Skaitmeniniai fotoaparatai
Technologijos

Veidrodiniai skaitmeniniai fotoaparatai – nepakeičiama klasika

Pirmieji skaitmeniniai fotoaparatai buvo išrasti dar 1969 metais. Nors tuo metu išrastos kameros atrodė tikrai skirtingai nuo dabartinių, tačiau veikimo principas išliko mažai pakitęs. Kiekvieną skaitmeninį fotoaparatą lydėjo ir papildomas prietaisas, kuris leido iškart išgauti nuotrauką ir ją išryškinti. Už šį išradimą mokslininkai buvo apdovanoti Nobelio premija už nuopelnus fizikai 2009-aisiais metais. Pirmuosius plačiajai auditorijai prieinamus fotoaparatus ėmė gaminti iki šių dienų sėkmingai veikianti kompanija Kodak, su kuria konkuruoti vėliau pradėjo ir Sony, Nikon, Canon, Fujifilm, Minolta. Būtent Fujifilm  dar 2000-aisiais metais pristatė pirmąjį asmeniniam naudojimui skirtą veidrodinį skaitmeninį fotoaparatą.  Po šio svarbaus įvykio visi fotoaparatų gamintojai ėmė varžytis tarpusavyje bei nuolat tobulinti ne tik fotoaparatų technines savybes, bet ir iki šiol siekia pateikti geriausią gaminį už mažiausią kainą.

Pagrindinis skirtumas kuo skiriasi veidrodiniai ir įprasti skaitmeniniai fotoaparatai – jie turi veidrodinį lęšį, kuris leidžia kiek kitaip išgauti optinį vaizdą. Dėl šios priežastis veidrodinės kameros yra žymiai galingesnės už bet kuriuos įprastus fotoaparatus ar mobiliųjų telefonų kameras. Veidrodiniai, vadinamieji DSLR fotoaparatai leidžia kontroliuoti nuotrauką ir jos kokybę pasirenkant iš galybės skirtingų fotografavimo nustatymų. Taip pat šiuolaikiniai skaitmeniniai fotoaparatai yra itin paprasto naudojimo, taigi vos išsipakavus naujai įsigytą fotoaparatą, juo galima fotografuoti. Žinoma, pačioje pradžioje net ir geriausia kamera negarantuos itin aukštos nuotraukų kokybės, kadangi reikia priprasti prie rankinių nustatymų. Tačiau išmokus elgtis su fotoaparatu, nuotraukos tikrai nenuvils – ypač rengiantis į tolimą kelionę.

Prekyboje galima rasti ir įvairius fotoaparatų komplektus, kuriuose yra ne tik skaitmeniniai fotoaparatai, bet ir papildomi objektyvai, blykstės, laikikliai ir kiti priedai. Tokie komplektai įprastai kainuoja daug brangiau nei pavienis fotoaparatas, bet juose esančių priedų vertė yra kur kas didesnė, nei sumokama kaina. Pradedančiajam fotografijos entuziastui be abejonės yra geriau įsigyti pilną komplektą. Vien tik fotoaparatą palanku įsigyti tiems, kuriems tai jau ne pirmasis fotoaparatas, o norisi panaudoti iš anksčia turimus objektyvus ar blykstes.

Viena svarbiausių charakteristikų, kurią turi visi skaitmeniniai fotoaparatai – tai rezoliucija, matuojama milijonais pikselių (megapikseliais). Megapikselis – tai mažiausia skaitmeninės nuotraukos dalelė. Visiems įprasta manyti, jog kuo daugiau kamera turi megapikselių, tuo kokybiškesnės nuotraukos yra. Deja, bet tai nėra teisybė, mat ne visi megapikseliai yra išgaunami vienodai (taip pat skiriasi ir jų dydis). Taigi nuotraukų kokybė kur kas labiau priklauso nuo jutiklio dydžio ir pajėgumo nei nuo megapikselių kiekio. Būtent dėl šios priežasties išmaniuosiuose telefonuose sumontuotos kameros savo kokybe niekad neprilygs veidrodiniams fotoaparatams. Mat 12 megapikselių veidrodinis fotoaparatas gali daryti kur kas geresnės kokybės nuotraukas nei 40 megapikselių telefono kamera ar 24 megapikselių įprasti skaitmeniniai fotoaparatai.

Technologinės inovacijos neaplenkia ir fotoaparatų – dar prieš penketą metų veidrodiniai skaitmeniniai fotoaparatai buvo skirti vien tik nuotraukoms daryti. Dabartiniai fotoaparatai palaiko ir filmavimo funkciją. Itin aukštos kokybės šviesos jutikliai ir itin kokybiški lęšiai padeda išgauti itin kokybišką bei detalų vaizdą, todėl tokio tipo kameros leidžia mėgautis HD kokybės vaizdu. Naujausieji fotoaparatai turi ir autofokuso funkciją, kuri leidžia išlaikyti fokusą net ir greitai judančiame vaizde. Taip pat viena iš naujovių fotoaparatų pasaulyje  – kameros su bevieliu interneto ryšiu. Tokie fotoaparatai leidžia nuotraukomis dalintis tiesiogiai, jų neperkeliant į kitus įrenginius. Kai kurie skaitmeniniai fotoaparatai turi ir įmontuotus GPS daviklius, kurie leidžia pažymėti nuotraukos fiksavimo vietovę. Nežinia, kokios papildomos funkcijos atsiras fotoaparatuose ateinančiais metais, tačiau greičiausiai gan greitai veidrodiniai skaitmeniniai fotoaparatai bus integruojami ir į išmaniuosius įrenginius.

(Perskaityta per mėnesį: 187, iš jų šiandien: 1.)