Namai,  ž.

Kaip savarankiškai pasistatyti lauko židinį?

Lauko židiniai – kiekvieno kiemo puošmena, kuri ne tik leidžia pasigaminti gardžius ant ugnies keptus patiekalus, bet ir dažnai tampa mėgstama šeimos ir draugų susibūrimo vieta. Skamba gundančiai, tiesa? Visgi, židinio projektas ir sumontavimas reikalauja nemažų išlaidų, jei samdotės profesionalus, tačiau lauko židinys tai ne kosminė raketa, todėl jį galite pasistatyti ir patys.

Visų pirma, svarbu parinkti židiniui tinkamą vietą. Jei kieme jau stovi pavėsinė, lauko židinį galite drąsiai statyti šalia jos. Toks pasirinkimas yra išties praktiškas, nes vėsų vasaros vakarą židinyje rusenančios anglys neleis sušalti, o štai vėjuotą dieną židinys gali tapti puikia užuovėja. Tiesa, jei jus sužavėjo idėja statyti židinį šalia medinės pavėsinės, atminkite, kad turite laikytis saugus atstumo, nes spragsinčių malkų žarijos gali sukelti gaisrą.

Taigi, jei vieta lauko židiniui jau parinkta, galima kibti į darbus. Kaip ir namo, taip ir lauko židinio statyba prasideda nuo pamatų. Be tvirto pagrindo židinys ilgainiui gali pradėti „slankioti“ ir prarasti savo stabilumą. Tad pirmiausia reikia iškasti židinio ploto duobę ir į ją pripilti žvyro, įbesti armatūros strypus, kurie sutvirtins patį židinį ir galiausiai užpilti betono sluoksnį. Betonas turi džiūti bent parą, o kuo ilgiau džius betonas, tuo mažiau rūpesčių turėsite ateityje. Vėliau ant visiškai išdžiūvusio betono, paskleiskite skydinį ir galite pradėti statyti savo židinį. Kokia bus jo forma – tai jūsų asmeninis pasirinkimas.

Paprastai lauko židinių statyboje yra naudojamos plytos, akmenys arba molis. Tiesa, pastarasis variantas – prastas pasirinkimas, nes savarankiškai nudrėbti lauko židinį iš molio vargu ar pavyks. Tad visada galite rinktis plytas arba akmenis. Puikiai atrodo skaldyti akmenys, tačiau gražiai nuskelti akmenį reikia įgūdžių ir žinių, o jei jų neturite geriau rinktis neskaldytus akmenis. Tuo tarpu, jei jūsų pasirinkimas plytos, turite žinoti, kad fasadinei lauko židinio daliai idealiai tinka pilnavidurės apdailos plytos, o štai vidui reikėtų šomatinių plytų, nes jos yra atsparios labai aukštai temperatūrai. Šomatinėms plytoms yra naudojami specialūs karščiui atsparūs klijai, tačiau galite išsiversti be jų ir naudoti tiesiog skiedinį.

Lauko židiniui būtinas ir kaminas, nes jis užtikrina geresnę trauką. Jei lauko židinį statote atviroje vietoje, kaminas gali būti ir neaukštas, o štai jei židinys stovės prie pavėsinės, kamino viršutinė dalis turi būti aukštesnė už pavėsinės stogą. Kaminą pastatyti galite pastatyti iš apdailintų plytų. Paprastai daugelis žmonių bijo, kad kaminas išties brangiai kainuos, nes reikalingi kaminų įdėklai, stogelis ir pan. Netiesa! Lauko židiniui kamino įdėklas nėra privalomas, nes tinkamai pasirinktos medžiagos, tarkim pilnavidurės plytos, gali atlaikyti išties pakankamai didelį karštį.

Ir galiausiai židinio apdaila, kuri jau priklauso jau nuo jūsų fantazijos, kiemo stiliaus ir pan., tiesa, svarbu atminti, kad pastačius židinį negalima iš karto jo kurti ir žiūrėti, kaip viskas veikia. Bent mėnesį palikite jį ramybėje, kad sudžiūtų visos siūlės. Tiesa, lauko židinį kaitinkite keliais etapais, pamažu didinat temperatūrą. Sėkmės!

(Perskaityta per mėnesį: 504, iš jų šiandien: 1.)