atviruku gamyba
Laisvalaikis,  Paslaugos

Atvirukai – ne tik popierinė nostalgija

Ar žinojote, kad atvirukų istorija prasidėjo dar senovės kinų bei egiptiečių laikais? Anksčiau kiekvienas atvirukas buvo tarsi meno kūrinys, nes buvo gaminamas rankomis, todėl juos sau leisti galėdavo nedaugelis. Nors šiandien atvirukų gamyba tapo masine, gavus popierinį sveikinimą visuomet apima nostalgija. Taigi, kokia atvirukų istorija ir vieta šių dienų pasaulyje?

Kokie buvo pirmieji atvirukai?

Pirmieji atvirukai, gaminti dar senovės Kinijoje, toli gražu nepriminė šiandieninių atvirukų pavidalo. Tuo metu žmonės ant papiruso ar kitos panašios medžiagos ranka rašydavo vieni kitiems sveikinimus bei palinkėjimus įvairiomis progomis, dažniausiai – per kinų naujuosius metus. XV a., atsiradus neįtikėtinam to meto išradimui – spausdinimo presui – atsirado ir pirmasis šiuolaikinių atvirukų prototipas. Nuo to laiko atviručių gamyba labai pasikeitė, o atsiradus pašto ženklams, atvirutes pradėta siųsti ir toliau gyvenantiems brangiems žmonėms. Ar numanote, kada pirmieji atvirukai pasiekė Lietuvą? Tai įvyko XIX a. pabaigoje, o atvirukų iliustracijos dažnai būdavo tiesiog miesto ar kaimo peizažai. XIX a. pab – XX a. pr. – kaip tik šis laikotarpis vadintas atvirukų aukso amžiumi, nes popieriniai sveikinimai tuo metu buvo itin populiarūs. Šių dienų pasaulyje, kai tiek daug dalykų stengiamasi paversti skaitmeniniais, gauti popierinį, ranka rašytą unikalų atviruką jau tapo tikra egzotika – tai nutinka itin retai, tačiau visuomet pradžiugina.

Ar ši tradicija dar gyvybinga?

Atvirukų populiarumas nuolat blėsta ir vėl atgimsta. Žinoma, kad jie džiugino ir iki šiol džiugina daugybę žmonių. Prieš keletą metų atsirado ir naujas hobis – keitimasis atvirukais, angliškai vadinamas postcrossing. Ši idėja greitai išplito po pasaulį, kai vienas portugalas, mėgstantis gauti atvirlaiškius iš draugų, gyvenančių įvairiuose pasaulio kampeliuose, sugalvojo šią idėją plėtoti nepažįstamųjų rate ir taip sukurti atvirukais besikeičiančių bendraminčių būrelį. Jam pavyko – atvirukų spauda ypač išpopuliarėjo ir šiuo metu pasaulyje yra daugybė žmonių, ieškančių unikaliausių atvirukų ir siunčiančių juos nepažįstamiesiems į įvairiausius pasaulio kampelius. Taigi, šiandien siunčiami ne tik atvirukai gimtadieniui – plėtojama unikali idėja pradžiuginti net visiškai nepažįstamus žmones.

Kokybiški atvirukai ir ypatinga jų vertė

Nors dauguma sveikinimų šiais laikais keliasi į internetą, popierinių atvirukų tradicija tikrai neišnyko, priešingai, ji ir vėl atgimsta. Be to, ant atviruko užrašytas nuoširdus sveikinimas ar palinkėjimas suteikia šiai popieriaus skiautelei ypatingą išliekamąją vertę. Atvirukų spausdinimas Vilnius bei jų siuntimas artimiesiems į įvairius šalies ar pasaulio kampelius tampa populiarus ir tarp jaunimo: daugeliui apsilankymas pašte primena vaikystę ar senelių pasakojimus apie seniai siųstus laišku, todėl tai atrodo savotiška traukianti egzotika. Dabar gaminami įvairiausi įdomūs atvirukai: judantys, grojantys, su 3D efektais. Tradicinių proginių ir itin šmaikščių, įvairiausių formatų atvirukų galite rasti ne tik knygynuose, bet ir prekybos centruose.

Atvirukų rūšys

Atvirukai skiriasi ne tik iliustracijomis, bet ir formatai. Įprastiniai atvirukai yra neperlenkiami. Juos lengva siųsti paštu kaip atvirlaiškį, be to, gali būti atspausdinta jūsų norima nuotrauka. Lenkiami atvirukai yra daug oficialesni ir paprastai dedami į vokus – ant jų neretai užrašomi sveikinimai vestuvių, krikštynų, gimtadienių ir kitomis progomis, kai norima, kad tekstą pamatytų tik asmuo, kuriam jis skirtas. Atvirukų spausdinimas Vilnius paprastai vykdomas su ofsetine spauda, pritaikyta dideliems tiražams. Be to, visi atvirukai spausdinami ypač aukštos kokybės – juk svarbu ne tik šilti sveikinimai ir atviruko teikiamas jaukumas, bet ir jo vizualumas. Taigi, galima įsitikinti, kad atvirukų gamyba gyvuos dar tikrai ilgai, todėl nepraleiskite progos nusiųsti savo pirmojo atviruko, jei to dar nepadarėte.

(Perskaityta per mėnesį: 225, iš jų šiandien: 1.)