Finansai

Seimo Ekonomikos komitetas pritarė tik kai kurioms Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms

2021 m. gruodžio 15 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Šiandien Seimo Ekonomikos komitetas svarstė Alkoholio kontrolės projektus Nr. XIVP-646 ir Nr. XIVP-116. Atsižvelgiant į tai, kad projekto Nr. XIVP-116 nuostatos dėl siūlomo drausti prekybos alkoholiu laiko sutapo su pirmuoju projektu, Komitetas juos sujungė.

Sujungtu Alkoholio kontrolės įstatymo projektu nepritarta siūlymams pakeisti prekybos alkoholiu laiką nuo 10 iki 20 val. kasdien. Liko galiojanti tvarka.

Projektu taip pat nepakeistos nuostatos, susijusios su amžiumi, kada galima vartoti ar turėti alkoholinius gėrimus. Vyriausybė siūlė leisti asmenims nuo 18 metų vartoti ar turėti alkoholinius gėrimus, o įstatymo iniciatoriai siūlė leisti asmenims nuo 18 iki 20 metų – vartoti ar turėti alkoholinius gėrimus, kurių  tūrinė etilo alkoholio koncentracija viršija 15 procentų. Ekonomikos komitetas pritarė nekeisti galiojančios tvarkos – palikti 20 metų amžiaus ribą.

Pagal dabar galiojančią tvarką, parodose ir mugėse galima prekiauti alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 15 procentų, o masiniuose renginiuose – 7,5 procento. Ekonomikos komiteto teikiamomis Alkoholio kontrolės įstatymo pataisomis siūloma suvienodinti prekybos alkoholiniais gėrimais tvarką mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose, leidžiant prekiauti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 15 procentų.

Galiojantis įstatymas nenumato sąlygų, kurioms esant, draudimas prekiauti alkoholiu rugsėjo 1 dieną būtų perkeliamas į kitas dienas. Rugsėjo 1 dienai sutapus su savaitgaliu, daugelis ugdymo įstaigų šventę perkelia į artimiausią darbo dieną. Ekonomikos komitetas pritarė Seimo nario Sergejaus  Jovaišos pasiūlymui, kad, jei rugsėjo 1 diena sutampa su laisvadieniu, alkoholio prekyba būtų draudžiama artimiausią darbo dieną.

Alkoholio įstatymo projektu taip pat patikslintos nuostatos, kokia informacija nelaikoma reklama. Pritarta Vyriausybės siūlymui, kad informacija, pateikta maisto, gėrimų ir kitų prekių pristatymo vartotojams paslaugą teikiančiose interneto platformose nebūtų laikoma reklama, kadangi platformų valdytojai nėra nei alkoholinių gėrimų gamintojai, nei jais prekiaujančios įmonės. Įstatymo projektu siekiama aiškiai atskirti, kad reklama nelaikomi įmonių pavadinimai, kuriuose minimi alkoholiniai gėrimai; alkoholinių gėrimų prekybos vietose esanti atributika; viešojo maitinimo įstaigų interneto svetainėse ir socialinių tinklų paskyrose pateikiama informacija apie alkoholinius gėrimus, kai viešojo maitinimo įstaigos informuoja apie maisto ir alkoholinių gėrimų derinimo rinkinius, alkoholinių gėrimų ir maisto degustacijas. Taip pat pritarta nuostatai, kad alkoholinius gėrimus gaminančių ar jais prekiaujančių įmonių socialinių tinklų paskyrose leidžiama tik nemokama įrašų apie alkoholinius gėrimus sklaida.

Tikimasi, kad Ekonomikos komiteto siūlomi projekto patobulinimai leis aiškiau taikyti Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatas ir išvengti įstatymo nuostatų interpretacijų.

Daugiau informacijos:

Ekonomikos komiteto biuro patarėja Raimonda Danė

Tel. (8 5) 239 6754, el. p.raimonda.dane@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)