sektoriuje prilygsta ūkininkavimui Vokietijos, Švedijos ar kitų išsivysčiusių šalių valstybiniuose miškuose. Tokiai mūsų mažai valstybei tai yra didelis pasiekimas. Galime pasidžiaugti, kad kasmet gerėja ir urėdijų ekonominiai rodikliai – valstybinės miškų įmonės kasmet gausiai  papildo valstybės biudžetą, mokesčių pavidalu. Privačių miškų savininkai valstybei sumoka 10 kartų mažiau mokesčių negu valstybinės miškų įmonės. Todėl jei galvojate kad urėdijos parduoda mišką ir naikina mūsų tautos turtą, turime papriekaištauti, kad toli gražu taip nėra.

(Perskaityta per mėnesį: 109, iš jų šiandien: 1.)