Namai

Vandens šildytuvas gali būti didesnių mokesčių problema. Kaip pasirinkti?

vandens šildymasVandens šildymas yra termodinaminis procesas, kuomet vandens temperatūra pakeliama veikiant išorinio energijos šaltinio. Kasdienybėje aukštos temperatūros vanduo yra naudojamas gaminant maistą virtuvėje, norint išsimaudyti vonioje ar apšildyti patalpas. Nedažnai susimąstome apie tokio įprasto veiksmo kaip rankų plovimas šiltu vandeniu, kuomet gal net budėjimo režimu įjungtas vandens šildytuvas ima veikti ir, jau įšilęs vanduo teka mūsų rankomis. Gal vieno čiaupo atsukimu ir neišnaudojame kišenės draskančio kiekio vandens, tačiau mokant mėnesinius mokesčius matome ir galbūt neapsidžiaugiame susidariusia vandens ar elektros suma. Bet ar galime ką pakeisti? Ar norint pakeisti seną šildytuvą tikrai pasirinksime geresnį ir praktiškesnį įrenginį?

Nuolat stebime pasikeitusias energinių resursų kainas ir pastebime tai, kad kainos linkusios šokti aukštyn. Tokiu atveju tereikia pasirinkti teisingą sprendimą – ar už tą patį patarnavimą galime sau leisti mokėti daugiau, ar vistik reiks imtis naujos strategijos norint sutaupyti. Dažnas mūsų persvarstome, ar kasdienėje rutinoje per daug nepiktnaudžiaujame, nors iš tiesų reikėtų atkreipti dėmesį, ar per daug nepiktnaudžiauja mūsų prietaisai. Pastarieji, visai tikėtina, yra senai atnaujinti ar net visai nebeatitinkantys šių dienų standartų, o gal net įsigyti atsainiai atlikus neišsamų rinkos tyrimą.

Momentinis vandens šildytuvas, kaip ir pačiame pavadinime minima, yra įrenginys, vandenį šildantis momentaliai. Praktiškas būdas sutaupyti vietos mažame butuke – vietoj įprasto 50-80 litrų vandens rezervuaro įsigytumėte mažą dėžutę su kaitinimo elementais. Pripažinkime, būsto nuomos kainos kai kuriose miesto vietose gali kandžiotis, todėl privalėdami didžiąją dalį atlyginimo atsidėti būtent nuomai, stengiamės išsaugoti kiekvieną centimetrą. Tokio tipo sistema dar ir taupo elektrą, nes budėjimo sistema čia minimali. Na, šioks toks minusas, jog šildytuvo galia kilowatais (kW) ko ne dvigubai lenkia kitokio tipo sistemas.

Elektriniai vandens šildytuvai, beje, kaip ir kombinuotieji, turi vandens talpyklą. Pagal poreikius vartotojas gali išsirinkti nuo 50 iki 500 litrų vandens talpinantį boilerį. Įrengimai, pagrinde, skiriasi tuo, kad kombinuotieji labiau pritaikyti pramonėje arba gyvenamuosiuose namuose, kur jau veikia centrinė šildymo sistema. Tuo tarpu elektriniai šildytuvai – erdvesnio buto agregatas. Kaip ir minėta anksčiau, tai yra mažesnės galios pasirinkimas, tad galimas būdas – išlošti elektros sąskaita. Be abejo, prireiks laiko norint sulaukti vandens vos įjungus kištuką į rozetę: jei vandeniu iš greičiausiai užkaistančio šildytuvo mėgausitės po pusantros valandos, lėtesnių teks luktelėti 3-4 valandas.

Paskutinis, bet ne prasčiausias pasiūlymas – netiesioginio šildymo vandens boileriai. Vandeniui užvirinti yra pasitelkiamas išorinis energijos šaltinis, tad jau nuo paties katilo priklausys, kaip paveiksite šilumokaitį, kokį tūrį vandens paveiksite ir kaip greitai nuo įjungimo mėgausitės garuojančia vonia. O talpos pasirinkimas tiesiog didžiulis – net iki kelių tūkstančių litrų! Žinoma, jei esate praktiškas vartotojas, tokio litražo indo nesirinksite. Dėmesį renkantis tokio tipo šildytuvus reiktų atkreipti į šilumokaitį – indą, kuris skirtingos temperatūros ir slėgio pagalba įkaitina vandenį. Toks šilumokaičių pasirinkimas esti net iki keliasdešimties kilovatų (kW), o taip pat galite išsirinkti sistemą su dviem šilumokaičiais bei skirtingomis galiomis juose.

Aukšti terminai ar skaičiai gali nieko nereikšti, tad norint informaciją įsisavinti geriau, užbėkite į artimiausią santechninių prekių parduotuvę ar elektroninę parduotuvę. Kaip bebūtų, pradžiamokslis duotas, jei prisiskyrėte sau kokį variantą, pasinagrinėkite nuodugniau ir ilgainiui šis pasirinkimas leis Jums sutaupyti daugiau.

(Perskaityta per mėnesį: 139, iš jų šiandien: 1.)