Laisvalaikis,  Paslaugos

Poilsis pirtyje

pirtysJau spėjusi pabosti dažna standartinė frazė, kad „ pirtis – tai puiki vieta atsipūsti po visų darbų, rūpesčių ir nuo varginančios kasdienybės“  vis gi yra banali tiesa,verčianti  mus kartais pamąstyti apie  pirties teikiamą naudą žmogaus sveikatai ir grožiui. Pateiksime argumentus, kodėl visgi privalu įsirengti pirtį  ir mėgautis jos teikaimais malonumais.

Ko gero, būsite girdėję, kad pirtis šalina arba mažina stresą. Stresas yra dažnas kiekvieno mūsų palydovas kasdieniame gyvenime, o kuomet jo pernelyg daug, vadinasi tai ypač neigiamai gali paveikti mūsų sveikatą. Padažnėję širdies sutrikimai kaip ir kitos ligos  yra taip pat veikiami streso. Kaitinimasis pirtyje mažina stresą, prie to prisideda rami bei šilta aplinka, sukurianti tam tikrą jaukumą. Būnant pirtyje jautiesi izoliuotas nuo išorinio pasaulio, pasineri į vyraujančią ramybę, gali medituoti. Šiluma pirtyje  gerina kraujo cirkuliaciją, atpalaiduoja kūno raumenis, skatina endorfino išsiskyrimą.

Kaitinimasis pirtyje mažina raumenų ir sanarių skausmus. Endorfinas pasireiškia maloniu raminamuoju poveikiu bei raumenų ir artritinio  skausmo mažinimu, priešingai nei dirbant sunkų fizinį  darbą. Pirties šiluma skatina kilti kūno temperatūrą, todėl proceso metu išsiplečia  kraujagyslės, greitėja kraujo apytaka organizme. Tokiu būdu paspartėjusi kraujotaka organizme  natūraliai sumažina ar visiškai panaikina (tam tikram laikui) raumenų skausmus. Suraskite sau laiko ir pamėginkite padirbus fizinį  darbą  apsilankyti  pirtyje, pajusite šilumos veikiamą raumenų atpalaidavimą, taip pat sumažėjusią įtampą.

Dažniau lankantis pirtyje iš organizmo pasišalina toksinai. Šį procesą įtakoja prakaitavimas, veikiamas esančios kaitros. Prakaitavimas turi nemažą įtaką žmogaus sveikatai. Kylant kūno temperatūrai išsiplėtusios bei susitraukusios  kraujagyslės, skatina aktyvesnę kraujotaką žmogaus organizme. Visa tai veikia ir odą. Tuo pat metu nervų sistema siunčia tam tikrus signalus daugybei esančių prakaito liaukų , kurios stimuliuojamos išskiria prakaitą. Prakaitavimo procesas atvėsina kūną. Stiprus prakaitavimas pirtyje padeda sureguliuoti organizme esančių toksinų pusiausvyrą, kadangi daug jų žmogus gauna iš aplinkos. Tai būtų dar vienas svarus argumentas pirties naudai.

Kaitinimasis pirtyje padeda išsivalyti odai. Prakaitavimo metu iš odos pašalinamos  pasenusios ląstelės , o iš odos latakų bei epidermio – ir bakterijos. Šio proceso metu suaktyvinama ląstelių veikla, odai sugrąžinama sveika jos išvaizda.

Pirtys teikia komunikacinę ir socialinę naudą. Pirties patalpa gali tapti  puikia individualia privačia zona, siekiant joje  atsipalaiduoti, pabūti vienam,  arba tarnauti maloniam pabendravimui šeimos rate, tarp bičiulių ir draugų.

Būnant pirtyje galima sudeginti gan daug kalorijų. Kalorijų deginimas įtakoja suaktyvėjusią širdies ir kraujagyslių  veiklą, kuriai paspartėjus  organizmui prireikia daugiau deguonies, todėl  kūnas pradeda versti kalorijas į taip reikalingą ir naudingą energiją. Tyrimai, atlikti kai kuriose Europos šalyse (pvz., Vokietijoje) parodė, jog lankymasis pirtyje ženkliai sumažina peršalimo bei galimo gripo simptomus. Organizmas, gavęs karščio  bei garų dozę,  paspartina baltųjų  kraujo kūnelių gamybą  ir tai padeda kovoti su galimomis ligomis  bei virusais..

Ir galiausiai, be visų jau išvardytų naudingų žmogaus sveikatai dalykų pirtyje tiesiog gera ir smagu būti,  jaučiant tiek fiziologinį  pasitenkinimą, tiek mėgaujantis patiriamais malonumais. Gerai pasikaitinus pirtyje jaučiamės kur kas geriau, atrodome  gražiau ir miegame giliau!

 

(Perskaityta per mėnesį: 76, iš jų šiandien: 1.)