Paslaugos

Patarimai besirengiantiems kloti pamatus

Tinkamų pamatų įrengimas tampa aktuali problema statybų procese. Dažnai norima kuo greičiau pastatyti namą ir laikomasi nuomonės, kad didžioji dalis pamatų bus po žeme, tad juos galima įrengti ne taip preciziškai ir kokybiškai. Tačiau klystama, nes nuo pamatų priklauso, ar statinys bus ilgaamžis, ar jame bus pakankamai šilta, galiausiai, pamatai taip pat nulemia ir namo estetinį vaizdą. Netinkamai įrengus pamatus, juose gali atsirasti plyšių, tarpelių, susidaryti šalčio tiltai, ardantys visą pamatą. Įsiskverbusi drėgmė lemia deformacijas sienose, lubose, ne tik pačiuose pamatuose, kaip kartais manoma. Net ir liaudyje egzistuoja patarlė „gera pradžia – pusė darbo“, tad kokybiški pamatai jau iš dalies reiškia, kad ir namo statybos bus sėkmingos, vykusios, vėliau dėl nesandarių pamatų už šildymą neteks pakloti milžiniškų sumų ar dar blogiau – investuoti į pamatų remontą. Taip pat būtina parengti ir atskirą pamatų planą, kuriame numatomos pamatų dalims tenkančios apkrovos, įvertinamas gruntas, netgi numatoma galimybė keisti tam tikras statinio konstrukcijas.

Reikėtų trumpai aptarti pamatų įrengimo specifiką. Pirmiausia iškasama numatyto gylio duobė. Lietuviškomis klimato sąlygomis pamatų liejimas turėtų būti atliekamas ne mažesniame nei 1,2 metro gylyje, nes šaltis pamatus gali iškilnoti. Šiandien procesai optimizuoti, todėl dažnai pamatams kasti pasitelkiami ekskavatoriai. Tačiau dugną pamatų duobėje rekomenduojama atkasti kastuvu, nes statybinė technika gali supurenti gruntą. Dėl šios priežasties pamatų duobėje įrengiamas drenažas, pilama smėlio, jis sutankinamas. Po to vyksta pamatų betonavimas – jei reikia, išdėliojama armatūra ir pilama betono. Po to dedamos hidroizoliacinės, šiltinamosios medžiagos. Galiausiai visi šie sluoksniai dar užpilami smėliu. Taip gauname monolitinius pamatus.

Gana populiarūs ir gręžtiniai pamatai, kurie tiks karkasiniams ir kitų tipų lengvesniems pastatams. Čia darbai vyksta kiek kita eiga: pirmiausiai klojamas smėlio sluoksnis, tuomet išgręžiamos nedidelės duobutės, dedami klojiniai, armuojama, toliau vyksta pamatų betonavimas. Pamatai virš žemės gali būti išlindę 25-50 cm, ir tai neturi jokios įtakos jų kokybei. Tiesiog vieniems estetiškiau, kai matyti kuo mažiau pamatų, o kiti pritaiko apdailą ir pamatams suteikia išskirtinę išvaizdą.

(Perskaityta per mėnesį: 60, iš jų šiandien: 1.)