Namai

Renkantis staltiesę: skirtingoms progoms galioja skirtingos taisyklės

staltiesesStaltieses – tai neatsiejamas formalių ar namuose rengiamų pietų akcentas. Turbūt nereikia nė sakyti, kad, kalbant apie jas, egzistuoja tam tikros taisyklės: išskirta ir tai, kokio ilgio, ir kokios spalvos staltiesių „reikalauja“ etiketas. Šios taisyklės turi mažiau reikšmės, kai pietūs organizuojami tiesiog namuose, artimiausiems draugams ar giminaičiams. Apie visa tai pasakoja interjero dizainerė Rūta, puikiai išmananti, ir tai, kokie staltiesiu audiniai padeda pademonstruoti gerą toną, ir ko verčiau nesirinkti, jei organizuojate neformalius pietus. 

Laikantis etiketo 

Rūta pradeda nuo formalių susibūrimų. Jos teigimu, visomis taisyklėmis sekti nebūtina, tačiau staltiesių spalva bei dydis turi nemažai reikšmės: „Turbūt svarbiausia atminti, kad staltiesė negali būti per ilga. Jei organizuojate verslo pietus, reikėtų atsižvelgti į tai, kad staltiesė nesiektų sėdinčiųjų prie stalo kelių. Idealiausia, kai kraštų ilgis, matuojant nuo ten, kur baigiasi stalas, siekia keliolika centimetrų. Žinoma, daug kas priklauso ir nuo kėdžių aukščio, tačiau į šias detales šįkart verčiau nesileiskime. Kalbant apie formą, staltieses apvaliam stalui taip pat turėtų būti apvalios arba kvadratinės. Svarbiausia – neužmiršti tinkamo ilgio. Turbūt nė nereikia sakyti, kad apvaliam stalui netiks stačiakampė staltiesė. Jos kraštai iš visų pusių turėtų būti lygūs.“. Paklausta, kokie staltiesių audiniai labiausiai tinka formaliems susibūrimams, Rūta pabrėžia, kad svarbiausia – kokybė: „Mano manymu, oficialiems pietums labai tinka linas. Na, ar bet kokia kita natūrali medžiaga. Reikėtų vengti sintetikos. Jeigu jums aktualus staltieses siuvimas, neužmirškite ir audinio spalvos. Formaliems renginiams: pietums ar vakarienėms, tinka idealiai balti audiniai. Žinoma, galite turėti vargo su dėmėmis, tačiau čia kalbu apie etiketą. Kai omenyje turima būtent tai, pernelyg „nukrypti“ nuo baltos spalvos nepatarčiau. Viskas kur kas paprasčiau, jei organizuojate eilinius pietus savo draugams ar šventę, kur aiški tam tikra spalvų tematika.“.

Neformalūs pietūs ar šventė draugams 

Rūta teigia, kad organizuojant šventę draugams, daugelį jos minėtų taisyklių galima užmiršti: „Neformaliems pietums ar vakarienei galima žymiai didesnė laisvė. Čia ir staltieses kaina jau nebe tokia svarbi, tad galite rinktis ir sintetikos sudėtyje turinčius audinius, ir pasiduoti fantazijai, kalbant apie spalvas. Gana populiarūs Lietuvoje tapo teminiai vakarėliai. Jei, tarkime, jūsų pietų ar vakarienės stilistika „jūreiviška“, galite drąsiai rinktis dryžuotą ar tamsiai mėlyną staltiesę. Ilgis, nesilaikant griežto etiketo, taip pat „laisvesnis“. Vis dėlto, patarčiau atsižvelgti į tai, kad staltiesė nesipainiotų tarp svečių kojų. Tai paprasčiausio patogumo aspektas.“. 

Kodėl verta pirkti internetu? 

Staltiesės internetu – puikus būdas audinių įsigyti pigiau. Rūta sako, kad organizuojant pietus ar šventę, staltiesių tikrai verta pasidairyti interneto parduotuvėse. Perkant čia, galima nemažai sutaupyti. „Staltiesės internetu – geras sprendimas ir tuo atveju, jei jums reikia kelių identiškų staltiesių. Pasinaudoję išpardavimu ar akcija, jų galite įsigyti žymiai pigiau. Žinoma, perkant internetu, nereikėtų užmiršti atsižvelgti į dydį. Mano patarimas – tiksliai išmatuoti stalus, kuriems reikalingos staltiesės, ir prie gautų matmenų pridėti apie 30 centimetrų. Taip apsidrausite ir, jei prireiks, staltiesių dydį galėsite pakoreguoti, t.y. jį sumažinti.“. Kalbėdama apie internetu siūlomų staltiesių audinį, Rūta sako, kad belieka pasitikėti pardavėjų pateiktais duomenimis: „Jei nėra galimybės gauti audinių pavyzdžių, jums beliks pasitikėti. Iš tiesų, pardavėjai paprastai nemeluoja, tad internetu siūlyčiau pirkti drąsiai. Tai, kaip ir minėjau, ypač praktiška, jei jums reikalingos bent kelios staltieses šventei ar didesniems pietums. Pirkdami internetu sutaupysite ne tik pinigų, bet ir laiko.“.

(Perskaityta per mėnesį: 102, iš jų šiandien: 1.)