Laisvalaikis

Protų kovos

Protu kovosŠiame straipsnyje pasistengsime jus supažindinti su pastaraisiais metais ypač išpopuliarėjusiu žaidimu – protų kovomis arba protų mūšiu. Šio žaidimo populiarumą galima paaiškinti tuo, kad jis suburia draugus bendram tikslui. Tai yra kartą per savaitę pasivaržyti su kitomis žingeidžiomis komandomis. Protu kovos dažniausiai vyksta baruose, tačiau taip pat jos gali būti spontaniškai suorganizuotos ir vakarėlio metu ypač dabar, nes pasirodė ne viena protų mūšiams skirta klausimų knyga. Tokios knygos labai palengvina protų mūšio organizavimą.

Taisyklės

Nors kiekviename žaidime taisyklės gali šiek tiek varijuoti priklausomai nuo organizatorių, vedėjo ar bendro sutarimo, bet žaidimo pagrindas visuomet išlieka panašus. Protų kovos visuomet būna sudarytos iš kelių etapų. Etapų skaičius priklauso nuo to, kiek žaidimų organizatoriai jų paruošė. Įprastai etapai yra skirstomi į bendrų klausimų etapą, muzikinį etapą, vaizdų etapą, vaizdo įrašų etapą, taip pat gali būti ir teminių etapų, arba etapų su šiek tiek pakeistomis taisyklėmis. Žaidimo eiga:

  • Prasidėjus žaidimui, vedėjas įprastai pristato visas žaidime dalyvausiančias komandas ir paaiškina žaidimo taisykles.
  • Klausimų uždavimas: prasidėjus pirmam etapui, vedėjas perskaito pirmą klausimą. Po klausimo perskaitymo pradedamas skaičiuoti sutartas laikas (įprastai jis būna apie minutės trukmės), per kurį komanda turi atsakyti į klausimą. Pasibaigus klausimui duotam laikui, vedėjas užduoda antrą klausimą ir t.t.
  • Užbaigus visus turo klausimus, įprastai klausimai yra pakartojami, bet papildomo laiko atsakymui nėra duodama. Pakartojus klausimus, komandos turi atnešti lapelius protų kovų vedėjui (įprastai tam yra duodama minutė laiko).
  • Visoms komandoms atnešus lapelius, skelbiama pertraukėlė, kol renginio vedėjas tikrina lapelius.
  • Patikrinus lapelius, skelbiami rezultatai ir reitinguojamos komandos. Po to pradedamas naujas etapas.
  • Pasibaigus visiems etapams, susumuojami visų etapų taškai ir skelbiami nugalėtojai.

Žaidimo paįvairinimai

Protų kovos yra intelektinis žaidimas, todėl jį galima tobulinti tiek kiek, tai leidžia jūsų vaizduotė. Dažniausiai žaidimas būna paįvairinamas specialiais etapais, tokiais kaip teminis etapas, žaidėjų sugalvotų klausimų etapas (toks etapas įmanomas protų kovoms vykstant reguliariai), greitasis etapas, kuriame atsakymams atsakyti yra duodama žymiai mažiau laiko, atsakymas su vienu klausimu ir keliomis užuominomis, etapas skirtas tik komandų kapitonams ir t.t. Kaip matote, ribų nėra, jei organizuojate protų kovas patys savo vakarėliui ar įmonės šventei, protų mūšį galite prisitaikyti prie jums tinkamų temų. Jei dalyvaujate protų kovose, kurias organizuoja kas nors kitas, tuomet savo idėjomis visada galite pasidalyti su organizatoriais.

Nuobaudos

Kaip jau minėta, kiekvieno žaidimo taisyklės gali skirtis, bet dažniausiai yra keletas dalykų, kurių negalima daryti. Protų kovos yra intelektinis sportas, todėl įprastai jų metu nėra leidžiama naudotis išmaniosiomis technologijomis, tokiomis kaip telefonas, planšetė ar nešiojamas kompiuteris. Be, to, dažniausiai yra ribojamas ir komandos narių skaičius, todėl negalima gauti atsakymų iš pašalinių žmonių. Keitimasis atsakymais tarp komandų taip pat yra draudžiamas, nes, priešingu atveju, žaidimas netektų prasmės – nebūtų įmanoma išsiaiškinti, kuri komanda žinojo daugiausiai atsakymų. Lapelio neatnešimas per nustatytą laiką taip pat gali būti traktuojamas kaip taisyklių pažeidimas. Taisyklės numato nuobaudas už kiekvieną pažeidimą, tokias kaip vieno taško nubraukimas ar etapo taškų neužskaitymas, komandos pašalinimo iš vakaro žaidimo ar net uždraudimas komandai žaisti tam tikrame nuolat organizuojamame protų mūšyje.

Ginčai

Atminkite, kad tiek organizuojant protų mūšį patiems, tiek žaidžiant kieno nors kito suorganizuotą žaidimą, gali iškilti nesutarimų dėl atsakymų. Jūsų komandai gali atrodyti, kad klaidingas ar ne visai teisingas atsakymas yra teisingas, tačiau lygiai taip pat ir klausimas gali būti suformuluotas neteisingai ar turėti kelis atsakymų variantus. Tokius iškylančius ginčus paprastai sprendžia renginio vedėjas. Protų kovos skiriasi taisyklių griežtumu – kai kuriose yra nustatytos itin griežtos taisyklės, atsakymas turi būti visiškai tikslus, o už netikslų atsakymą taškai neskiriami. Be to, yra ir tokių protų kovų, kuriose už pusę atsakymo ar už panašų atsakymą galima gauti pusę taško. Jei klausimas buvo suformuluotas neteisingai, ir jūsų atsakymas tinka, galite bandyti tai įrodyti vedėjui, nuo kurio dažniausiai priklausys, ar jūsų komanda gaus tašką, ar ne. Kai kuriose protų lygose ginčai žaidimo metu nėra sprendžiami, o skundai priimami tik po žaidimo. Taip yra daroma tam, kad žaidimas nebūtų vilkinamas ir pasibaigtų laiku.

Kodėl protų kovos?

Kaip jau supratote, tai yra puiki proga vieną ar kelis kartus per savaitę susitikti su draugais ir atsipalaiduoti. Svarbu tai, kad čia nereikia jokių išankstinių treniruočių ar gebėjimų, kaip daugelyje kitų žaidimų. Taip pat jūs nuolat plėsite savo žinias įvairiausiose srityse. Atminkite, kad jei viename protų mūšyje žinosite mažiau, tai dar nereiškia, kad kitame nežinosite visko, nes klausimai kiekvieną kartą būna skirtingi. Azartas, siekiant pergalės protų mūšiuose, yra ne ką mažesnis, nei bet kuriame kitame žaidime, dėl to tai yra puikus laisvalaikio praleidimo būdas visiems – nuo vaikų iki senjorų. Tuo pačiu verta paminėti, kad kitos pramogos reikalauja nemažai finansų, o protų mūšiai dažniausiai yra tikrai nebrangūs, o kartais ir visai nemokami.

Kur galima žaisti?

Beveik kiekviename didesniame mieste atrasite maitinimo įstaigą, kurioje bent kartą per savaitę organizuojamas protų mūšis. O jei jūsų mieste protų mūšiai nevyksta, ir jūs norite inicijuoti žaidimą, bet neturite tam vietos, tuomet kavinė, baras ar picerija yra ta vieta, kurią verta aplankyti pirmiausia, siūlant savo idėją. Žaidimui reikia staliukų, prie kurių galėtų sėdėti komandos, klausimų, kuriuos organizatoriai sugalvos patys arba atsirinks, pasinaudoję viena iš protų kovoms organizuoti skirtų knygų. Be to, žaidimui reikia didelio televizoriaus arba projektorius, kuriame būtų rodomi užduodami klausimai ir komandų taškai. Didesniuose miestuose taip pat galima atrasti net protų kovų lygų. Lygos yra įdomios tuo, kad jūsų komanda varžysis ne vien su komandomis toje kavinėje, kur jūs esate, bet taip pat ir su komandomis kitose kavinėse, ar net komandomis, kurios yra kituose miestuose. Tokiu atveju dažniausiai protų mūšis vyksta tuo pačiu metu visose įstaigose tam, kad būtų išvengta atsakymų į klausimus paskleidimo internete.

Didmiesčiuose protų kovos yra ypač populiarios, todėl juose yra net ir nuolat vykstančių teminių protų mūšių. Vilniuje galite atrasti protų kovų, kurios bus susijusios tik su muzika arba kinu, taip pat yra ir tokių, kurios vyksta užsienio kalbomis – rusų ir anglų. Todėl, gerai paieškoję, tikrai atrasite tokį protų mūšį, kuris atitiks jūsų interesus ir kuriame su draugais galėsite smagiai ir įdomiai praleisti laiką.

Jei jūs dar neišbandėte šio žaidimo, bet jis jus sudomino, tuomet nieko nelaukę pradėkite internete ieškoti protų mūšių, kuriuose norėtumėte dalyvauti,. Visi protų mūšių organizatoriai dažniausiai skelbia organizuojamų protų mūšių informaciją savo tinklalapiuose ir socialiniuose, tinkluose tokiuose kaip Facebook. Gero žaidimo!

(Perskaityta per mėnesį: 265, iš jų šiandien: 1.)