Namai,  Paslaugos,  Sveikata

Pelėsis namuose. Paprastai ir aiškiai.

pelėsis namuose

Siūlinis pelėsis, tai vienos rūšies grybelis, kuris skiriasi nuo augalų, gyvūnų ir bakterijų. Pelėsiai yra negyvų organinių medžiagų, tokių kaip lapai, mediena ir augalai, skaidytojai kurie kartais gali užkrėsti gyvus augalus, gyvūnus bei namo konstrukcijas.

Atskirų pelėsių kolonijų sporos ir į plaukus panašūs siūlai, vadinami hifais yra per maži, jog juos galėtume pamatyti be mikroskopo, tačiau kuomet ant paviršių pelėsių kolonijų sparčiai daugėja, dažniausiai pasimato juodas arba žalias pelėsis.

Kokių salygų reikia, kad patalpoje pradėtų augti pelėsis?

Pelėsiui reikalinga drėgna aplinka augimui, taip pat maistinių medžiagų, deguonies ir temperatūros nuo 4,4 °C iki 37,7°C. Tinkamiausia santykinė oro drėgmė patalpoje – 80%. Kadangi pelėsis skaido negyvas organines medžiagas, jis gali augti ant medienos, popieriaus, gipso kartono plokščių, cementinių, betoninių ir kitų paviršių.

Šis grybelis gali suvirškinti kai kurias sintetines medžiagas, tokias kaip klijai, statybinės pastos, dažai. Nors pelėsiai negali gauti maistinių medžiagų iš neorganinių medžiagų, tokių kaip betonas, stiklas ir metalas, jis gali augti ant šių paviršių nešvarumų, kurių daugėjant pelėsis skverbiasi gilyn ir pažeidžia konstrukciją bei nuolatos nuodija orą.

Kaip dauginasi pelėsis?

Pelėsis auga plėsdamas savo hifus, panašius į mažus šaknies plaukelius. Tokiu būdu nedidelė kolonija gali išsiplėsti ir apimti itin didelę dalį paviršiaus ploto. Pelėsiai taip pat turi sporas kurios gali išgyventi įvairiose sąlygose. Kuomet sporos išleidžiamos į aplinką, jos gali būti transportuojamos oru arba vandeniu į naujas vietas dygimui, o kai kurios būna tokios mažos, jog jas labiau veikia oro srovės, o ne žemės gravitacija.

Sporoms nusileidus ant drėgno paviršiaus, kuriame yra tinkamų medžiagų, temperaturos ir deguonies, šios pradės pakankamai sparčiai dygti. Šių sporų yra visur, tiek lauko, tiek patalpų ore – nebent imamasis specialių priemonių jų pašalinimui.

Visur, kur yra įrančių organinių medžiagų (lapų, mulčio, medienos ir kitų jos produktų) yra pelėsių ir jų sporų. Kiekvieną dieną esame veikiami šių ore sklaidančių pelėsių sporų, kartais didelėmis koncentracijomis. Pelėsio yra praktiškai visur, tačiau ką galima padaryti, tai kontroliuoti jo dauginimąsi vidaus patalpose, ypač tuo turi pasirūpinti tieti, kurie turi šienlige ar kitas alergijas kurias sukelia net ir nedidelė sporų koncentracija ore.

Labiausiai pelėsių pažeidžiamos žmonių grupės – mažamečiai vaikai ir pagyvenę bei ligoti žmonės, kadangi jie daugiausia laiko praleidžia patalpose ir jų imunitetas jautriausias. Ilgiau būnant patalpose, kuriose yra pelėsio, gali išsivystyti ir rimtų sveikatos problemų, tokių kaip plaučių funkcijos nepakankamumas, chroniškos kvėpavimo takų ligos. Nelaukite, kreipkitės į šios srities BePelėsio profesionalus kurie efektyviai sunaikins pelėsį.

(Perskaityta per mėnesį: 24, iš jų šiandien: 1.)